Nejsou náhodou vitamíny chemické látky definované svojí chemickou strukturou? Může mi prosím autorka vysvětlit rozdíl mezi chemickou strukturou přírodního a umělého vitamínu? Stačí třeba u kyseliny askorbové, tedy vitamínu C .. jestli to dokáže, sám ji navrhnu do švédska na Nobelovu cenu.
Jde o to, že vitamín C působí lépe v kombinaci s jinými látkami - to, co je prospěné v pomeranči, není jen kyselina askorbová, ale její kombinace s jinými flavonoidy, což je přesně to, co v tobolce CéTéBé nedostaneme. Někdo raději vyzkoumá látku, která by mohla činit pomeranč prospěšným pro naše zdraví, a tuto látku konzumuje, já raději konzumuji pomeranč...
Dobrá... tak to zkus pochopit takto: pojmem "přírodní vitamin C" se myslí celý komplex společně prospěšných látek, tedy kromě kyseliny askorbové obsahuje i další věci (které asi nejsou průmyslově vyrobitelné). Velkovýrobci džusů z koncentrátu tam samozřejmě natlačí kyselinu askorbovou, jež má sama o sobě účinek nižší.
„Může mi prosím autorka vysvětlit rozdíl mezi chemickou strukturou přírodního a umělého vitamínu? Stačí třeba u kyseliny askorbové, tedy vitamínu C .. jestli to dokáže, sám ji navrhnu do švédska na Nobelovu cenu.“
Na vysvětlení není třeba mít Nobelovu cenu. Stačí mít pouze znalosti a ne jenom sebevědomí.
Látky, zejména organické, nejsou definovány jen svou chemickou strukturou, ale dalšími věcmi. Například prostorovou strukturou molekul.
Jako příklad: tuha v tužce i diamant mají stejné chemické složení: je to uhlík. Přesto se obávám, že tuhou z tužku neprovrtáte třeba křemen, zatímco diamantem to dokážete. A přitom je to stále stejné chemické složení. Takže to je vyvrácení prvního, že chemické látky jsou definované chemickou strukturou.
U vitamínu C, tedy kyseliny askorbové, existují minimálně dvě základní prostorové struktury, většinou označované jako L a R (podle stáčení roviny polarizovaného světla). Všechny živé organismy, vyrábějí a dokáží zužitkovat pouze L varientu. Proto se někdy píše, že vitamín C je kyselina L-askorbová.
Chemicky ovšem vyrobíte pouze směs jako L, tak R, varianty. R varianta pouze zatěžuje tělo.
Vitamín C, tedy kyselina askorbová, přitom zátěž pro tělo opravdu je. V těle metabolizuje na kyselinu šťavelovou (přes meziprodukty dehydroaskorbovou kyselinu a diketogulovonou kyselinu). Kyselina šťavelová je dosti silná kyselina a ledviny ji musí vyloučit – aby oslabilo kyselost, neustralizuje ji částečně vápníkem (= odvápňování kostí).
Pomíjím to, že vitamín C potřebuje další látky, které v přírodních produktech spíše jsou, než v chemických.
Jinak řečeno, minimálně polovina syntetického vitamínu C pouze zatěžuje vylučovací orgány, což se u přírodního nestává.
To není vše. Neutralizací přeytečného vitamínu C, přesněji jeho metabolického produktu kyseliny šťavelové s vápníkem vzniká šťavelan vápenatý, což je chemické složení 60 % všech ledvinových kamenů.
Doufám, že jsem Vám to vysvětlil, byť velmi stručně a povrchně, ale gró jsem nastínil. Přeji méně sebevědomí a dogmat a více znalostí.
Miloslav Ponkrác
A pročpak se asi na tom složení píše, že obsahuje kyselinu L-askorbovou. Že by to všechno, co vy si považujete za vrchol biochemického výzkumu (aspoň podle toho, jak to na různých fórech furt dokola omíláte) bylo známo už přes sto let a že by se do potravin přidávala jen ta správná forma?
A o nějakých dalších látkách nebyla řeč, autorka dělá rozdíl mezi přírodníma a chemickým vitamínem C, ne mezi směsmi látek tento vitamín obsahujících.
Prostě jste všichni, co jste tu psali o tom, že mezi přírodními a chemickými látkami byli nechytáni na švestkách – a teď se vám to nelíbí.
Když smíchám cyankáli + kyselinu L-askorbovou + kyselinu D-askorbovou, tak na to také můžu napsat, že to obsahuje kyselinu L-askorbovou. Jenom to moc léčivé nebude. Vlastně bude, vyléčí to kvalitně a rychle ze všech nemocí.
Já jsem napsal, jaký je rozdíl mezi přírodním a chemickým vitamínem C. Mimo jiné to, že chemický a přírodní mají jiné zastoupení stereoizomerů vitamínu C, tedy různé prostorové struktury molekuly.
Přestaňte kritizovat a uznejte, že jste povídali něco, čemu nerozumíte. Je to čestné a sportovní.
BTW, on se hlavne 'prumyslovy' vitamin C dnes nevyrabi synteticky, ale (podobne jako mnoha dalsi 'umela' aditiva) fermentaci cukru vhodnyma kvasinkama.
To je koneckoncu dalsi duvod, proc rozlisovat na 'prirodni' a 'umely' moc nedava smysl. Tak maximalne na 'inherentni' a 'dodany'.
> Já jsem napsal, jaký je rozdíl mezi přírodním a chemickým vitamínem C. Mimo jiné to, že chemický a přírodní mají jiné zastoupení stereoizomerů vitamínu C, tedy různé prostorové struktury molekuly.
Tohle je IMHO terminologicky zmatek. 'Vitamin C' je pojem, ktery AFAIK oznacuje prave kyselinu L-askorbovou. Cisty vitamin C tedy obsahuje pouze L-askorbovou a ne jine stereoizomery.
"Když smíchám cyankáli + kyselinu L-askorbovou + kyselinu D-askorbovou, tak na to také můžu napsat, že to obsahuje kyselinu L-askorbovou."
No, stejně tak můžu získat vysoce zdraví prospěšný přírodní vitamín C výluhem z jehličí tisu. Je to přírodní, je to zdravé (aspoň podle vás).