Děkuji za článek. Mám rád klasické plísňové sýry a právě v létě jsem se jejich výběru hodně věnoval. Chuťově nejspokojenější jsem s klasickým Hermelínem z Pribiny Přibyslav. Objevem léta pro mě byl Président Karel IV. od Lactalisů (patrně Praha). Jemná struktura odpovídající mnohem dražším sýrům, ale mírně nepříjemně nahořklý, cena velmi příjemná. Na zkoušku byl dobrý, ale dám asi příště přednost Hermelínu. Častým zklamáním je pro mě Sedlčanský Hermelín z Povltavských mlékáren. Chuťově průměrný, často tvarohovité nevyzrálé struktury, kterou nespraví ani několik dnů při pokojové teplotě k tomu mohutná reklama. Sedlčanský Hermelín je pro mě až příliš často zklamáním a příliš rád ho nekupuji. Úsměvný je pak spor Povltavských mlékáren s Lactalisem, že reklama na Karla IV. poškozuje pověst Sedlčanského Hermelínu. Ostatně, nápis "Président Karel IV." si sám o sobě zaslouží kritiku. Pak následuje nepřeberné množství laciných plísňových sýrů z Polska a Slovenska za ceny "pod výrobními náklady". Zde mi vadí často zcela nevýrazná a nezajímavá chuť. V zásadě nevím proč takové sýry konzumovat? Mezi ukázku "plastových" sýrů řadím levný německý plísňový sýr z Lidlu v provedení klasickém (zelený obal) a nízkotučném (modrý obal). Zaručená sterilní kvalita, sterilní nevýrazná chuť. Opět zde nevidím důvod ke konzumaci a jejich nákupu se vyhýbám.
Taky si obcas koupim ty levnasky z lidlu, chutove je to takove, ze vnimam, ze to neni emental, ale cosi jako syr s plisni na povrchu. Ono jde taky o to, jestli to clovek sni hned, jak to koupi, nebo to necha troska vyzrat, proste nekdy je lepsi, nekdy horsi. Taky si koupim nounejmaka z Albertu, patrne z Polska. Chutna mi smrdutak na styl Romadur, nabizi to i Lidl, kolem 35 kc malej kousek, vzdy mam nutkani to sezrat cele na posezeni, nebo spise postati, rezu, rezu a je to sezrano. Ono to chce nechat i na pozorovani potraviny kontrolovane zkazit, trebas takove mleko 1,5 procentni, si pamatuju jako decko, ze mleko jak v modrem tak i cervenem pytliku kdyz skyslo, vytvorila se husta cast, ktera se dala snist. Ted, kdyz necham zkazit krabicove mleko, vznikne nahnedla tekutina, ktera priserne smrdi a i chutna, neco jako savo. Protoze v te vode neni nic, co by se podobalo mleko, vsechno je vykradeno, jenom aby to bylo levne a byla na tom jeste 40ti procentni marze.
Sýr Niva vyrábí tradičně mlékárna v Otinovsi na Drahanské vrchovině. Dlouhá léta měli dozrávárnu sýru v v jeskyni Michalce v nedalekém Moravském krasu. (Dokud to předpisy EU neznemožnily.) A hned vedle Otinovsi leží obec Niva. Takže původ jména toho sýru bych možná hledal spíš někde tam.
I wikipedie potvrzuje, co je v článku:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Niva_(s%C3%BDr)
Tak nevim co vyrabeji v Otinovsi, ale ta prava Niva, ktera se tu pod timto nazvem prodava jiz nekolik desitek let pochazi z Madety a vyrabi ho zavod v Ceskem Krumlove. Syr zraje v jeskynich a to take limituje produkci. Mimochodem, podle informaci z Madety se syr Niva dodava na trh zamerne nedozraly, protoze vyzraly by byl v cechach tezko prodejny ( je smradlavejsi a mazlavejsi).
Chcete-li ochutnat opravdu výjimečný sýr, doporučuji španělský Queso Cabrales.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cabrales_cheese
Tento sýr se vyrábí v Asturii (sever Španělska) metodou zrání v jeskyních. Pro mě to byl neopakovatelný chuťový zážitek!
posledni dobou je ze me fajnovka, na špagety jedine parmazan apod. Niva me posledni dobou nejak neoslovuje(a to jsem driv niva-slehacka-testovina mel casto), reknu vam ochutnal jsem gorgonzolu. To je uplne jina liga. NEni tak hnusne agresivni, ale pritom ma mnohem vyraznejsi a plnejsi chut.
Tedy je pro mě celkem šok jak tento člověk může vůbec psát něco rádoby odborného o potravinách!
Příště tu bude psát instalatér recepty na hubnutí?!
"Vystudoval jsem obor teologie – český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna."
A proč by nemohl, já jsem si časem také trochu vypěstoval návyk na kvalitnější potraviny.
Dnes kupuji gorgonzolu, roquefort a krále sýrů poměrně běžně. Jsou sice o dost dražší, ale ve výsledku jich není třeba takové množství při vaření.
To samé u kvalitnější šunky, raději si připlatím a roky už jsem nejedl různé debrecínky a kladenské pečeně, které obsahují 6O% procent vody a kilo fosfátů.
Letos jsem byl jednou pracovně ve Francii ... to si nedokážete představit, jak mi po návratu s několika kilogramy sýrů smrdělo auto. :)
To co se tady prodává jako lepší sýr, je v zahraničí běžný sortiment a to je to smutné.
Naše rodina kupuje pouze Sedlčanské hermelíny od Figury, Pepa na gril až po Modřenía apod. Vyzkoušeli jsme i jiné druhy hermelínů, ale chuťově pro nás nebyly moc zajímavé. U Sedlčanského nám vyhovuje i velikost, protože si sami často hermelín nakládáme a aplikujeme nejrůznější recepty. Pepa nám vyhovuje na tepelné i studené zpracování. Levné hermelíny nenakupujeme. Raději sázíme na domácí výrobu.....pro jistotu :-)
Ten dovezený cestoval k nám stovky a tisíce km, český je vyrobený z pasterovaného mléka ustájených krav, pro mě to dost postrádá smysl.
Hledáte-li u chuť a žádnou vodu, ale smetanu, hledáte-li sýr ze surového mléka a dokonce bez přidání chloridu, najdete ho na farmách a malých statcích. Někteří navíc používají i pravé syřidlo. Naštěstí ještě tito mistři existují a udržují již téměř zapomenuté řemeslo. V jednoduchosti je krása a síla. A každý to pak pozná na svém žaludku a pohodě :)