Ja len suhlasim s Fráňom
Je tam postup typu piškóta
piškóta
"České slovo piškot totiž vzniklo zkomolením či přizpůsobením německého, úplně přesně německo-rakouského Piskotte, které vzniklo z italského biscotto, což bylo z latinského biscoctus. Když si latinské slovo doslova přeložíme, dostaneme spojení "dvakrát pečený". Jde totiž o složeninu ze slov bis, tedy dvakrát, a coctus, pečený. "
http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/piskot--71065
A prečo 71 stupňov. Pri viac stupňoch sa ničia škrobové bunky.
a energia je priamoúmerná teplote a času.
71×20=1420
pri 60 stupňoch
1420/60=23 minút 40 sekúnd
Takže když to pak "shladím" tím piškotováním na 80 stupnu, tak je ty škoropy zabiju... :D
Hele, ten postup co popsal je pouze a jenom "fanfaronstvi", beztak by nepoznal rozdíl od dobře udělané kaše, co by bla z brambor "nerozlišeného typu" a hlavně přitom vařené při teplotě 100°C :D
Prostě klasika co udělali podobnému týpkovy kdy nechali uvařit večeři od profíků a nikdo nepoznal rozdíl od obyčejného jídla :D
proč to udělat jednoduše když to jde složitě že?,já mám vyzkoušeno že když je dobrá brambora tak se kaše povede perfektní, a když je špatná tak se nepovede a hotovo,z ho*na bič neupletete!.já dělám kaši následovně: okrájím bramboru a nakrájím na kostky,dám do hrnce, osolím zaleju vodou a přivedu k varu,cca po 25 minutách(záleží na bramboře jak se rychle rozvařuje) vypnu vařič a sleju vodu,potom dám máslo, mléko a většinou přisolím a namixuji vidličkovým šlehačem,podle potřeby a chuti přisoluji a dolévám mléko,jak píšu když je kvalitní brambora tak bezkonkurenční krásně napěněná kaše :)
to co tady popisujete je bramborove pyré a né kaše. Ale máte pravdu v tom, že ten to postup naprosto stací. Ja ale doporučuji jednu vec. Kdyz uvarite brambory tak vylejte a brambory dejte zpet do toho hrnce. Pridejte maslo a smetanu (popripadne mleko) a privedte do varu a asi minutu to mleko s maslem povarte. Zarucuji ze se brambory nebudou lepit a hlavne se z nich neztrati zadna chut. On totiz figl je hlavne v tom mlece a nebo smetane s maslem ktera se mixuje za tepla a ne za studena.
Ne. Vše špatně! Pakliže člověk není vystudovaný profesionál, dělá všechno vždycky špatně... Takže teď šup a jít studovat skládání ručníků, věšení prádla na sušák, utírání prachu, smrkání do kapesníku a pokud nejste lempl, zvládnete si k tomu přidat i obor správného čekání na zastávce na tramvaj a odtrhávání toaletního papíru. Však oni vás už naučí!!!!
Delame dobre spoustu veci,jen " odbornici" mam vnucuji,ze ne. Jen titulky kuprikladu na serveru Pro zeny je dnes a denne spousta titulu, Vencite psa? MY vime jak.... Zehlite pradlo spravne? MY vime jak na to..... Vsichni delaji vsechno spatne,jen oni delaji veci hyper super spravne. Pan Vodochodsky je profesi kuchar,radit tedy muze. Ale jak spravne udelat brkasi? Cokoliv uvarit? Radit muze,ale vnucovat nazor,ze pouze jeho postup je nejspravnejsi je spatne. Kazdy ma svuj rozum a postup a chut na neco jineho. Jsme dospeli lide,delame veci po svem a po svem spravne. Nezoufejte,bude to cim dal tim stejnejsi,rady porady.... :-). Hezky den.
Delame dobre spoustu veci,jen " odbornici" mam vnucuji,ze ne. Jen titulky kuprikladu na serveru Pro zeny je dnes a denne spousta titulu, Vencite psa? MY vime jak.... Zehlite pradlo spravne? MY vime jak na to..... Vsichni delaji vsechno spatne,jen oni delaji veci hyper super spravne. Pan Vodochodsky je profesi kuchar,radit tedy muze. Ale jak spravne udelat brkasi? Cokoliv uvarit? Radit muze,ale vnucovat nazor,ze pouze jeho postup je nejspravnejsi je spatne. Kazdy ma svuj rozum a postup a chut na neco jineho. Jsme dospeli lide,delame veci po svem a po svem spravne. Nezoufejte,bude to cim dal tim stejnejsi,rady porady.... :-). Hezky den.
Pán přečetl pravdivý článek, ale jaksi zapoměl co vubec četl...
Jinak řečeno, ve šlupkách jsou ty největší sračky z brambory. A proto se brambora loupe, protože většinu "jedovatých látek" tak dostaneme pryč. Vodochodkej se prostě shlédl v maryši a tak si vaří utrejch ala maryša, jako když mu to chudná a chceto ok, ale aby to podporovala vitalia je už dost ubohost...
Kulinářské umění je určitě alchymie ale tohle už je notně přestřelené.Tvrzení Vodochodského , že to tak dělal i za totáče páč jiný postup nebyl možný je už z rámce brakového sci-fi.Jednoznačně rozhodující je kvalita brambor, potažmo másla a mléka .Strávit půl dne vařením a měřín teploty je pro většinu z nás nereálné a zbytečné. Dělám ji klasicky a vždycky , když suroviny dovolí, tak si báječně pochutnáme i bez tohoto iluzorního postupu.
Taky mi to přijde příliš zdlouhavé a neefektivní. Moje maminka byla celý život kuchařka, pracovala i za totáče v hotelové restauraci a nevzpomínám si, že by někdy mluvila o takovéto přípravě kaše. Já uvařené (možná i trochu převařené) brambory nejdřív dobře pošťouchám klasickým šťouchadlem, připadá mi, že když je pak ručním šlehačem šlehám, je menší nebezpečí hrudek. Do toho přidám nejdřív máslo, rozšlehám, tím mi vznikne takový polokyt a ten pak šlehám a přidávám mléko a to tolik, abych měla nadýchanou kaši. Jednou jsem zkusila přidat po rozmíchání másla i žloutek, ale neviděla jsem výraznější rozdíl, tak jsem od toho upustila.
Správně Elzo, tam jde jen o to, že po uvaření se brambory mají nechat pořádně odpářit, aby tam bylo co nejméně vody pak rozšťouchat s máslem, tak se totiž nejlépe spojí a vytvoří tu správnou hmotu bez hrudek. A až potom se přidává za šlehání teplé mléko, či smetana, podle hustoty. Výsledek je nadýchaná kaše.
Fajnšmekři tvrdí, že solí kaši až při šťouchání, pokud se vaří v hodně osolené vodě, sůl v bramboře zbytečne udrží moc vody a kaše nemá tu správnou bramborovou chuť.
Brkaši dělám, jako většina lidí - uvařené stejné kousky brambor vyšlehám elektrickým, ručním šlehačem s oříškem másla, případně dosolím. Nemiluji kmín, tak nepřidávám. Nakonec v sezóně třeba lehce vmíchám nasekanou pažitku nebo při šlehání přidám tavený sýr. Je pak velmi jemná nebo je také mňamózní přidat při šlehání jeden stroužek rozdrceného česneku. Variací je hodně a pokaždé je kaše dobrá, když se použijí správné brambory a nemixuje se, nýbrž šlehá.
Kuchařský trolling level: Vodochodský.
Naši jezdili ke známým, kteří "za socialismu" měli na starosti hospody. Já pamatuji tři. jednu z nich dostávali úplně novou. Vždy se jednalo o hospody na vesnicích s 400 - 700 obyvateli.
V každé byl "robot" v podobě obrovského stroje (něco jako oblíbený kitchen aid ale tak 10x větší). Paní Jitka v těchto hospodách vařila většinou i pro místní JZD. a vyřila výborně.
A s odpuštěním, br. kaše se nikde takto nevařila! Brambory se uvařily více do měkka z toho co bylo. Pak se nasypaly do toho mega mixéru, místo hnětací ruky se nasadila šmelcovací, zaplo se to, přililo mléko, osolilo se a bylo.
Tento scifi návod je jenom vlhký sen kuchařských celebrit, které potřebují sdělit národu, že vaří špatně.
Kuchařský trolling level: Vodochodský.
Naši jezdili ke známým, kteří "za socialismu" měli na starosti hospody. Já pamatuji tři. jednu z nich dostávali úplně novou. Vždy se jednalo o hospody na vesnicích s 400 - 700 obyvateli.
V každé byl "robot" v podobě obrovského stroje (něco jako oblíbený kitchen aid ale tak 10x větší). Paní Jitka v těchto hospodách vařila většinou i pro místní JZD. a vařila výborně.
A s odpuštěním, br. kaše se nikde takto nevařila! Brambory se uvařily více do měkka z toho co bylo. Pak se nasypaly do toho mega mixéru, místo hnětací ruky se nasadila šmelcovací, zaplo se to, přililo mléko, osolilo se a bylo. Jako malého kluka mě ten stroj fascinoval.
Možná Vodochodský v Praze neměl za socíku ani elektriku, tak lisovali ovlažněné brambory v ruce. Můžete mu nějak vysvětlit, že byl možná obětí šíleného kuchaře? Protože tak jak popisuje se kaše určitě nedělala v 99% provozovnách RaJ.
Tento scifi návod je jenom vlhký sen kuchařských celebrit, které potřebují sdělit národu, že vaří špatně.
Každá rodina má svůj recept, který se dědí a nemění. Podstatné je, že chutná těm, kterým je jídlo určeno. Dokáže mne fakt vytočit, když vidím dnešní mistry vaření,, kteří si bez olivového oleje nedokáží uvařit ani čaj. U nás bylo vždy sádlo, později olej - slunečnicový či řepkový. Celá rodina žijeme, umírá se na stáří, a zavádět do našich podmínek středomořskou stravu mi připadá zcela mimo. A komentovat "experty", které vidím, když mám čas v televizi, ..... Kdyby jedli opečené brambory, jaké mi dělala moje babička, a které v současné době dělám svým dcérkám, tak by jenom mlaskal.
A když vidím v televizi ty "špičkové" kuchaře, chápu, že za to nic na talíři musím platit takovou cenu, která však neodpovídá kuchařskému umění, ale nákladům na umytí použitého kuchyňského náčiní. Vaření zdar!
Tak ja delam kasi asi uplne spatne, ale hodlam v tom pokracovat :D Nesnasim hladkou kasi - pripada mi pak jako z pytliku, takze zasadne stoucham a nechavam tam aspon male hrudky.... Jinak brambory varim zasadne ve slupce a loupu az uvarene... takze uvarim brambory, oloupu, pokrajim, pridam trochu masla, vratim na sporak, priliju mliko, osolim a rozstoucham brambory..... Jakkoli jinak pripravenou bramborovou kasi proste nejim, stejne tak, jako nejim brambory které se varily oskrabane...... ;-) Takze muj názor - nikdy nejde rict ze to nekdo dela spatne - kazdy to snad dela tak, jak to ma nejradsi...
Jestli něco nesnáším, tak když je kaše studená.. Což při vaření při 71 stupních a následném zchlazení nepochybně bude... Jinak kaši miluji, tu mixovanou mixérem s máslem a vařícím mlékem nebo smetanou...
Brambory v superhyper po revoluci jsou strašné, divím se, že je tu dovolí prodávat. Samý černý a šedý flek pod slupkou a hned hnijí.. Ty nejsou ani pro prasata! Fuj!!!
Raději koupit od soukromníka.
Tito Lidé co bez teploměru neumí uvařit by moje babička nakopala do p... největší blábol o bramborách co jsem slyšel je to že se mají před vařením krájet, kdyby jste si zjistili vážně co bramborám při přípravě vadí ze všeho nejvíce tak je to právě to krájení...!!! když se brambory vaří vcelku tak mají naprosto jinou chut a právě již zmíněný škrob z nich tak moc neodchází jako v případě že je rozkrájíte na malé kousky a to jak dobrá je výsledná kaše( i pyré v tom je rozdíl mistři teploměráři) závisí hlavně na kvalitě brambor - jak již bylo zmíněno Typ C patří prasatům...
Pan vodouch asi bere dobre drogy.takove pyre muze podavat treba v loskutakovi,ale at to nevydava za kasi.recept od babicky,hezky ve slupce,oloupat,pridat maslo a rucne rozslehat do hladke hmoty.pak pridavat horke mleko a rucne nadychat.kazdy se olizuje a pridava a pridava.pry teplomer,cha cha.vse urcuji brambory....
Mozna vodouchovi krivdim.treba jen pridava variantu na pyre.treba je nazor,ze to vsichni delame spatne,jen nazorem autorky clanku kvuli zvyseni sledovanosti viz;nehorazne,vse spatne,brutalni,neuvěřitelne,sokujici a podobne,co pouzivaji novinari k banalnim zpravam.kazdopadne nenechte si do toho kecat,hlavne ze vam vase kase chutna.
Hezký den,
brambory se zahřívají na 71 °C v první fázi. V té druhé, po zachlazení pod tekoucí vodou (v mrazáku nebo ledem), se vaří znovu, ale těsně pod bodem varu. Následně se ochladí na 80 °C - stačí nechat krátce vychladnout například rozložené na plechu. 80 °C je dle mého názoru přibližná teplota, jde zjevně o to, aby nebyly brambory horké.
Kateřina Čepelíková, Vitalia.cz
Tady máte radu jak dělat dobrou poctivou kaši.
Brambory
- osolit okmínovat
- uvařit aby byly měkkčí než obvykle
- nejdříve rozštouchat metlami v mixéru
- přidat poctivé české máslo
- zapnout mixér a rozmixovat aby z toho byla hustá kaše
- až pak teprve přidat mléko (nemáte pak hrudky v kaši).
- mléko přidávat podle toho jak jste zvylkí jí mít hustou
- ochutnat a případně dosolit
- HOTOVO!
a máte jemnou poctivou kaši jako od maminky,
Ozdobíme ještě plátky másla a posypeme pažitkou.
A jak vždy předejít tomu aby se z kaše stalo lepidlo?
Musíte brambory rozmixovat ihned jak horkou vodu slijete!!!
A brambory se musí vařit. Pokud plamen vypnete a necháte je máčet dál ve vodě, máte zaděláno na průšvih. A jde to se všemi brambory. Od nových až po staré.
Zapomeňte na přiblblé rady pseudo kuchaře, co vám práci jen stěžuje, než aby vám opravdu pomohl.
Dobrou! :-)
Tak jsem čekal,s jakou hovadinou na nás zase půjdou.Vzhledem k naší době jsem ani nic jiného nečekal.Kdybych měl vařit brambory podle jejich způsobu,tak to radši zajdu di hospody.A hlavně,pokud chceme dělat kaši,tak tam nikdy na začátku nedáváme kmín.Tohle je obyčejný hnus.Běžte raději zametat ulice.
Já dělám bramborovou kaši,jak mne to naučil/ukázal můj tatínek a jeho to naučila/ukázala jeho maminka,moje babička.Kaše je výborná,mimo jiné brambory prosím vařím/nekoupu je jako pan Vodochodský.Myslím,že z toho dělá zbytečnou šaškárnu a měl by vědět,že každý ji dělá jinak.
"Maminko, kdy už to bude, maminko, já už mám hlad....." ......právě jsem dožehlila, kluk přilítl z písku, umýt, převlíct, vyčurat, znovu převlíct počurané trenky, rozsoudit rvačku se setrou, která se posmívala oněm trenkám.......a do toho začnu hledat teploměr a kouzlit s ním na 71°C........to určitě. Takže jednoduše uvařím, rozmačkám, přimíchám máslo s mlíkem, osolím a děcka se můžou umlátit, jak jim to šmakuje. Já osobně jsem tak umlácená, že mi je absolutně jedno, co jím.
P.S. a to pyré, co kuchař popisuje, mi děti v drahé restauraci nechaly celé na talíři s tím, že ta kašička je hnusná.
Proč nás pan Vodochodský učí vařit bramborovou kaši?! Tak "obyčejné" jídlo známé každému dítěti!!! Když sám použije velmi kvalitní steakové maso a zalije jej Coca-Colou a dá péct??!!! Nedomnívám se, že se jedná o profesionální přístup ke gastronomii! Nebo snad vaří s Láďou Hruškou???!!!!! Nebo, nedej Bože, poslouchá produkční či produkčního?????!!!!!