Kdekdo se dokonce pohoršuje nad starými maminkami, ale je zvláštní, že se nikdo nepohoršuje nad starými učitelkami. Odchod do důchodu se z nepochopitelných důvodů posouvá, když mladí se hodí nezaměstnaní- a staří budou pracovat do smrti. Učitelky staršího věku nemohou absolutně držet krok s nejmladší technologickou generací, a tím pádem nemohou být autoritami. Ta propast je šílená, a nikdy předtím taková nebyla.
To je sociopolitický problém, viz např. Why do people postpone parenthood? Reasons and social policy incentives.
V tom tvém odkaze mají sice pravdu, ale je to jen pohled ze sociologického a demografického hlediska.
Mnohem horší je však problém zdravotní. Nejen, že ženy ve vyšším (než optimálním věku) mají problém otěhotnět, ale i muži mají problém s potencí a kvalitou spermií. A když už se to povede tak se rodí čím dál víc nezdravých dětí. Takže hlavním důvodem nárůstu počtu alergiků, dětí s oslabenou imunitou, dětí s psychickými problémy, autistů, ..... je zvyšující se věk rodičů. Když už se starší rodiče dočkají potomka a ten nevypadá jako růžolící zdravé miminko, ale jako "nedochůdče", většinou si nepřipouštějí tento fakt a vlastní chybu, ale snaží se to omluvit všemi možnými i nemožnými způsoby. (jedovaté potraviny, jedovaté životní prostředí, očkování....atd.)
tsd
Není to právě medicína, co se na každém kroku snaží vygumovat moudrost Matky Přírody? Asistovaná reprodukce je jeden ze zářných příkladů....transplantace dělohy další (ta první se konala v Goteborgu- prý to má posloužit ženám, které nemohou donosit dítě)...atd. Polobohové a Big Business. Stále stejní aktéři.
Jenže lidé nežijí v lůně matky přírody někde v jeskyních a nepáří se po první menstruaci. Jestli vy ano, pak ostatní ne.
A protože si lidé chtějí užívat "výdobytků" civilizace, mají pak problém s matkou přírodou. Pak přicházejí polobohové na pomoc a mnozí na rozdíl od vás jsou jim za to vděční.
Mimochodem vy jste snad vystudovala vysokou až po narození dítěte?
A máte vůbec nějaké? Podle toho, že se touláte po Anglii a pendlujete do ČR, pak asi ne. V tom případě jste ten poslední člověk, který by to mohl posuzovat a odsuzovat.
tsd
První dcera se nám podařila tak nějak neplánovaně a přišla na svět, když byla manželka v půlce čtvrťáku na medicíně (já zrovna po medicíně na vojně) , nicméně jí bylo 21, takže fyzicky zvládala dítě i studium , jen si jeden ročník rozložila Pak se nám nějakou dobu nedařilo, další dcera až když bylo manželce 30 a bylo to něco úplně jiného, fyzicky jí dal zabrat ani tak ten porod jako pak to nevyspání a běhání při péči o novorozence/kojence/batole. Jsem proto hluboce přesvědčen, že ženy mají rodit okolo dvacítky a nic jim v životě neuteče, vysokou školu dnes dostuduje každý a navíc na matky se hledí velmi shovívavě a nacestují se ještě v životě, že je to už ani bavit nebude. Nicméně moje žena tvrdí, že hlavním problémem je dnes posunutý odchod žen do důchodu, takže nestíhají dělat babičky, což má logiku. A ještě dodávám, že otec má vypadat jako otec a ne jako dědeček. Když má prvního potomka v 25, tak tomu 15letému ve 40 tak nějak ještě stačí na kole nebo na lyžích. Když ho má ve 35, tak v 50 už těm 15letým bude většinou jen koukat na záda jako trapnej odepsanej fotr. Závěrem díky za pasování na poloboha a doporučuji respektovat názory i lidí bez vysoké školy, která dnes už ostatně neznamená prakticky nic a rozhodně nic nevypovídá o smyslu dotyčného pro realitu :-)
Ale vždyť to přece není problém mít i nyní děti ve 20. Jediný problém jsou priority. Pokud je prioritou byt, dům, hodně peněz, zajištění, pak jde dítě stranou. Pokud je prioritou dítě, pak by nemělo vadit, že nemám byt, jsem chudý..... Jenže to se samozřejmě málo komu chce obětovat.
Už to zkusili na Islandu. Ve dvaceti od státu nevratné a zvýhodněné půjčky, auto, byt a byl z toho státní bankrot.
Ten problém je sice možná zásadní, ale je neřešitelný do doby, než zase všichni budou žít v chýši pod palmou a mít hlad. Pak tady bude dětí jak v Africe. Čekat na to, až budou žít všichni v uspokojivém dostatku a plození dětí bude hobby na ukrácení dlouhé chvíle a seberealizaci, je ryzí utopie.
tsd
Aha, další, který ustrnul v 80. letech.
Ona mezitím rapidně vzrostla efektivita/automatizace práce, ale nenásledovalo zkrácení pracovní doby, platy stagnují, nová pracovní místa nepřibývají… a politická situace poskytuje malou perspektivu.
no jasne ty chytrej realisto ten tvuj skrachovalej island je na tom tak spatne ze minimalni mzda je tam 50.000,- :D davkol ma pravdu ve VSEM! Nikde nerika ze by kazdej mel v 18ti dostat byt auto a dotaci na kocarek a pliny, ale system je smejdsky nastavenej a mlade rodiny to maj dnes sakra tezky protoze miliardy nesmyslnejch podpor prevazne nemakacenkum ty se hrnou ,ale i to nejzakladnejsi bydleni je dnes nedosazitelny luxus za ktery musite plati hypotekou pomalu cely zivot
Malo se vi o tom ze za prvni republiky se zeny vdavaly kolem tricitky. Bylo to dano vysokou urovni zivota a relativni zalidnenosti. Ono drive nebylo o tom vhodne mluvit z duvodu propagandy.
Mit deti kolem 18-20ti let nastartovala az povalecna generace a politicky rezim, kdy bylo nutne zalidnit evropu. Koneckoncu s pozustatky tohoto zastaraleho mysleni daneho historickym vyvojem stale zapolime. Nebot vysledkem byl nyni jiz disfunkcni duchodovy system a nesmyslny sponzoring "vyroby novych platcu dane a duchodu predchozi generaci". Koneckoncu treba nemecko ktere trpelo po valce nejvic ma zalidnovaci socialni system dodneska. Akorat jiz ho nevyuzivaji nemci:)
Pro rodice je idealni mit deti az kdyz se citi zajisteni. Asi neni vhodne vychovavat dite 20ti letymi rodici kteri jeste ani nedostudovali, nemaji kde bydlet a je jista pravdepodobnost ze stres z ditete neprezije manzelstvi. Vysledkem muze byt dite vyrustajici v diagnostaku nebo ve spatnych rodinnych pomerech. Z toho potom vznikaji ruzne ztracene existence a ne nutne na drogach.Ale clovek se do konce zivota muze potykat s psychickymi potizemi. No a pak takoveho noveho danoveho poplatnika sponzorujeme ze svych dani. Ale hlavne ze je dulezite plodit mlady ze.
Nikoli. Například v roce 1920 byl sice průměrný věk rodičky 30,2 roku. Jenže průměrný věk rodičky je něco zcela jiného, nežli věk prvorodičky. Ten poměrně vysoký průměr rodičky byl dán porody ve vyšším věku, a více dětmi.
Ostatně jestliže byl průměrný věk rodičky 30,2, téměř všechny děti se rodily v manželství, tak není možné aby "za prvni republiky se zeny vdavaly kolem tricitky". Tedy pokud za "kolem třicítky" nepovažujeme 30 +-15 let. To pak ono.
20 nebo 30? Co řešíte? Takhle brzy to většina žen neřeší. Chtějí si užít život, zvyknout si žít o samotě, naučit se být náročné na druhé a vydělat nějaké prachy. A to všechno jen proto, aby následně zjistily že nesnesou žít s někým dalším, natož potom s chlapem. Ale dítě chtějí...
Jó tahle vize (vlastně realita) to popisuje celkem přesně, bohužel.
A pak jdou za doktorem, aby jim pomohl, porodí nedonošená, nezdravá dvojčata a když má štěstí, neskončí v blázinci a děti v ústavu.
Tam někam spějeme, pokud se nestane zázrak. A začneme pomalu vymírat, resp. už jsme začali. Nepomáhá ani zvýšený přírůstek rómských spoluobčanů, kterým ovšem nevadí ani žít pod palmou, ani být chudý, zato mají prioritně rádi hodně dětí.
tsd
P.S. To jsou vyhlídky.
Mirku, nedávno se vrcholní politici ČR docela drsně vyjádřili o matkách- samoživitelkách, jak si nezodpovědně vybírají chlapy, apod. Než být rozvedená samoživitelka s děckem, tak se žena rozhodne pro vzdělání, kariéru a vydělávání peněz- takže taky špatně? Co vy chlapi vlastně chcete? Asi Pannu Marii...
Dobrý den, jestli to počítám dobře, žena má k dispozici něco přes 400 vajíček které se mohou oplodnit a vzniknout z nich plod.Když žena má třeba 15 dětí tak v době těhotenství si vajíčka "pošetří"a mohla by tedy mít schopná vajíčka ještě v 60ti letech?
děkuji za názor, Karel.