Vlákno názorů k článku Ten, kdo vymyslel Lipánek, by zasloužil metál, říkají v Madetě od Hamparle - V současnosti se využívá hliníkového víčka na kelímky...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2020 19:38

    Hamparle

    V současnosti se využívá hliníkového víčka na kelímky z tenkého polypropylenu,

    Jo a kam se tedy ten připečený plast k papíru má třídit???

  • 26. 11. 2020 6:36

    MaT

    Ano, přesně tohle mě také štve. Proč konkurenční Pribináček může být prostě v plastovém kelímku, který pak je možné hodit prostě do plastů (hliníkové víčko se dá odtrhnout celkem dobře a na dost místech už je dostupný i kontejner na kovové obaly).

    Tenhle způsob, kdy na plastovém kelímku je nějaká další papírová vrstva, jsem viděl i u některých dalších výrobků. Jasně, na papír se asi tiskne snáze, než na plast - ale ta technologie tisku na plast je tu snad už hodně dávno (co si pamatuji, tak i za minulého režimu snad bylo možné na ty plastové kelímky tisknout) - tak proč teď zrovna Lipánek (ale i některé druhý jogurtů) musí být baleny takto?

    Mně osobně přijde, že to právě nějaké další třídění toho odpadu dost komplikuje. Ne každý bude od sebe ten plast a papír oddělovat, tak to pak buď dá dohromady buď do modrého či žlutého kontejneru (obojí špatně), nebo se s tím nebude chtít trápit a raději to vyhodí do směsného odpadu... To fakt výrobce chce toto?

    A teď to ještě komplikují tím, že i když se ta papírová vrstva sundá (bohužel na té plastové pak stejně nějaké drobné kousky zůstávají), tak na té papírové vrstvě musí být nějaké samolepky, které jsou snad z plastu, jenže ty samotné jsou ještě na takovém tom speciálním papíru, na kterém bývají samolepky, který je z jedné strany snad voskovaný...

    Prostě rozebírání těchto obalů, aby je člověk mohl správně vytřídit, mě fakt nebaví, podle mě spoustu lidí to od třídění odradí vůbec. Zlatý Pribináček...

  • 1. 12. 2020 14:02

    Kateřina Čepelíková

    Dobrý den, MaT, zde odpověď přímo z Madety:

    "Naše společnost je přesvědčena, že z pohledu udržitelnosti je nutné snižovat objem produkovaného plastu, jak jen to jde. U kelímků to lze řešit použitím velice tenkého a lehkého kelímku. Nicméně plast je stále jediným a nepřekonaným obalem, který zajišťuje maximální ochranu produktu. Náš odlehčený kelímek pak přebalíme papírem, který mu zajistí stabilitu. Navíc používáme papír, který je vyrobený z 90% recyklátu a z hlediska dopadu na životní prostředí je mnohem šetrnější. Veškeré v současnosti dostupné plastové kelímky jsou z primárních surovin, protože recyklátové plasty nesmějí přijít do styku s potravinami."

    Samolepky jsou odlepovací, na papíru zůstane pouze podkladový silikon, který na další recyklaci nemá vliv. A věříme, že zodpovědný spotřebitel akceptuje naši snahu snížit množství produkovaného plastu a nečiní mu problém papír separovat.

    Dovolte srovnání Pribináčka a Lipánka z hlediska použití plastů. Průměrná váha plastové části kelímku Lipánka je 3,24 gramu, Pribináček má v průměru 10,63 gramu, což je 3,28krát více. Pribináček se prodává v milionových sériích, to znamená, že z každého prodaného jednoho milionu kusů vyprodukuje Pribina o 7 390 kilogramů plastu více než Madeta. Protože nepoužíváme stejný kelímek jako oni, ušetříme pouze na našich 130gramových Lipáncích 221,7 tuny plastu ročně."

    KČ, Vitalia.cz

    1. 12. 2020, 14:04 editováno autorem komentáře

  • 1. 12. 2020 14:01

    Kateřina Čepelíková

    Dobrý den, Hamparle, zde odpověď přímo z Madety:
    "Pokud máte na mysli zbytky "připečeniny" na kelímku po odtržení papírového přebalu, jedná se o zbytky lepidla. Jeho množství je ale tak malé, že nemá žádný vliv na úspěšné další zpracování plastového kelímku po jeho vytřídění z odpadu."

    KČ, Vitalia.cz

    1. 12. 2020, 14:05 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).