Tenisový loket nemají jen sportovci. Můžete ho mít z počítače i z vaření

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bolí vás loket na vnější straně, sotva hnete s rukou? Navíc ji někdy ani nemůžete pořádně natáhnout, anebo dokonce bolí i tehdy, když nic neděláte? Můžete mít tenisový loket. Nevadí, že tenis vůbec nehrajete. Léčba trvá měsíc, ale operace je potřeba jen málokdy.

Tenisový loket je bolestivé onemocnění šlach a úponů, spojující svaly předloktí s kostí. Následkem přetěžování svalů a šlach vznikají drobné trhlinky a rozvine se zánět. Navzdory názvu stojí tenis pouze za zhruba pěti procenty případů tohoto problému, který postihuje především lidi ve věku mezi 35 a 55 lety. 

Může nastat po provádění určitých pravidelně se opakujících pohybů, jako je třeba malování, psaní včetně toho na počítači, šití nebo třeba používání ručního nářadí, anebo po jednorázové namáhavé činnosti. Jde o poměrně běžný problém, který obvykle nepotřebuje žádnou zásadní léčbu, ale pro uzdravení je třeba počítat s delším časem a odpočinkem. Váš lékař tento problém nazve laterální epikondylitidou.

Jaké jsou příznaky tenisového lokte?

Nejčastějším příznakem tenisového lokte je bolest na vnější straně lokte, která se v průběhu několika týdnů či měsíců může změnit v bolest neustálou. Netýká se pak už jen na dotek bolestivé vnější strany lokte, ale může vystřelovat do předloktí a zápěstí. 

Jaká má být masáž, aby uvolnila i pomohla od bolesti Přečtěte si také:

Jaká má být masáž, aby uvolnila i pomohla od bolesti

Bolest můžete cítit dokonce i tehdy, když nic neděláte, ale většinou ji vyvolávají konkrétní pohyby, zejména pohyb zápěstí, které vyvolává pohyb šlachy v lokti. Tenisový loket může být jen na jedné paži, ale také na obou současně. Bolestivé je přitom zvedání i pouhé uchopení předmětů a může být obtížné plně natáhnout paži, objevuje se i otok a kůže může být teplejší.

Příčiny vzniku tenisového lokte

Co kromě tenisu a dalších podobných sportů, jako je třeba squash, může způsobit vznik tenisového lokte? Veškeré činnosti zahrnující opakované pohyby, tedy třeba:

• kácení stromů
• hra na některé typy hudebních nástrojů
• tesařská práce a další řemeslné práce
• kuchyňské práce
• práce na montážní lince

Někdy je příčinou problému i úder do lokte.

Diagnostika tenisového lokte: co vás čeká u lékaře?

Poté, co se specialista zeptá na příznaky, přistoupí ke kontrole bolestivosti paže. Ta zahrnuje kromě zjištění místa a intenzity bolesti také provedení několika jednoduchých pohybů. To často stačí k tomu, aby zjistil, zda pacienta skutečně trápí tenisový loket. Může ho také odeslat na některá vyšetření, aby se ujistil o správnosti diagnózy nebo vyloučil jinou možnou příčinu potíží. 

Jde například o:

  • elektromyografii (EMG): pomůže zjistit, zda jsou nervy v paži v pořádku
  • magnetickou rezonanci (MRI): tato zobrazovací metoda může pomoci najít případnou artritidu v těch částech skeletu, které by mohly způsobovat bolesti v lokti
  • rentgen (RTG): může odhalit artritické či jiné změny v lokti
  • ultrazvukové vyšetření: odhalí stav bolestivé oblasti a souvisejících částí těla

Léčba tenisového lokte

Pokud se diagnóza tenisového lokte potvrdí, lékař vám nejprve doporučí, abyste přestali sportovat nebo provádět určité druhy činností, aby postižená ruka mohla odpočívat. Pravděpodobně naordinuje fyzioterapii a léky proti bolesti. V závislosti na závažnosti problému a bolestivosti může pacient dostat rovněž injekce kortikosteroidů, které pomohou s otokem a bolestí, dále dlahu či ortézu pro udržení paže v klidu a také mu může být doporučen ultrazvuk pro úlevu od potíží, osvědčuje se i terapie rázovou vlnou. 

Tenisový loket je bolestivé onemocnění šlach a úponů, spojující svaly předloktí s kostí. Následkem přetěžování svalů a šlach vznikají drobné trhlinky a rozvine se zánět.

Tenisový loket je bolestivé onemocnění šlach a úponů, spojující svaly předloktí s kostí. Následkem přetěžování svalů a šlach vznikají drobné trhlinky a rozvine se zánět.

Autor: Depositphotos

Až u 95 procent lidí se tenisový loket zlepší bez nutnosti chirurgického zákroku. Je to však běh na dlouhou trať, bolestivost může trvat i několik měsíců. Pokud však neodezní ani po 6 až 12 měsících a jde o silnou a omezující bolest, může specialista zvážit operaci. Při ní dojde k odstranění poškozené části šlachy, což pacientovi přinese úlevu.

Existuje prevence tenisového lokte?

Není vždy snadné vyhnout se tenisovému lokti, například pokud je způsoben činností, kterou provádíte v práci. Nicméně nezatěžovat svaly okolo lokte je cestou, jak předcházet jeho vzniku a také eliminovat zhoršení vzniklého stavu. Pokuste se také zabránit používání zápěstí a lokte ve větší míře než zbytku paže, a pokud je to možné, zkuste si rozložit zátěž tak, aby ji nesly spíše větší a silnější ramenní svaly.

Pomoci může rovněž posílení svalů předloktí. Pokud sportujete, nezapomínejte se před tréninkem zahřát a protáhnout svaly, poraďte se také s dobrým trenérem, zda používáte odpovídající nářadí a máte správnou techniku.

Zdroje:

NHS.uk: Overview – Tennis elbow 

Mayo Clinic: Diseases & Conditions: Tennis elbow

WebMD: Sore Arm? It Might Be Tennis Elbow

Medical News TodayAll you need to know about tennis elbow

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).