Fakultní nemocnice Brno je v rámci České republiky vůbec první nemocnicí, kde se uskutečnila aplikace nové technologie v léčbě prostaty a jejího nezhoubného zbytnění (benigní hyperplazie prostaty, BPH) pomocí teplé páry, tzv. technologie Rezum. Přednosta Urologické kliniky FN Brno a LF MU prof. Dalibor Pacík se svým týmem provedl v minulých dnech první zákroky u šesti pacientů.
Co se dozvíte v článku
Jak nemocnice informuje, počátky nové technologie sledoval prof. Pacík od roku 2012, kdy spolupracoval na vývoji s americkými kolegy, a byl tedy u zrodu nové technologie, která má za sebou jak klinické studie na americkém či evropském kontinentu, tak i potřebné schválení v rámci ČR. Aplikace vodní páry šetrně ošetří zbytnělou prostatickou tkáň, kterou organismus následně sám odbourá pomocí přirozených enzymatických reakcí – tj. procesu hojení.
Nová technologie pro léčbu prostaty
Metoda Rezum spočívá v aplikaci sterilní páry do prostaty. Technologie je vhodná pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 ml u mužů nad padesát let.
Léčba vodní párou je určena ke zmírnění příznaků a potíží spojených s benigní hyperplazií prostaty a ke zmenšení objemu prostatické žlázy.
Na rozdíl od konvenční endoskopické operace, laserové operace či radiofrekvenční ablace nevyžaduje Rezum hospitalizaci, tedy delší pobyt v nemocnici. „Výkon je velmi krátký (jedná se o několik minut) a je prováděn v lokálním znecitlivění. Rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Léčba Rezum si klade za cíl stát se alternativou metody první volby,“ popsal mluvčí FN Brno Pavel Žára.
Benigní hyperplazie prostaty (BPH)
- Zvětšení prostatické žlázy, které postihuje asi 50 % šedesátiletých mužů a až 95 % mužů ve věku 85 let.
- Jde o nezhoubné (benigní) onemocnění předstojné žlázy. Je jedním z nejčastějších benigních bujení u mužů.
- Zvětšená prostata může tlačit na močovou trubici a tím průtok moči z močového měchýře snižovat až zcela zastavit.
- Podrobnosti o nemoci najdete v katalogu nemocí.
Příznaky BPH
- časté močení
- nestejnoměrný proud
- urgence
- slabý proud
- namáhavé močení
- noční vstávání na záchod
Léčba prostaty vodní párou
Technologie využívá tepelné energie, která vznikne po aplikaci sterilní vodní páry do tkáně, a je pro pacienty velmi šetrná. Nehrozí u ní jizvení či poškození okolních tkání. Vede k buněčné smrti problematických buněk; tyto odumřelé buňky tělo časem odstraní zcela přirozenou cestou – hojením. Prostata se tak zmenší a dojde k uvolnění tlaku na močovou trubici, a tím i k ústupu příznaků BPH. „Během tří měsíců prakticky vymizí a s ní i problém jménem ‚nezhoubné zbytnění prostaty‘,“ říká Pavel Žára.
„Pára je aplikovaná jehlou prostřednictvím speciálního endoskopického zařízení zavedeného do močové trubice v její prostatické části. Výkon je prováděn v místní anestezii a je v zásadě koncipován jako ambulantní,“ upřesňuje přednosta Urologické kliniky FN Brno a LF MU prof. Dalibor Pacík.
Výkon zatím pojišťovny nehradí
Supermoderní technologie se již používá ve Spojených státech, v Evropě zatím především ve Velké Británii, Německu, Francii, Itálii, Švédsku atd. Zatím se jedná o zdravotními pojišťovnami nehrazený výkon a jeho cena je shodná jako v ostatních evropských zemích, tedy 35 000 Kč bez DPH.
Metoda není vhodná pro každého, vždy je potřeba konzultace s lékařem, který pacienta rovněž seznámí s možnými riziky.
Většina pacientů pociťuje úlevu již do dvou týdnů. Maximálního zlepšení je obvykle dosahováno v horizontu tří měsíců. Zkušenosti pacientů se však mohou lišit.