Děkuji, toto je přesné vysvětlení situace.
Dlouho jsem používal tradiční rtuťový teploměr, pod paží, 5 minut, z toho vyšlo číslo, které jsem právě podle zkušenosti přiřadil do uvedených pásem. Konkrétní hodnoty pásem se liší pro jednotlivé lidi v rodině, ale to vše se dá mentálně pojmout.
Jednalo se o systém robustní, při použití jiného teploměru byly hodnoty stejné. Pokud člověk omylem místo 5 minut měřil déle, klidně 15 min, hodnota se již neměnila. Existovala rychloběžka pro rychlé výsledky méně přesné, ale stále to byla čísla odpovídající hodnotám lék. teploměru.
Nynější technologie:
1) elektronické pod paží: pípají při zpomalení změny teploty; ale pokud je člověk drží déle, teplota se ještě o 0.3 - 0.8 stupně zvedne. Jak tedy tento teploměr používat?
2) Pokud je teploměrů více, každý dává jiné výsledky. Snad by bylo řešením nakoupit do široké rodiny větší množství teloměrů jedné značky a standardizovat způsob jejich používání. Jenže při tak nákladné akci bych chtěl, aby výsledky odpovídaly zažitým hodnotám a nemuseli jsme si těžce svykat na jiná čísla.
3) Ano, drahý elektronický teploměr na měření v uchu nebo dálkově jsem pořídil a hrůza.
4) teploměry s lihovou náplní vypadají podobně jako rtuťové, ale opět nevím, jak je správně používat; možná bude stačit je místo 5 minut držet 10 a budou fungovat jako rtuťové. Ale naučte to děti.
Navíc pokud si takto zažité technologie mám individuální kalibrací hledat vlastní způsob, přijde mi to uhozené.
Předchozí zkušenosti, jak teploměr používat, vznikaly v širší společnosti léta; jak mám provést kalibraci soukromě, když jednou za rok někdo stůně?