„Pokud je kůra po ošetření plodu oddělena a použita dále samostatně, mohou koncentrace reziduí v takovém produktu dosahovat opravdu vysokých hodnot. Z toho důvodu nelze doporučit kůru z ošetřených citrusů pro strouhání do pečiva, sušení ani kandování,“ zdůrazňuje prof. Hajšlová.
Tady asi bylo mineno, ze kdyz budu jist primo kandovane ovoce tvorene hlavne kurou, koncentrace budou vysoke -> nejist. Ale kdyz si nastrouham do peciva, bude koncentrace stejna nebo mensi jak v puvodnim citronu (halvni cast tvori testo a ne kura), takze by to nemelo vadit.
Jistotu máte absolutní, a to díky certifikaci a pravidelným kontrolám, kterým je bio produkce pravidelně podrobována. Je zajímavé, že spousta lidí neustále zpochybňuje původ biopotravin, ale konvenčním potravinám bez certifikace a doložení původu věří na 100%.
Do toho bioprodukci srovnáváte s nějakým "českým česnekem ze zahrádky", s pojmem, který vůbec nic neznamená. Jinými slovy je to takové malované nic, jistota kvality žádná.
Myju citrony teplou vodou a prostředkem na nádobí ještě před tím, než je ukládám do lednice a nejsou s tím žádné problémy - že by zůstávala nějaká rezidua, nebo se tím ovlivnila chuť či aroma kůry. Saponát se normálně opláchne, za tu chvíli se nemá šanci do kůry nějak vpít. Podotýkám, že používám zelený pur nebo žlutý jar, které nijak výrazně nevoní. Zkuste to a uvidíte.
To samé dělám s kupovanými hrozny - zavřu do plastové potr. krabice, kápnu kapku jaru, napustím teplou vodu, zavřu, protřesu, rozdělám, vyleju, poté velkým množstvím studené vody vyplavím mydliny - jsou lehčí, než voda a vyplavou hned na povrch. Sleju a znovu propláchnu. Nikdo by nepoznal, jak důkladným mytím hrozny prošly. A ty jsou mnohem více chemicky ošetřované, nyní se k nám vozí ze zemí třetího světa, kde se v neregulovaném množství používají pesticidy v civilizovaném světě roky zakázané, někdy jsou jimi hrozny i cítit, jelikož sám mám zahradu s vinohrádkem, s postřiky mám také co dočinění a za ta léta už cosi po čichu poznám.
Zdá se, že to má celkem jednoduché řešení, a to kupovat výhradně bio citróny :-) My už jiné než v bio kvalitě několik let nekupujeme. Vtip je v tom, že jejich cena je buďto jen o maličko vyšší než u konvenčních citronů, nebo stojí dokonce stejně :-) Jen si to lidé neumí spočítat, a tak stále nakupují klasické citrony. Bio citrony jsou dnes už ke koupi ve spoustě obchodů, např. v Lidlu, Kauflandu, Globusu apod.
Fakt? Nevsimnul jsem si, ze by staly bio a nebio stejne... Protoze je uz moc nevyhledavam.
Ale proc - citrony kupuju kvuli stave a ne kvuli kure... Ale uz spise ne, uz sypu E300.
A nasypat do vody par gramu e300 resp. cisteho vitaminu c (kilo se da sehnat asi za 500,-), neboli kyseliny L-askorbove a nejaky citron se muze jit zahrabat i s rezidui :-)
Prectete si dukladne tohle
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_C
A pak jeste treba tuto knihu (zatim se chystam):
Zajímalo by mně, jak účinná je kombinace ponoření dejme tomu na 5-10 minut do horké vody (ne vařící, dejme tomu maximálně 80°) a k tomu ještě mechanické umytí. Případně dosypání nějakých přírodních tenzidů do té horké vody.
Nejen u citronů, ale třeba u papriky, mrkve a další zeleniny a ovoce typu švestky, jabka, hrušky.
Když už test tak důkladný.
EM Technologie nabízí ochranu ovoce a zeleniny zdravou bez chemie. Více info je na www.emrojapan.com i na socialních sítích. Škoda, že jen v angl. jazyce. Pokusil jsem se část této technologie v češtině dát na stránku, ale jen pro zahrádkáře.