Následující Beckova škála deprese bývá běžně používána v psychiatrických i klinicko-psychologických ordinacích. Uvádí ji také psycholog Tomáš Novák, stálý spolupracovník serveru Vitalia.cz, v nové publikaci Peklo v duši – deprese a mánie z nakladatelství Grada. Přečtěte si ukázku z knihy, jež pomůže nejen rodinným příslušníkům a blízkým osob zasažených maniodepresivní poruchou, nebo vyzkoušejte následující test deprese.
V textu uvádíme Beckovu škálu, ale kvalitních testů, jichž je možno využít, je mnohem více. Kupříkladu Derogatisovu depresivní škálu, kterou u nás zprostředkovává Radkin Honzák a najdete ji uvedenu na jeho webových stránkách www.radkin.estranky.cz. Také Spitzerův test, postihující míru úzkosti, je validní metodou. Jestliže vás tento test zaujal, najdete jej například v knize Digitální demence od Manfreda Spitze. Pokud byste měli zájem zjistit něco více o jednotlivých příznacích hypománie, můžeme vám doporučit uznávanou americkou příručku Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders.
Test: Co když je to deprese?
P. S.: Z odborného tisku: „Přítomnost depresivní symptomatologie negativně ovlivňuje celkový zdravotní stav a deprese je prediktorem zhoršeného tělesného stavu a snížení tělesných funkcí, horší kvality života, významně vyšších nákladů na léčebnou péči a vzestupu kardiovaskulární i další morbidity. Přestože některé studie tyto skutečnosti neprokazují, recentní metaanalýzy a systematické přehledy potvrzují, že deprese souvisí s vyšší morbiditou i mortalitou, a to nejen z kardiovaskulárních příčin…
Diagnostika symptomů deprese je značně obtížná, protože řada příznaků je důsledkem základního onemocnění, nebo jde o nežádoucí účinky léčby. Symptomy spojované s depresí, jako například únava a ztráta energie, anhedonie, poruchy spánku, změny chuti k jídlu nebo zhoršená koncentrace pozornosti, mohou být přítomné a nejedná se přitom o depresi.“