Abych rovnou predesel nejakym kecum, tak palmovy olej a dve hlavni slozky:
palmitová kyselina (LC SFA, 44 %)
olejová kyselina (MUFA, 37 %)
kokosový olej:
lauricová kyselina (MC SFA, 52 %)
myristická kyselina (LC SFA 19 %)
Pro srovnání olivový olej:
olejová kyselina (MUFA 55 - 83 %)
palmitová kyselina (LC SFA 7,5 - 20 %)
No tak jsem si vasi slovni prestrelku precetl a mam pro vas otazku, to je jako rozdil zda me prejede auto jednouci 100km/h znacky BMW nebo znacky LADA? Nebo jinak, kdyz pouze delka retezcce nez samotna latka urcije nebezpeci pro organismus, tedy "zjednodusene", kdyz me prejede kamion bez navesu, pujdu do nebe, kdezto kdyz me prejede kamion s navesem pujdu do pekla?
Tento nanuk je na našem trhu už opravdu dlouho a tak nás jistě bude víc, co si dobře pamatujeme, že chuť tohoto nanuku je sice stále vcelku stejná (a vynikající), ale poleva prošla před několika lety výrazným zhoršením.
Zdravotní účinky kokosového oleje by mě docela zajímaly, ale při dávce maximálně 2-3 nanuků denně v několika teplých dnech roku to asi nebude nijak důležité oproti tomu, že laciná poleva kazí chuť.
Podle testu dělaného před asi 5-ti lety vycházel trochu lépe, nežli Míša, Kuba. I když ani ten nedosahoval kvalit původního Míši.
(Prý vyrábějí podle původní receptury již 53 let. No jistě. To prý Hamé také.)
Pamatuji v mládí, že poleva byla pochoutka, nejlepší na nanuku. Dnes je to cosi, co člověk neví, jestli sníst, nebo vyhodit. A protože plýtvat se nemá, ale polykat něco nedobrého také nechci, už nanuky v posledních letech nekupujeme.
Inu, je taková doba. Potraviny (dříve) standardní kvality jsou sice k sehnání, ale je nutno je pracně shánět.
Je to tak i u zmzliny ve vaničce? Řada konzumentů už si všimla, že její chuť není úplně stejná. Jak to je? „Míšu ve vaničce nevyrábíme,“ říká Krupica. A opravdu, podle informací HN si majitel ochranné známky, společnost Unilever, nechává Míšu posílat z Polska.
Rozdíl? Je v ní menší podíl tvarohu. Zatímco nanuk Míša tvarohový ho obsahuje 53 procent, Míša ve vaničce 41,5 procenta. Zato se ve složení Míši ve vaničce navíc objevuje voda a rostlinný olej. Mínění zákazníků tedy odpovídá realitě, Míša ve vaničce není zcela stejným produktem. Ostatně koncern Unilever se tím netají, na stránkách věnovaných oblíbené zmrzlině uvádí přehledně složení obou produktů.
Zdroj: http://life.ihned.cz/jidlo/c1-59986920-nanuk-misa-tvarohova-chut-je-unikat (9. 6. 2013)
Já bych to s tou polevou neviděl tak přehnaně optimisticky. Mi třeba poleva na Míšovi nijak extra nechutnala nikdy. Mezi slepými jednooký král.
Naopak jsem se rozplýval, jak se ke měl dostaly nějaké cukrovinky ze západního Německa. Třeba takové Toffifee, to byl pro mě vrchol slasti z pohledu toho, co mi mohly cukrovinky nabídnout. Dnes je to pro mě něco naprosto běžného. Zvykl jsem si na tu chuť a ve srovnání s tím, co si kupuji, to už nijak nevyčnívá, spíše naopak. To ale nemusí znamenat, že kvalita Toffifee šla dolů.
No, ono s tou polevou jak kdy. Někdy koncem 80-tých let ta kvalita polevy šla také dost dolů, od čokolády směrem k nugátu. Prý nějaké nařízení o šetření deviz a snížení podílu kakaa. I když takový blivajz jako teď to nebylo ani v nejhorším období. Potom se kvalita snad částečně a na nějaký čas vrátila, i když tím si nejsem úplně jistý.
Ono s tím západním zbožím, také se tu a tam nějaký ten "trofejní" kus dostal. A co si tak vzpomínám, tak na to člověk spíše koukal, bylo mu to líto sníst a vypít, byla to přeci jen vzácnost. Třeba taková CocaCola... vždyť ono to u nás bylo, tuším že Fruta Brno to licenčně vyráběla (stejně jako i za obou světových válek "jela" CocaCola i v Německu). No ale plechovková Cola.... to byla vzácnost. Ten obal nebylo možno vyhodit, stojánky na tužky, spolu s Fantou, se z toho dělali (přitom to bylo vratké...). Jinak kvalitativně, obsahem, mi to přišlo +- stejné.
Zdravotni dopady konzumace rafinovaneho kokosoveho oleje nejsou zname z nejakych dobre provedenych studii, jen se vi, ze a.) zvysuje hladinu celkoveho cholesterolu, LDL i HDL, ktery je "ochranny" - realny vliv v podobe redukce/narustu nejakych nemoci je neznamy a z uvedenych znamych vlivu na rizikove faktory se neda verohodne odhadnout; b.) V Polynesii predstavoval (jako soucast kokosu) na nekterych atolech (dobre zdokumentovany je Tokelau) vetsinu energetickeho prijmu a na civilizacni choroby netrpeli; c.) Pomaha navozovat / udrzovat produkci ketonu (produkuji se z tech MC kyselin), ktere mozna (vyzkum je v plenkach) maji urcite protektivni ucinky pro nervovou soustavu (minimalne se ketogenni dieta pouziva pro prevenci zachvatu epilepsie u lidi, kterym nezabiraji leky)
No jistě, K-classic a tesco value, levné sra*ky pro lůzu :-D
Zde přítomným komentářům hanícím kokosový (či palmový) olej se musím smát. Nedávno to bylo sádlo či máslo, na které se pořádal hotový hon na čarodějnice (a zblblí dementi kupovali hnusné margaríny po tunách), dříve třeba vajíčka... lidská hloupost je opravdu nekonečná.
Faktická poznámka:
- To, že zde příspěvky haní palmový olej, je čistě tvá fantazie.
- Jestliže píšeš o "honu na čarodějnice" u sádla, másla, přirovnáváš to zřejmě k palmovému oleji.
- Co "honem na čarodejnice" míníš? Hádám, že zdravotní (ne)závadnost. O té, jak už tu zaznělo, bezpečně víme jen to, že z palmového oleje okamžitá otrava nehrozí, a že dlouhodobé účinky PA jsou neznámé. Tedy kromě jedné jediné studie, prováděné v zcela jiných podmínkách, stravování, životospráva, podnebí, genetika atd. Ono už zde bylo spousta látezek, i léčiv, které podle jedné studie měly být nezávadné, či naopak super prospěšné, a ukázalo se, že je to jinak....
- Zcela ti uniká to nejdůležitější: výzkum konstatuje masivní promoření potravin náhražkou PA, namísto mléka a smetany, ty náhražko. Které se netýká jen těch nejlevnějších značek, ale i těch nejdražších. Viz. třeba asi nejdražší nanuk na trhu: Magnum, porovnej "místním chutím přizpůsobený" s nepřizpůsobeným smetanovým originálem v Německu.
A já už se výrobcům odpadu ani nedivím, že šidí, když mají takové uvědomělé zákazníky, jako jsi ty. To by byli vůči tobě hloupí, kdyby se chovali jinak.
Nějak jsem tenhle výplod nepochopil.
"To, že zde příspěvky haní palmový olej, je čistě tvá fantazie."
Hned první dva příspěvky.
"Jestliže píšeš o "honu na čarodějnice" u sádla, másla, přirovnáváš to zřejmě k palmovému oleji."'
???
"Co "honem na čarodejnice" míníš? Hádám, že zdravotní (ne)závadnost. O té, jak už tu zaznělo, bezpečně víme jen to, že z palmového oleje okamžitá otrava nehrozí, a že dlouhodobé účinky PA jsou neznámé."
Míním tím to, že se konzumace kokosového či palmového oleje odsuzuje různými výživovými "poradci", a lidi jim to žerou. Stejná situace jako u sádla či vajec v minulosti.
"Zcela ti uniká to nejdůležitější: výzkum konstatuje masivní promoření potravin náhražkou PA, namísto mléka a smetany, ty náhražko."
Neuniká. O tomhle jsem vůbec nemluvil.
"A já už se výrobcům odpadu ani nedivím, že šidí, když mají takové uvědomělé zákazníky, jako jsi ty."
Co tím chceš říci? Já ty blafy nekupuju.
Trošku schizofrenní příspěvek.