Spotřebitelská organizace dTest zveřejnila výsledky zkoušek, jimž podrobila osmnáct druhů respirátorů. Odhalily jak výrobek s nevyhovující filtrační účinností, tak respirátory, které nedostály normě kvůli vysokému odporu při dýchání. Zároveň se ale našlo hned několik modelů, které příjemně překvapily a svým výkonem převýšily udávanou třídu. Pozornost si zaslouží i výsledky respirátorů vybavených nanomembránou.
Co se dozvíte v článku
Kvalitu respirátoru při nákupu nepoznáme
Zákazník kvalitu ochranných pomůcek při nákupu prověřit nedokáže, proto se na jejich vlastnosti zaměřilo zkoumání dTestu.
Přestože se již všichni těšíme, až ochranu nosu a úst budeme moci odložit (a od 10. května se uvolňují některá pravidla pro nošení respirátorů), výsledky testu mohou zajímat ty, kteří budou i v budoucnu respirátory používat, ať už z důvodu vládních nařízení, nebo třeba z vlastního rozhodnutí zvýšit svou bezpečnost.
Do laboratoře putovalo celkem 18 respirátorů, z nichž třetinu tvořili zástupci nejvyšší třídy FFP3, ostatní produkty deklarovaly třídu FFP2.
Jak moc respirátory filtrují viry a kapénky? Liší se dovnitř a ven
Při zkoušce filtrační účinnosti čelily respirátory proudu různě velkých parafínových částic. Nechyběly mezi nimi kapénky o velikosti 0,15 µm, které svou velikostí odpovídají částicím viru SARS-CoV-2. Větší částice pak napodobovaly kapénky, které člověk šíří kolem sebe. „Rozsahem částic jsme se tak pokusili pokrýt obě možnosti šíření viru, tedy kapénkovou infekci i vdechnutí aerosolu obsahujícího virové částice, který se vznáší ve vzduchu,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.
Ve třídě FFP3 se žádné překvapení nekonalo a všechny respirátory zadržely alespoň 99 % zkušebního aerosolu o velikosti částic 0,6 µm. Nejlepší výsledek předvedl 3M Aura FFP3 s ventilem, když dokázal zachytit 99,9 % i těch nejmenších částic. Zatímco svého nositele chrání výborně, při výdechu zachytí pouhých 55 % částic, a k okolí tak příliš ohleduplný není.
Zajímavé výsledky přinesl test respirátorů třídy FFP2. Nevyhovující filtrační účinnost prokázaly zkoušky pouze u jednoho z výrobků. Byl jím A-Gross Dětský respirátor FFP2, který navzdory deklarované třídě FFP2 dokázal zachytit pouze 85,52 % částic o velikosti 0,6 µm, což odpovídá pomůckám nižší třídy FFP1.
Mnohem víc však bylo dobrých zpráv. „Z dvanácti testovaných výrobků této třídy se totiž osm svými výkony zařadilo do vyšší třídy FFP3. Za zmínku stojí zejména trojice výrobků RespiLab Repirátor FFP2, Dongmeng FFP2 NR Schutzmasken a Zhi Shan Particle Filtering Half Mask FFP2. Všechny tři dosáhly účinnosti FFP3, zároveň si však dokázaly udržet i přijatelnou prodyšnost. U zbylých výrobků byla vyšší účinnost vykoupena vyšším odporem při dýchání,“ upřesňuje Hana Hoffmannová.
Jak se v nich dýchá? Test zjistil velké rozdíly v prodyšnosti
Užitečná zjištění přinesl test i lidem, kterým se v respirátoru hůře dýchá. Rozdíly mezi jednotlivými výrobky byly totiž poměrně velké.
Dýchání se v laboratoři simulovalo pomocí speciálního přístroje, přičemž se měřil odpor, který respirátory kladly proudícímu vzduchu. S nedostatečnou skončily Pharmawex RO2 Respirátory FFP2 a Grande Respirátor FFP3, které vysokým odporem při dýchání nevyhověly požadavkům normy EN 149+A1.
Na druhou stranu se však našly i respirátory, jejichž prodyšnost je srovnatelná s jednorázovými chirurgickými rouškami. Jde především o 3M Aura FFP3, DOC Respirátor FFP3, Dongmeng FFP2 NR Schutzmasken a Respilon RespiPro VK.
Cena ani nanomembrána nerozhodují
Dva z testovaných výrobků se chlubily nanomembránou. K nejlepším výsledkům jim však nepomohla. Spurtex Nano Respirátor sice prokázal 99,84% záchyt částic o velikosti 0,6 µm, což ho výkonem řadí do vyšší kategorie FFP3, v případě částic menších než 0,2 µm už byl záchyt jen 92,9 %. I to je slušný výsledek, hned několik respirátorů z třídy FFP2 však dosáhlo lepšího záchytu i bez nanomembrány. Hodnoty se u nich pohybovaly nad 95 %, u nejlepšího dokonce 98,1 %.
Druhý nanomembránou vybavený respirátor Respilon RespiPro VK oprávněné zařazení do kategorie FFP2 sice potvrdil zachycením 96,88 % částic o velikosti 0,6 µm, těch menších 0,2 µm však zachytil jen 74,7 %.
Výsledky tak současně ukazují, že při výběru ochranných pomůcek nelze spoléhat na pravidlo čím dražší, tím lepší. Právě respirátor Respilon RespiPro VK byl totiž s pořizovací cenou 169,50 Kč/kus nejdražším do testu zařazeným zástupcem třídy FFP2.
Kompletní výsledky testu zdarma
- Nejvyšší filtrační účinnost měl dle dTestu respirátor 3M Aura FFP3 s ventilem. Jeho nevýhodou však je, že poskytuje ochranu pouze svému majiteli, nikoliv jeho okolí.
- S ohledem na ostatní si nejlépe vedl bezventilový 3M Aura FFP3. Kromě vysoké filtrační účinnosti nabízí i dobrou prodyšnost.
- Jako nejvýhodnější poměr ceny a kvality byl vyhodnocen výrobek Dongmeng FFP2 NR Schutzmasken.
Podrobné výsledky zveřejnila nezávislá spotřebitelská organizace dTest na svém webu, a spotřebitelům jsou tak v této náročné situaci k dispozici zdarma.
Doplněné jsou navíc o výsledky zkoušky, která prověřila funkčnost jednorázových respirátorů při opakovaném přerušovaném použití.
Paraziti v roušce? Jde o fámy, vysvětlení je prozaické
Autoři testu zároveň upozorňují, že v souvislosti s respirátory se šíří různé fámy. Často se točí kolem tmavých vláken, která se někdy na respirátorech skutečně objevují. Nejde však o parazity, nebo dokonce nanoroboty, jak se někteří lidé mylně domnívají:
„Původu tmavých vláken jsme konzultovali s laboratoří a vysvětlení je zcela prosté. Jde o obyčejná textilní vlákna kontrastní barvy, která se přimísila k netkané textilii, ze které jsou respirátory vyrobeny. Nic na tom nemění ani fakt, že se vlákna na některých internetem kolujících videích hýbala. Textilní vlákno tak mohlo reagovat na statický náboj povrchu netkané textilie, případně jej mohl unášet proud vzduchu. V každém případě nejde o nic nebezpečného a respirátorů se nemusíme bát,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Tématu údajných parazitů v roušce se podrobně věnovala Akademie věd ČR. Tyto fake news vyvrací v článku na svém webu.
Galerie: Výroba nanoroušek