Dražované výrobky se dají rozdělit do tří skupin – mandle v čokoládě, mandle v jogurtové polevě a výrobky v čokoládě se skořicí či kokosem navrchu. Až na dvě jogurtové výjimky se ve zkoumaném výběru hlásily všechny výrobky právě k čokoládě, ať už hořké, mléčné, nebo bílé. V její kvalitě však panují zásadní rozdíly, ukázal test. Můžete totiž koupit jak mandle v extra čokoládě (tj. takové, která by měla mít vyšší jakost), tak ty dražované jen kakaovou náhražkou.
„Koho zajímá kvalita čokolády, měl by si na obalu všímat především dvou věcí: podílu kakaové sušiny a obsažených tuků. V ideálním případě se čokoláda vyrábí z cukru, kakaového másla, kakaové hmoty a případných dalších složek, například mléka a vanilky. Vyšší obsah kakaové sušiny znamená, že výrobce použil větší množství kakaových surovin. Podle vyhlášky č. 76/2003 Sb. musí hořká čokoláda obsahovat 35 % a mléčná alespoň 25 % kakaové sušiny. U žádných mandlí jsme v tomto ohledu nenarazili na problém. Naopak, mnohé výrobky slibovaly kakaa mnohem více,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.
Skladba použitého tuku pak napovídá, zda se vůbec jedná o čokoládu. Hlavním a nejlépe i jediným tukem by mělo být kakaové máslo. Povolen je však přídavek některého ze šesti vybraných rostlinných tuků – bornejského, palmového, bambuckého, sal, oleje jader manga a kokum gorgi, maximálně však do 5 %. Pokud „čokoláda“ obsahuje více než 5 % jiného rostlinného tuku, nejde o čokoládu, ale o její kakaovou náhražku. Výběru kvalitní čokolády se podrobněji věnujeme v průvodci Chytrý nákup.
Problém č. 1: Čokoláda versus náhražka
V tomto ohledu byla pro autory testu zklamáním dvojice Diana Mandle v polevě z hořké čokolády a Diana Mandle v čokoládové polevě bonnerex sypané skořicí. Místo čokolády totiž mandle pokrývala její náhrada. Ačkoliv podle názvu obou výrobků byste se mohli domnívat, že kupujete čokoládu, podle deklarovaného složení měl v obou případech nad kakaovým máslem převahu palmový tuk. Oba výrobky proto skončily na posledních místech a důvodem byly kromě kvality i zavádějící informace na obalu. Ostatní testované mandle byly opravdu v čokoládě a potěšující je, že většinou jejich čokoláda obsahovala pouze kakaové máslo.
Test dražovaných mandlí:
- ne vždy se jedná o čokoládu,
- u jogurtové polevy a bílé čokolády je možná snadná záměna,
- pozor na lešticí přípravky, některé obsahují řadu dalších přídatných látek.
Podrobné srovnání na webu dTestu nebo v listopadovém vydání časopisu dTest.
Problém č. 2: Jogurt versus bílá čokoláda
Legislativně je tu vše v pořádku, ovšem při nepozornosti při nákupu hrozí záměna: „V naší síti uvízly i dvoje mandle v jogurtové polevě. Na první pohled se téměř nedají odlišit od těch v bílé čokoládě, ovšem jejich složení je zcela jiné. Zatímco bílá čokoláda je směs kakaového másla, cukru a mléka, jogurtová poleva je postavena na bázi rostlinného tuku, v našem případě palmového a sójového, a cukru a název jí dává sušený jogurt,“ uvedla Hana Hoffmannová.
Problém č. 3: Leštěná úprava dražovaných výrobků
Složení dražovaných ořechů v čokoládě se bude vždy trochu lišit od klasické oříškové čokolády. Přesněji řečeno, vždy v nich bude něco navíc. Důvodem je povrchová úprava. Pokud totiž nejsou mandle v čokoládě pokryty vrstvou skořice, případně kokosu, je jejich povrch ošetřen lešticí směsí. Cílem je jednak dodat obvyklý lesk, zároveň pak čokoláda lépe snáší vzájemné oťukávání během cesty ke spotřebitelům. „Nadražovaný produkt není lesklý a na pohled není nijak atraktivní, lidé by ho asi nekupovali, takže se po dražování ještě leští leštidly,“ přiblížil serveru Vitalia.cz důvod používání leštidel jeden z výrobců, jehož továrnu jsme před časem navštívili a zjistili, jak se vyrábějí ořechy v čokoládě.
Samotný lesk mohou dodat například rostlinné gumy neboli rostlinami vytvářené složité polysacharidy, které chrání a pomáhají zabraňovat vysychání. Typickým představitelem je arabská guma, kterou roní severoafrické akácie. Někteří výrobci vsadili na šelak, což je podobná látka, avšak živočišného původu – jde o výměšek červce lakového.
Nejlépe hodnocené se staly značky Delmart a K-Classic. Povrch čokolády u Delmart Pražené mandle v extra hořké čokoládě byl ošetřen jen arabskou gumou a šelakem, mandle v hořké a mléčné čokoládě K-Classic byly naleštěny směsí arabské gumy, cukru a medu. Ostatní výrobky však už tak střídmé nebyly. „Někteří výrobci smíchali lešticí látku s pestrou směsí rostlinných olejů a přídatných látek. Vůbec nejrozmanitější koktejl nabídly mandle značky Tesco – kromě všech námi sledovaných rostlinných olejů a škrobu obsahovaly i alkohol,“ upozornila Hana Hoffmannová.