V České republice zůstává zcela dominantní variantou nemoci covid-19 omikron. Podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jeho výskyt nadále přesahuje 95 procent všech pozitivních vzorků. Národní referenční laboratoř SZÚ pak připomíná zásady, které podle jejích odborníků vedou k přesnějším výsledkům testování na covid.
Co se dozvíte v článku
Odběr z nosu při omikronu nestačí
V případě infekce omikronem praxe ukazuje, že odběr pouze z nosu (nosohltanu) nemusí být pro prokázání infekce metodou PCR dostatečný, a Národní referenční laboratoř proto znovu připomíná své předchozí doporučení provádět odběr vždy výtěrem z nosu i krku.
O tomto doporučení jsme na serveru Vitalia.cz informovali již minulý týden v článku Na odhalení omikronu odběry z nosu nestačí. O určení varianty covidu může požádat ošetřující lékař: „NRL doporučuje provádět vždy odběr z nasopharyngu i oropharyngu (nos i krk), v případě infekce variantou omikron se ukazuje odběr z nosu (nosohltanu) jako nedostatečný. V případě přetrvávajících potíží doporučujeme zopakovat test (například před zahájením léčby), část příznakových pacientů může být pozitivní až druhý až čtvrtý den od nástupu příznaků,“ opakuje nyní SZÚ.
Přibývá PCR negativních testů po pozitivním antigenu
Vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová k současnému stavu říká: „V poslední době dochází k situacím, kdy PCR test je negativní, přestože je antigenní test pozitivní, vyšetřovaný přitom ví, že byl v možném kontaktu s virem a klinické symptomy naznačují covid-19. Proto za Národní referenční laboratoř doporučujeme spolupracujícím odběrovým místům odebírat vzorky pro PCR test jak z nosu, tak z krku testované osoby.“
Vedoucí laboratoří dále upozorňuje na některá specifika například v případě rýmy nebo u lidí s vakcinací proti covidu:
„V případě akutní vodnaté rýmy dochází k trvalému odplavování viru, proto je dobré setřít důkladně krk. U očkovaných může být také období jasné pozitivity opravdu krátké a koncentrace viru na sliznicích velmi nízká,“ vysvětluje.
SARS-CoV-2: situace v ČR
V období od 30. 1. do 7. 2. 2022 má SZÚ k dispozici data z 86 367 provedených testů diskriminační PCR ze 78 laboratoří. Téměř 95 procent vzorků připadá na omikron a necelé procento pak na suspektní BA.2. Z vybrané sady 1580 pozitivních vzorků to představuje 15 vzorků suspektní varianty BA.2.
K 7. 2. 2022 bylo v ČR celogenomově sekvenováno 27 168 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků. Celkem 1707 sekvenací je s datem odběru mezi 7. lednem a 7. únorem. Podle výsledků v tomto časovém období převažovala varianta omikron z téměř 85 % a zastoupeny byly i subvarianty delty.
Co nedělat před testováním na covid
SZÚ dodává také doporučení pro testované, aby výsledky byly co nejpřesnější: „Důležité je před odběrem dvě hodiny nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat, nepoužívat nosní kapky nebo kloktadla a ústní vody,“ popisuje Helena Jiřincová.
Doporučení SZÚ pro testování na covid
Pro pacienty
Před odběrem 2 hodiny:
- nejíst
- nepít
- nekouřit
- nežvýkat
- nepoužívat nosní kapky, kloktadla ani ústní vody
Pro laboratoře
- Provádět odběr vždy výtěrem z nosu i krku testované osoby.
- V případě přetrvávajících potíží zopakovat test (například před zahájením léčby).
- V případě horečnatého onemocnění a negativního testu PCR provést test na chřipku.
V případě horečnatého onemocnění a negativního testu PCR na covid-19 je dle SZÚ také vhodné provést test na chřipku, protože příznaky mohou být velmi podobné. Tématu chřipky se věnujeme také v článku Epidemie chřipky se letos opět nekoná, kde odborníci přibližují aktuální situaci ohledně této nemoci.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.