Nadpis i vyznění článku naprosto neodpovídá naměřeným hodnotám. Já vidím něco jiného:
Ve italském, resp. španělském česneku je o 20,56, resp. 18,69 % více než v českém.
V českém česneku je téměř o polovinu - přesně o 48,61 % - aliinu více, než v čínském, což dobře odpovídá všeobecně přijímanému názoru. Na to není potřeba žádné složité měření.
Jak takový rozdíl potom vnímají chuťové pohárky v ústech zjišťováno nebylo - a lze se domnívat, že vjem může být nelineární, podobně jako např. vjemy sluchové, a tedy čínský česnek se jeví ještě slabší, než skutečně je.
Dalším aspektem, co bohužel vědci neměřili, a je neméně důležitý, je chuť samotná a hlavně fakt, že dovozové česneky - a ten čínský obzvlášť - jsou velmi často zatuchlé, takže dokáží spolehlivě zničit vaše jídlo.
Další z celé řady článků dokládající klesající úroveň redakční práce na Vitalii... Dobré je také si po sobě článek přečíst - v seznamu česneků máte španělské uvedeny dvakrát.
Redakce dTestu vycházela ze dvou omylů.
1. Je sice pravdou, že podle platné legislativy je českým česnekem každý vypěstovaný na území ČR bez ohledu na původ odrůdy, ale pokud se mluví o tom, že je český česnek nejlepší, pak máme na mysli české odrůdy. A že to tak je, svědčí i fakt, že zahraniční zákazníci jsou ochotni zaplatit za české odrůdy dvoj až trojnásobek ceny běžného španělského česneku.
2. Nejlepší vůbec neznamená nejostřejší. Nejlepší znamená "vyladěnou" chuť bez rušivých pachutí. Copak nejlepší víno je to, které má nejvíc alkoholu?
A když uvážíme, že se tento test dostal do pořadu Černé ovce v české televizi, kde jsou diváci varováni před různými podvody, klamáním a mýty, byla to medvědí služba českému česneku. Po shlédnutí tohoto pořadu musel divák nabýt dojmu, že pouze čínský česnek je horší než ten český. A to ještě čínský česnek byl z jiné kategorie, tzv jednostroužkový. Takže nakonec český česnek vyšel jako nejhorší.
Jan Kozák, šlechtitel česneku