U toho chleba je to ještě horší. Porovnávají normální chleba s trvanlivým. Ten active chleba kupuju akorát na hory, protože je hodně hustý a vydrží ve stejném stavu přes týden. Tohle se na chuti prostě projevit musí. Zajímalo by mně, proč nevzali pro porovnání bochník nějakého normálního celozrnného chleba.
Koho napadlo porovnávat mléčnou čokoládu se superhořkou s 85% kakaa? Znám lidi, kteří mají velmi rádi hořkou čokoládu, ale ta s tak vysokým obsahem kakaa je i pro ně nepoživatelná.
Nechcete příště provnávat, jesli lidem více chutnají žloutkové věnečky nebo syrová kapusta? To je nesmysl podobného ranku.
Tak tohle mě taky praštilo do očí, anebo s nějakou nebalenou šunkou s +/- 95% masa, např. pečená šunka.
Asi to nebylo v zadání, že by skrytá reklama? Proč to tedy je uvedeno jako test a ne jako komerční článek?
Navíc,
autorka asi není nejsilnější v matematice a logice, jednou tolik = to samé (ve srovnání sýrů). Ano, v hovorové řeči se často používá, často ve vazbě "ještě jednou tolik", ale článek tvářící se jako seriózní test by měl být psán spisovně.
Podle mě, Vitalia míří někam do společnosti Blesku a spol.
V tomto testu ale vůbec nešlo o kvalitu, protože porovnával u mnoha potravin neporovnatelné. Smysl by to mělo kdyby se porovnával stejný typ chleba (např. kvásková šumava z malé pekárny vs standardní šumava z velkopekárny), stejná kategorie čokolády nebo kvalitní a méně kvalitní šunkový salám (ano i tady kvalita existuje).
Jojo, třeba Apetito a Kiri je přeci úplně jiný výrobek, na kterém není co porovnávat... Buď je položena otázka, co mi lépe chutná, pak to bude čistě podle osobních preferencí, někdo má radši "taveňák", někdo spíš sýra "Lučina stylu". Nebo je mi položen dotaz, co pokládám za zdravější - pak na to budu mít nějaký názor. Ale ani v jednom případě to přece nemá naprosto nic společného s kvalitou!
To samé ty čokolády a cereálie - samozřejmě to chuťově od sebe poznám, ale vzhledem k odlišnosti výrobku neporovnávám kvalitu, ale osobní preferenci.
Pozurohodné je pak hodnocení u sýru "Krolewski", kde bude reálně asi doporučená light verze při výrově daleko ošizenější (aby se zbavila tuku), že se poradci líbí více je samo o sobě velmi sporné...
Nesporně zajímavé jsou snad jen výsledky srovnání u džusů a džemů a částečně u kečupů - tam je vidět, že levnější a v případě džemu i skutečně ošizenější výrobek může být při "slepém testu" vyhodnocen jako chutnější.
No, to je otázka, jestli nízkotučné sýry jsou ošizené. Samozřejmě, chutnají jako pilinové brikety, protože bez tuku není chuť, ale výrobci do nich místo tuku musí dát něco jiného, a sádra to většinou není. Čeho je tam víc je mléčná bílkovina (ta je mimochodem dražší než tuk). Takže pro někoho opravdu může být nízkotučný sýr hodnotnější než normální pro vysoký obsah bílkovin.
To "odstranění tuku a doplnění mléčné bílkoviny" se provede velice jednoduše a levně odstředěním (v malém se provádělo v minulém století možná už před první světovou válkou na každém statku, rozhodně pak mezi světovými válkami).
Získaný tuk se prodá jako smetana, případně se zpracuje (rovněž relativně jednoduše a levně) na máslo.
Naopak,
pokud by se reklamou a "zdravotní osvětou" nevytvořila poptávka po nízkotučných výrobcích, byl by problém co s odstředěným mlékem.
Přitom stači se nepřežírat a přiměřeně se hýbat (ano, platí i pro mě :) ).
Pozoruji že jako společnost jsme na úspěšné cestě k úplnému zblbnutí.
Upřímně doufám, že si teď dotyčný výživový poradce trhá vlasy z toho, jakou antireklamu tu dostal. Nemůžu si pomoct, ale z tohohle článku vyšel jako korunovaný pitomec.
Co je to za kravinu hodnotit vhodnost jednotlivých potravin na základě obsahu živin? Vždyť záleží na celkovém složení jídelníčku a na tom pro koho je určený. Vždyť ani ten glukózo-fruktózový sirup není automaticky špatný, pokud ho vezmu jako rychlý zdroj energie.