Jasne, co na tom, ze zatim posledni z rady meta-studii nepotvrdily zadny vyznamny vliv konzumace nasycenych mastnych kyselin na riziko srdecne-cevnich onemocneni (pisu o ni zde: http://edcable.blogspot.com/2014/03/mis-mas-i.html pricemz byly nasledne vysledky poupraveny lehce ve prospech o-3 MK, ovsem nikoliv o-6 MK, cehoz se jeste dotknu tento tyden).
Co na tom, ze nasycene mastne kyseliny se strednim retezcem (bohaty zdroj je kokosovy olej) ci s kratkym retezcem (bohaty zdroj je mlecny tuk, tj. maslo) se metabolizuji jinak nez s dlouhym retezcem.
Pavel Suchanek ma jasno, ze co se jednou kdysi davno naucil o mastnych kyselinach - ze vsechny, vzdy a vsude skodi, je pravda. Ze naopak omega-6 MK jsou priznive. Zadne studovani novych zdroju, zadne sledovani nutricniho vyzkumu. Je to tragedie, v podstate bych mohl zkopirovat a lehce upravit svuj starsi komentar odsud: http://www.vitalia.cz/clanky/kokosovy-a-palmovy-olej-velmi-levne-tuky/nazory/
AD) Co na tom, ze nasycene mastne kyseliny se strednim retezcem (bohaty zdroj je kokosovy olej) ci s kratkym retezcem (bohaty zdroj je mlecny tuk, tj. maslo) se metabolizuji jinak nez s dlouhym retezcem
Tohle mě docela zaujalo, mohl byste k tomu prosím napsat něco podrobněji (nebo aspoň uvést odkaz na zdroj, kde se dá zjistit více...)?
Casem to chci zpracovat dukladneji, ale jednoduse receno:
MCT (medium-chain trigliceryde) lidske telo neumi ukladat a tak se pouziji primo jako zdroj energie nebo jsou v jatrech pretvoreny na ketony, ktere se pote pouziji na energii.
SCFA (short-chain faty acids) lidske telo ulozit umi, ale jsou preferovany jako okamzite palivo a pro uskladneni ve svalovych, nikoliv tukovych bunkach. Zdrojem SCT jsou krome mleka jeste bakterie ve strevech - kdyz clovek polkne rozpustnou vlakninu (temer vsude po pravu propagovanou jako zdravou), tak ji cast strevni bakterie premeni na SCT, ktere pak jdou do tela.
Oba druhy mastnych kyselin se vstrebavaji primo ze streva vratnicovou zilou pres jatra, zatimco mastne kyseliny s dlouhym retezcem se vstrebavaji pres lymfaticky system a to pomoci chylomikronu, lipoproteinovych castic s podobnou funkci jako maji LDL castice.