Moč nechává většinou vyšetřit praktický lékař, ale běžné je nosit vzorek také v případě těhotenství ke gynekologovi, při onemocnění cukrovkou k diabetologovi nebo při vysokém krevním tlaku ke kardiologovi. Většinou jde o vyšetření preventivní k odhalení onemocnění, které se zatím navenek nijak neprojevuje.
Dodejme, že bezplatné preventivní vyšetření moči je u dospělých i dětí dostupné jednou za dva roky v rámci celkové preventivní prohlídky, diabetolog a kardiolog by moč pacienta měl nechat odeslat do laboratoře každý rok a u těhotných vzorek na pojišťovnu vyšetřuje sestřička proužkem při každé návštěvě poradny.
Co lze vyčíst z moči
Ač může být někomu nepříjemné moč si doma odebírat, dobré je tuto část prevence nevynechávat. Z nažloutlé, pro tělo odpadní tekutiny totiž lze zjistit mnohé. Hodnoty mohou vypovídat třeba o poškození ledvin, zvýšeném riziku ischemické choroby srdeční či selhání srdce.
Poznat jde ale také zánět močových cest, cukrovka, žloutenka, těhotenství, přítomnost drog v organismu a také rakovina močového měchýře. V těchto případech se ale už nebavíme o prevenci, ale cíleném vyšetření, které je většinou následně doplněno o další vyšetření.
Analýza moči může být přinejmenším dvojí. Buď ve formě rychlotestu, který použije sestřička či lékaři přímo v ordinaci tak, že do tekutiny ponoří indikační papírek. Jeho koncové části se vlivem chemických reakcí různě zabarví a poukáží případně na přítomnost třeba cukru, bílkovin nebo krve.
Výhodou této metody je, že výsledek je známý hned. Ale pozor, v případě rychlotestu je jen orientační, což znamená, že pro získání případné definitivní diagnózy nebo některých detailů musí moč do laboratoře, případně pacient putuje na další vyšetření.
Další formou je odeslání vzorku do laboratoře. Tam jej odstředí a ze získaného sedimentu dokáží vyčíst přítomnost močových krystalů, bílých a červených krvinek, bakterií a hlenu. Chemickým testováním se hodnotí pH moči, hladina bílkovin, cukru, přítomnost krve, ketonů a žlučového barviva.
K čemu je vyšetření dobré
Moč o našem zdraví vypoví mnohé. Kardiologové například nedávno vyzdvihli vyšetření na přítomnost bílkoviny, které je podle nich stále velmi nedoceňované.
Pokud je bílkovina v moči, může to značit poškození ledvin. A nejen to. „Vyšetření nám dává dobrý obraz o celkovém stavu cév v těle pacienta. Pomáhá nám vyhodnotit budoucí riziko vzniku srdečního selhání či ischemické choroby srdeční,“ upozorňuje Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
„Pokud se nám bílkovinu v moči podaří pomocí testu zavčas odhalit, jsme schopni díky moderním lékům její výskyt zredukovat, a snížit tak riziko srdečního selhání. Lidé, kteří mají bílkovinu v moči, jsou totiž selháním srdce ohroženi stejně jako pacienti, kteří dříve prodělali infarkt. Zabránit dokážeme také samotnému poškození ledvin,“ dodává lékař Jiří Veselý, člen výboru České asociace ambulantních kardiologů.
Bílkovinu v moči má až 40 % diabetiků a až 20 % lidí bez cukrovky nad 65 let věku. Pokud pacient situaci dlouhodobě neřeší, přestávají mu ledviny postupně dostatečně filtrovat krev, což může vést k dialýze nebo i transplantaci.
Jak si odebrat moč
Moč je ideální odebírat do nádobky přímo od lékaře nebo zakoupené v lékárně. Zvolit si lze z různých průměrů a laboratoře vám přijmou její jakýkoliv tvar.
Pokud není po ruce nádoba speciálně určená k odběru, pak lze moč zachytit třeba i do uzavíratelné sklenice. Před tím je ale nutné ji důkladně vyvařit.
Před samotným odběrem si umyjte ruce a dávejte pozor, ať hranu nádoby či víčko o nic neotřete.
Ideální je odebírat moč hned po ránu. A to způsobem, že malou chvíli se močí do WC a teprve až po chvilce následuje samotný odběr. Objem vzorku má být asi 10 mililitrů.
Dobré je vědět, že se močí přímo do k tomu určené nádoby, moč se nesmí přelévat. A také to, že ženy si vzorek nesmí odebírat při menstruaci.