dTest v úporné snaze přitáhnout čtenáře uvádí neváhá uvést i zavádějící informace. V tom se blíží Blesku. Vzpomeňme "odhalení" mykotoxinů v pivu, nakonec nebyli schopni odborníkům ze SZÚ vysvětlit, jak vlastně k výsledkům došli. Bohužel, ani iDnes na tom není lépe. Například dnešní článek o barvení jogurtů. Kdyby si alespoň paní redaktorka nepletla košenilu s košelinou...
GMO ovoce samozřejmě není umělé ovoce. Pokud se ale týká rozdílů, tak ty existují, přičemž názory na ně jsou velmi kontroverzní - osvícenější vědecká obec považuje GMO produkty, včetně ovoce, spíše za pozitivní, neboť mohou obsahovat pro člověka vyšší podíl žádoucích látek, třeba vitaminů, značná část laické veřejnosti ale považuje GMO technologie za nepřirozené a tedy rizikové s blíže nespecifikovanými možnými riziky. Faktem je, že není nad jablko (nebo jahodu), které vyrostly přirozeně v přírodě a dostatečně dlouho na ně svítilo sluníčko... jinak o GMO by měl portál Vitalia přinést některé pro spotřebitele zajímavé údaje tento týden....
Pěkná ukázka manipulace:
Kdo považuje GMO za pozitivní, ten je "osvícenější vědecká obec"; čti: odborník, dokonce "ten lepší z obdorníků".
Kdo považuje GMO za negativní, ten je "laická veřejnost"; čti: "ničemu nerozumí".
O samotné GMO, a jejích vlivech (kromě "má více vitamínů") se nic nedozvíme.
A teď bez jakékoli ironie: opravdu je tohle úroveň, na jaké se Vitalia chce pohybovat?
Zcela vážně se ptám. Ono možné to je. Tyhle lobistické články jsou vždy po ruce, nic majitele serveru nestojí, ba dokonce často i za jejich zveřejnění je platba. Krátkodobě je to zisková záležitost. Dlouhodobě cesta k krachu a zapomění. Tak se divím.
Dobrý den,
dovoluji si Vás upozornit, že reagujete na názor, nikoli na článek na Vitalii (ten byl na zcela jiné téma, nikoli o GMO). Dále autor Petr Havel ve svém diskuzním příspěvku uvádí, že GMO bude věnován jiný materiál, vyjde pravděpodobně v pondělí.
Této problematice jsme se již ostatně v minulosti opakovaně věnovali, texty najdete např. pod nálepkou GMO http://www.vitalia.cz/n/gmo/clanky/.
K závěru Vašeho příspěvku - placené PR články najdete na našem serveru vždy takto označené. Zdravím, Lenka Krbcová, šéfredaktorka, Vitalia.cz
Dobrý den,
Děkuji za upozornění. Nicméně výhrady k samotnému článku už napsal kolega níže, a vykazuje stejné vady. Proto jsem komentoval již jen doplněk.
Petr Havel tady, v článku i diskuzi, napsal, co napsal. To, jestli někdy a někde i napíše něco jiného, je hezké, ale nic to nemění. Ostatně když mě upozorňuje na chystaný článek o GMO, tak vidím, že šéfredaktorce unikla i základní věc: komentoval jsem manipulační techniku Petra Havla. Ne GMO, ani ne znalosti Petra Havla o GMO - tam ani nebylo co komentovat.
"K závěru Vašeho příspěvku - placené PR články najdete na našem serveru vždy takto označené. Zdravím, Lenka Krbcová, šéfredaktorka, Vitalia.cz"
Pokud za publikaci tohoto článku Vitalie.cz nedostala zaplaceno, tak tom případě tem kdo to dopustil, okradl svého zaměstnavatele. Nežertuji. Ani trochu.
mne ako dôkaz "stačí", že samotní GMO farmári nepreferujú GMO produkciu. Alebo lekári v USA odporúčajú jedine organickú (bio) stravu, kde je istota, že neobsahuje GM.
"Vodu kážu, víno pijú." Doteraz nebola uskutočnená ani jedna dôveryhodná dlhodobá štúdia poukazujúca na dostatky / nedostatky GMO produkcie;
čiže ak doteraz neprebehli plnohodnotné testy, je bezpredmetné debatovať o užitočnosti / neužitočnosti GMO a ešte nazývať ´odporcov´ = obozretných ľudí laikmi. Je to totižto opačne. GM má jedine podporu u obchodníkov, bio-technológov a lobbystov. Biológovia, lekári, ekológovia, poľnohospodári /tí, čo sa potravinám a ich pestovaniu skutočne rozumejú/ sú zase obozretní...
ale z pohľadu všade platených PR-károv sú, samozrejme, laikmi a zaostalcami brániacimi v rozvoji biotechnológií.
Nie prekvapivé, kedže Česko má byť Trójskym koňom v Európe pre podporu GMO. (Na vlastnú škodu, lebo ak aj by boli prospešné = čo zatiaľ nie je potvrdené! tak by sa vlastne ČR stala závislou na americkej korporácii; ak Vám to vyhovuje; do toho... každý s polovicou mozgu vie, že potravinová sebestačnosť a nezávislosť je jedna z najdôležitejších čŕt pre vôbec budúce fungovanie štátu.)
"GMO ovoce samozřejmě není umělé ovoce."
a pan Havel samozřejmě není při smyslech...
Vůbec nepochybuji jaké "informace" server Vitalia přinese a jsem si téměř jist, že to nebudou informace pro spotřebitele, ale proti spotřebitelům. Naštěstí mě jako spotřebiteli stačí jedna jediná informace a sice, že se mi po GMO dělá specificky blbě :-)
Ne že bych byl fanatický zastánce dTestu, ale p. Havlovi, který psal tento článek, bych nevěřil ani nos mezi očima. Proč?
1. Všichni víme, jak strašně nás výrobci šidí. Šunky mají málo masa, zhusta dokonce méně, než čím se chlubí na obalu. Pivo se ředí vodou (HGB). Jogurty se nahánějí škroby a želatinou. Do "sýrů" se přidávají rostlinné tuky. Uzeniny se napichují vodou. Medy se pančují sirupem či cukrem. Glazované mražené ryby obsahují násobně víc vody, než je deklarováno. Párky prakticky bez masa. A dalo by se pokračovat. To jsou fakta mnohokrát prokázaná a řadu z nich si člověk může ověřit sám bez laboratoře. Čili je třeba vycházet ze skutečnosti, která je taková, že jakmile to jen trochu jde, výrobci se nás, zákazníky, snaží ošidit. V takové situaci prskat, že metoda měření ovocného podílu nemusí být úplně přesná a kompletně proto test zavrhnout, je zoufalost. Nechci implikovat, že protože je šizené prakticky všechno ostatní, jsou šizené i jogurty, ale rozhodně budu věřit spíš dTestu, že nás výrobci šidí než nějakému lobbistovi vydávajícímu se za nezávislého novináře, že jogurty jsou super a dTest měří nesmysly.
2. Z manipulace a lží se pan Havel usvědčuje přímo sám v článku. Nejprve nám začne podsouvat, že "uměle vytvořené ovoce" je historie 30-50 let stará, aby z něho v zápětí vylezlo, že má na mysli pouze jeden konkrétní technologický postup, protože jiný způsob vytvoření umělého ovoce (z mořských řas) je vlastně úplně v pořádku a super, protože takové ovoce má řadu lepších vlastností než pravé. Logicky mě napadá - proč má tento člověk, hrající si na nezávislého, potřebu manipulovat. Umělé ovoce je prostě umělé ovoce, tzn. nepravé. Není to terminus technicus, ale obecné pojmenování celé skupiny ošizených náhrad skutečného ovoce. Cui bono?
3. Opět manipulativní naznačení toho, že testy jsou vlastně irelevantní, protože v době, kdy vyjdou v tisku, už daná (špatná) šarže nejspíš nebude v prodeji. A to je snad podstatné? To, že některý výrobce nás záměrně okrádá tím, že své výrobky šidí, popř. to, že je výrobce tak neschopný, že není schopen zaručit deklarovanou kvalitu svých výrobků, nám jako spotřebitelům snad má být jedno?
4. Další manipulace v textu. Pán si stěžuje, že v médiích nezazněla argumentace výrobců a lidé si proto myslí, že "dokonce že jsou do jogurtů přidávány sušené schránky brouků". Způsob, jakým je text napsán, jednoznačně podsouvá, že si to lidé myslí špatně, že tomu tak ve skutečnosti není. Ve své podstatě to pravda je a že "technické provedení" je maličko jiné než představa hrstí sušených brouků posypaný jogurt není až tak podstatné. Opět se nabízí - cui bono?
Neskutečné, jací lidé dostávají na Vitalii prostor.
"všichni víme, jak nás výrobci šidí" především proto, že si to přečteme v tisku, poslechneme v rádiu nebo to vidíme v televizi. Bohudík to takto jednostranně neplatí - představte si, že jsou i výrobci, kteří nás nešidí. Bohužel je mediálně i čtenářsky atraktivnější spotřebitele děsit, psát negativa, neboť našinec si to rád přečte. I v zahraničí se už diví, jak se vzájemně pomlouváme, a často si tak velmi zbytečně ničíme svůj obraz mimo území ČR.
Pokud se týká D testu, pak nejde zdaleka o první minelu, kterou tento "seriózní" spotřebitelský měsíčník vyrobil. Osobně mě to velmi mrzí, sleduji Dtest od začátku, osobně jsem se znal s jeho zakladatelkou, skutečně nezávislou a statečnou ženskou Idou Rozovou..A právě proto, má-li Dtest udržet původní serióznost, je nutné upozornit na akce, které jsou za hranicí objektivity.
Je neskutečné, jak si mnozí přispěvovatelé do diskusí vykládají formulace v různých článcích (nejen v tomto, a nejen v mém) po svém, aby pak mohli autory kritizovat s tím, jak právě oni, diskutující, všemu rozumí a právě oni jsou nejchytřejší. Něco to vypovídá o stavu naší společnosti. Alginátové ovoce jsem uváděl jen jako příklad, podle Vás jsem měl ale na mysli "jedinou technologii..." co k tomu dodat?
Pokud se týká časového souladu zveřejňování výsledků testů a reálnou situací v obchodech, Nejde zdaleka o to, že tím jsou výsledky irelevantní - jde o to, (protože informace o datu odběru vzorků obvykle v článcích chybí), že spotřebitel ztotožňuje prezentovaný výsledek s realitou - a to není pravda. Až budou ti, kteří testy zveřejňují, uvádět i dobu, kdy a taky kolik toho pro potřeby kontrol odebrali, tak to bude v pořádku.
Skutečnost, že (opět nejen v tom to případě)je v naší zemi zvykem nedat prostor k vyjádření takzvané druhé straně, zejména pak v případech, kdy je evidentně poškozen, a to často i ekonomicky, je neodpustitelným novinářských hříchem a jde o porušení základních pravidel žurnalistické etiky. Právě skutečnost, že se tak děje, je manipulativní.
Nic není černé ani bílé, nic není stoprocentní, na jakýkoli problém neexistuje jediný názor a neexistuje jediná pravda. I když, jsou systémy, strany a lidé, pro které je pravda jen jediná, a kdo si myslí něco jiného, je nepřítel zasluhující potrestání. Koho budete volit, pane Fakovaný?
"všichni víme, jak nás výrobci šidí" především proto, že si to přečteme v tisku, poslechneme v rádiu nebo to vidíme v televizi.
Prdlačku. Stačí jít do obchodu, prohlédnout si nabízené zboží a přečíst si složení. A to ještě budeme pevně doufat (a víme, že pravda to vždy nebývá), že to, co je na obale napsáno, je i uvnitř. Podvejte se na uzenou krkovičku. Uvidíte pouhýma očima, jak je napíchaná (taková ta nepřirozená struktura). Cedulka složení, kde se píše o 70% masa a zbytek je sajrajt, vám to jen potvrdí.
Běžte se podívat na "alternativní" sýry. Na složení a chuť šunek, jogurtů plných škobů a želatin apod. Majolku bez vajec. "Čokoládu", jejímž hlavním složením je cukr a kakaový prášek a odstředěné mléko (a to dokonce i u rádoby renomovaných výrobců). Kupte si 500g rybích filetů, na jejichž obalu je napsáno "max. 5% vody" a když to necháte okapat, zjistíte, že těch 5% je ve skutečnosti 200g.
Právě proto jsem psal, že spoustu toho, co jsem psal, si člověk může ověřit doma sám bez laboratoře. Pak je zde totiž ještě ta druhá úroveň, kdy se od důvěry v etikety dostane k ověření v laboratoři a zjistíte, že ta šunka, která měla mít 80% masa, ho má jen 70%) apod.
Nikdo netvrdí, že poctiví výrobci neexistují, ale jednoznačně je pravda (a nikoliv mediální fikce, kam se opět snažíte domanipulovat), že výrobci potravin velmi rádi a velmi často šidí.
Měl byste si udělat jasno, co je co. Pokud se řekne "umělé ovoce", tak je to prostě ovoce vytvořené uměle. Mezi to samozřejmě spadají i ty vaše "alginátové" výrobky. Stejně jako na to, abych poznal připálenou svíčkovou nemusím být šéfkuchař z Alcronu, tak na to, abych věděl, že "umělé ovoce" je něco uměle vytvořené, nepotřebuju být kdovíjaký odborník. A nějaké okecávání, že umělé ovoce z želatiny se už nepoužívá a je fuj, zatímco moderní umělé ovoce z mořských řas je vlastně super a má skvělé nutriční hodnoty, na samotném principu, že jde o umělé ovoce, nic nemění.
Ohledně doby odběru vzorků a zveřejnění testů - to fakt nechápete, že základní problém je v tom, že nás někdo okrádá a není až tak podstatné, zda nás okradl před týdnem, dvěma či měsícem? Nebo to pochopit nechcete?
Tak abych byl opět konkrétní. Píšete "opět nejen v tom to případě)je v naší zemi zvykem nedat prostor k vyjádření takzvané druhé straně". Vy snad víte něco o tom, že dTest nějaké médim oslovil s výsledky svého testu (a oni to otiskli), výrobce to samé médium oslovil s reakcí a oni ho s tím poslali do háje? Nebo se jen tak nenápadně snažíte tvořit virtuální realitu? Jak je možné, že na Vitalii vyjde článek hájící chudáky poškozené výrobce (ano, ten váš) a přitom původní text o špatných jogurtech tu najít nemohu? Nepopírá to zcela zásadně vaši spekulaci?
Váš problém není ten, že máte jiný názor, ale že (záměrně?) manipulujete fakty a zkreslujete věci tak, aby se daly prezentovat vámi zvoleným způsobem.
Pardon, ale ten pohled jste si zkreslil vy sám. Vkládáte autorovi do úst něco, co vůbec nenapsal.
Např to umělé ovoce. Autor napsal, že jeden druh umělého ovoce je dokonce z určitého pohledu lepší. Ale taky napsal to, že se do jogurtů u nás používá normální ovoce a že po žádném našem výrobci v poslední době nikdo umělé ovoce nechtěl. To je trochu něco jiného, než za co ho tepete, nemyslíte?
K době odběru vzorků : Takže podle vás je ok, když budete tepat výrobce na základě třeba rok staré analýzy? Když to ve článku nebude a čtenář bude (oprávněně) předpokládat, že se píše o tom, co teď leží v regálech? A vy tu budete něco psát o manipulaci?
A ještě jedna "drobnost". Ti chudáci výrobci, evidentně poškozeni i ekonomicky neodpustitelným novinářským hříchem, mají armádu luxusně placených právníků na to, aby se mohli bránit. Platí si i spousty pohůnků, kteří pro ně píší rádoby nezávislé články s cílem ovlivnit veřejné mínění. Platí si reklamní prostor a čas, ve kterém strašně rádi lžou, přehánějí a zkreslují (jako odborník určitě víte o soudech, které za klamavou či lživou reklamu prohrálo například Danone).
A vy tu o ně chudáky máte takovou, zajisté nezištnou, starost. Věřte tomu, že jsou-li poškozeni, mají prostředky na to, aby se spravedlnosti domohli.
To už mluvíte o nečem jiném než o čem psal Kybernet a na co já jsem odpovídal a osobně bych to (mít tu moc) zařadil mezi GMO i když se to takto běžně neznačí. Nepsal jsem tedy, že toto je přírodní proces a zdaleka není jisté, že toto i nějak neškodí.
Mimochodem co si tak pamatuji prozíravě jsem odmítal ovoce bez pecek už na základní škole a to jsem o takových věcech ještě neměl ani páru, takže minimálně část "tohoto" mi nějak vadila už dávno. Kde však najdu obrovský rozdíl je v mase podle krmiva - to mám ověřeno (schválně jsem se totiž zaměstnaců dodavatelů doptal) a toto maso rozeznám již při krájení, natož po pozření. A jestliže mi je z toho druhého při opakovanějším požívání podivně předpokládám, že to asi nebude zrovna zdravotně bezva.
To že se to (možná) neprojevilo nějak extrémně negativně na zdraví (viz. nárůsty alergií apod. "nemocí") může být dáno i tím, že narozdíl např. od komerčního bádání firmy monsanto, dříve šlo více o vědecké bádání a kladl se větší důraz na užitek (a případná negativa výsledků byly nechtěné nevědomé omyly), zatímco dnes se jednoznačně jde po penězích, ty jsou na prvním místě a vše ostatní musí jít stranou i když se třeba zjistí, že to nebude zdravotně úplně ok. Příkladem může být genetická manipulace za účelem odolnosti rostliny ke zvýšení dávek pesticidů. To může být jedna příčina toho, proč klasické GMO vadí více. Druhá a podle mě podstatnější příčina bude v tom, že od doby, kdy se to v 60tých letech vymyslelo nějakou dobu trvalo než se to rozšířilo a celé to dál pokročilo a dnes už jsme na stavu, kdy to prostě lidem začíná i silně vadit. Není pravda, že lidé proti tomu, co se jako GMO neoznačuje i když to GMO také je neprotestují. Lidé možná nevědí, že to druhem GM je, ale spousta lidí protestuje proti tomu, co je dnes v obchodech. Když přijdu do klasického supermarketu mám problém s opravdu hodně velkou částí sortimentu ovoce a zeleniny a dalších produktů. A GMO ať už klasické nebo radiačně/chemicky mutační je ihmo jednou z hlavních příčin.
Tím netvrdím, že HMO nemůže mít i pozitiva, stejně jako je občas má evoluce. Jen pravděpodobnost pozitivní varianty (viz. právě proces evoluce) VE SVÉM KOMPLEXU tj. ne, že dojde k jedné pozitivní změně žádané vlastnosti, ale že je pozitivní změna celé rostliny a že rostlina s tou námi žádanou změnou umí vhodně pracovat mi přijde v neúměrném nepoměru k možným rizikům.
Extremne dlouheho a extremne nakladneho (jak sam zminujete). Oproti tomu rizena a kontrolovana uprava je mnohem smysluplnejsi nez ty, co probihaji i bez naseho pricineni.
Nebo take http://cs.wikipedia.org/wiki/Transhumanismus :)
Zajímalo by mne, kdo si tento špínu házející článek zaplatil.
Místo, aby se pranýřovala drzost nazývat OVOCNÝ jogurt směs s 6% ovocné složky, tak se kritizuje ten, kdo toho začal strkat nos.
Není nad kvalitní bílý jogurt, kde si dám své ovoce sám a kolik chci.
Mimochodem proč je asi obyčejný bílý čistý jogurt dražší, než ten váš ovocný?
přesně tak, celý článek je postaven na tom, že umělotiny nikdo nenazývá ve složení ovocem, ale ve složení jsou uvedeny jako umělotiny, ano malinkatým písmem a na obalu obrovská jahoda :)) ale tohle už je u Havla běžné takové překrucování a ohývání pravdy.. je to vizitkou nejen serveru vitalia.cz, ale také Marka Antoše a jeho podivně čímdál více pokřiveného internet infa - vzhledem k tomu, že obdobný informační mor je přítomen na více jeho serverech jsem již přesvědčen, že velryba smrdí od hlavy
zvláště, když testující subjekt někdo zkorumpuje. A tak se může stát, že zatímco v česku babišův salám kontrolou projde, když jeden řětězec poslal tento samej salám do laboratoře v Německu náhle v něm místo hovězího masa našly i zdechliny koní. Dovezené z itálie, protože pán Babiš nám dává práci :))
Testy mohou také být podivné, když mezi vítězi testů jogurtů je danone a v porotě testů nikoliv dTESTU ale idnesu sedí zástupci obchodních řetězců, kteří samozřejmě mohou preferovat takový výrobek, na kterém mají největší marži. No a proč sedí vůbec v porotě někdo takto podjatý? Že by proto, že je to ten, kdo bude zadávat inzerci do těch novin? Kruh se nám uzavírá.
A pan Havel.. to už pomalu nestojí za komentář, ale i když výše už hodně zaznělo ještě nějaký dodám.
"Testy potravin mohou být velmi zavádějící
S testy potravin se roztrhl pytel, mnohé z nich bohužel míchají jablka s hruškami. "
Nevím co dohromady míchají testy, ale na příkladu jogurtu Yoplait Jahodového uvedu, že ten míchá jahody s mrkví, červenou řepou a třeba semeny rohovníku obecného zpracovaného pomocí kyseliny sýrové, "jogurt" dobré ráno úlet, aby dostál svému jménu míchá jahody pro změnu např. s kukuřicí, to samé tzv. ACTIVIA jahodová od DANONE i zde si užijeme kukuřice a v obou výrobcích si užijeme i dalších "úletů" jako např. sulfátový polysacharid získávaný z červených řas (nejčastěji z tzv. Irského mechu) přidáváním etanolu, metanolu nebo isopropanolu nebo působením horké zásadité vody. No dobrou chuť při požívání Havlových vitamínků :-))) Že se občas objevuje po něm kopřivka, to je jistě jen náhodou a že na laboratorní zvěři došlo i k rakovince a poškození střev, to také nevadí, protože v malých dávečkách to přežijete, je to OK, povoleno! Haa,ha,há
"Zájem spotřebitelů o složení, původ a kvalitu potravin a zvýšené úsilí dozorových orgánů i médií v odhalování praktik klamání spotřebitele ústí do inflace testů potravin všeho druhu. Přemíra testů, obdobně jako přemíra značek potravin charakterizující výrobky podle rozdílných parametrů a klíčů, však ve svých důsledcích může spíše zmást."
ano toto se dá vyřešit tak, že prostě chemický jogurt bude označen jako chemický roztok, řasový jako řasový roztok a kukuřičný jako kukuřičný roztok a jogurt? ten může být třeba.... z mléka!
„Umělé“ ovoce se do jogurtů používalo před padesáti lety, dnes ne
Ano, dnes se tam přidává umělá ovocná složka v níž je např. 10 procent ovoce zbytek látky simulující přítomnost ovoce. Někdo by řekl, že to je podvod, někdo, že klamání spotřebitele, ale ono ne, ona ta jahůdka na obalu prostě jasně říká, dej si mrkvičku a řepu! A schránky broučků.
"Vůbec největším problémem je pak použití takových metod, které nemají srovnání s obdobnými metodami hodnocení vzorků potravin. Právě to je případ testu ovocných složek v jahodových jogurtech prodávaných na tuzemském trhu, jehož výsledky publikoval měsíčník dTest a informace z něj pak byly prezentovány v médiích. K tomu je třeba velmi důrazně poznamenat, že takzvaná „sofistikovaná“ metoda použitá při hodnocení ovocných složek není nikde na celém světě certifikována a není ani používána našimi dozorovými orgány."
Zajímavé, látky přidané do těchto umělých jakojogurtů často také nejsou prozkoumané, dokonce se ví o rizicích, ale ještě nebyla prokázána na 100 procent a tak otroku, pardón, spotřebiteli žer. To ale zdá se není předmětem článků pro server Vitalia.
"Její chybovost je totiž při hodnocení ovocných složek jogurtů v případě, že je obsah takových složek nižší než 30 procent, až třistaprocentní. To znamená, že skutečné množství ovocné složky může být trojnásobně vyšší nebo nižší, než je uvedenou metodou zjištěný stav."
klíčové na sdělení je slovo AŽ, tzn. že třeba při obsahu složek 0,01 je chybost 300 procent? Kolik je chybovost při obsahu složky 29,9 procent? Odpovíte, víte to?
"K výsledkům testu se v oficiálním prohlášení vyjádřil Českomoravský svaz mlékárenský, jednotliví výrobci i výrobci ovocných složek. Je ilustrativní, že jejich argumenty v tuzemských médiích nezazněly, takže spotřebitelé kupující jahodové jogurty v ČR mají pocit, že místo ovoce konzumují chemii, že deklarovaný obsah ovocné složky je ve skutečnosti nižší a dokonce že jsou do jogurtů přidávány sušené schránky brouků. To je téměř šíření poplašné zprávy, a vypadá to, že celý případ bude mít dohru u soudů. Podle všeho oprávněně."
TAkže opět konkrétně, jogurt ACTIVIA kukuřičný a jahodový (na oblau pouze jahoda), obsahuje: E120
Košenila je derivát antrachinonu. Všechny antrachinony mají rakovinotvorné účinky - může způsobit alergické reakce a často je košenila označována za příčinu dětské hyperaktivity. Může způsobit životu nebezpečnou anafylaxi, astma, kopřivku, sennou rýmu.
Získávané z vysušených těl samiček hmyzu Dactylopius Coccus.
"Onou sofistikovanou metodou, kterou dTest využil k hodnocení vzorků, je takzvané stanovení hemicelulózy. V praxi jde přitom o metodu, která je ve stadiu ověřování. Již dnes je však známo, že jistou objektivitu dává tato metoda až od obsahu ovoce v jogurtech alespoň v podílu šesti procent.
"Aby byla chybovost metody zmírněna, je také nutné laboratorně prověřit alespoň deset vzorků od každého druhu jogurtu, což se nejspíše nestalo, nebo to alespoň z informací o testech jogurtů nevyplývá."
To je vaše spekulace a nic víc. Navíc co je pro vás jako pro lobbistu jistá objektivita, je zahaleno oblakem mlhy, stejně jako kde je to konkrétně známo.
"Volba sofistikované metody byla tedy chybná, už proto, že drtivá většina v ČR vyráběných a prodávaných jogurtů má nižší podíl obsahu ovoce než zmiňovaných šest procent."
Ano, měli rovnou napsat, které břečky mají tak nízký podíl, že to ani nemá smysl měřit. Schválně jsem se podíval na sazeničku, kterou mám v obalu od jogurtu (a to je ještě ten z běžné obchodní sítě, obvykle kupují ovoce zvlášť do bílého což vyjde možná levněji než s dodanou břečkou), má cca 8 procent ovoce - to je selský borůvkový. Tento výrobce se tedy metody dTESTu nemusel bát..
"I proto používají dozorové orgány pro stanovení podílu ovoce v jogurtech metody založené na analýze minerálů, zejména draslíku, hořčíku a manganu, a další fyzikálně-chemické metody, ze kterých je možné určit podíl ovocné složky."
ZDE DOPORUČUJI ZVLÁŠTNÍ POZORNOST ČTENÁŘŮ: najednou se nám pan Havel přehoupnul od zkoumání podílu ovoce (údajně necertifikovanou metodou dTESTU a dostává se k mnohem lepší metodě našich orgánů ale už něměří podíl ovoce (o kterém je celou dobu řeč), ale už mluví o podílu ovocné složky (to je potravinářská pojem, to je ta často jen břečka v které je jen trocha ovoce).
"I tak jsou výsledné výsledky zatížené chybou provedení až ve výši 20 procent."
Opět překvapení, měření jsou vždy zatížená nějakou chybovostí.
Opět kouzelné slovíčko až, opět bez uvedení podrobností jak k cifře došel. Ale na procento chybovitosti vašeho článku to pane havel stejně nemá ani náhodou. Vy napíšete pravdu, jen když se spletete.
"Podle mlékárenského svazu přitom „podle stoupajícího množství zjištěné hemicelulózy a jejího vztahu k deklarovanému obsahu ovoce nevyplynula jakákoli souvislost mezi těmito parametry a tento vztah je tedy zpochybnitelný. Tvrzení hodnotitelů o příčinné souvislosti je tudíž neprofesionální a neodpovídající realitě. Navíc v případě, kdy výrobce ovocné složky při její výrobě pracuje s ovocem zbaveným například zrníček, jader a slupek, může být pak obsah hemicelulózy ve stejném ovoci zcela rozdílný,“ tvrdí svaz."
Švěstkový jogurt s peckami? Kde se to dá sehnat prosím? Věřím, že ořechový jogurt zbavený jader ale na trhu lze najít.
"dTest ve svých závěrech také konstatuje, že „jogurt, jehož jahodová část by byla vyrobena jen ze samých ochucovadel, želatiny a barviv, laboratoř nenašla“. To jako by znamená, že používání ovoce uměle vyrobeného z uvedených surovin je „normální“. A to není pravda. "
Opět manipulace, Havlova oblíbená záměrná záměna pojmů OVOCE a OVOCNÉ SLOŽKY (která se tak smí nazývat pouze, pokud nějaké ovoce obsahuje, ale pokud by obsahovala pouze ovoce může se nazývat rovnou ovocem)
Šlechtitelské procesy, stoupající úroveň laboratorního vybavení, postupující vědecké poznání a zájem spotřebitele o to, co vlastně konzumuje, ale zásadně změnily technologie výroby a používání surovin k výrobě potravin. I v případě umělého ovoce. Při takzvané osvětě spotřebitele by proto bylo záhodno neopisovat desítky let staré články a údaje, které dnes již neplatí. Mimochodem, pokud se týká umělého ovoce, pak jednou ze složek, se kterou je tento pojem také ztotožňován, je takzvané alginátové ovoce vyrobené z mořských řas, které má v řadě parametrů lepší nutriční vlastnosti, než „pravé ovoce“.
Je to tak skvělé, úžasné, každý to chce, jen na tom obalu je místo té řasy to pitomé ovoce :-))
Jinak viz. výše. Ještě bych k tomu ale dodal, že jsem ještě neviděl japonskou nebo korejskou polévku s řasami a kravským mlékem a předpokládám, že bych se z takové asi poblil.
Tak či tak se dnes „želatinové“ ovoce do jogurtů, alespoň v ČR, nepoužívá. Dodavatelé ovocných složek přímo tvrdí, že se za 18 let praxe v oboru výroby ovocných složek do jogurtů nesetkali s požadavkem jakékoliv českého ani zahraničního výrobce jogurtů na náhradu skutečného ovoce nebo jeho části něčím umělým. Pokud by někdo věděl o jogurtu, který se prodává v České republice a kde by bylo skutečné ovoce prokazatelně nahrazeno umělou náhražkou deklarovanou jako skutečné ovoce, jsou připraveni za takový exemplář zaplatit finanční odměnu.
Až na tu kyselinu eidamovou jste to napsal skvěle. Docela by mě zajímalo, zda se za tak zmanipulovaný článek Vitalia čtenářům omluví, bylo by to víc než na místě. Jak jsem psal výše - spousta lží a polopravd v článku není o "jiném názoru", ale o skutečně nechutné manipulaci se slovíčky i fakty, které jste skvěle rozvedl a věnoval jste tomu víc času, než já.
Aha, takže "dost často" ve skutečnosti znamená "možná dvakrát, pokud je vše tak, jak si myslím". To mi nepřijde tak špatný výsledek vzhledem k tomu, jak bulvárně na mě dTest často působí. Zvlášť, když si vezmu, že testy jogurtu vyjma lobbisty Havla tuším nikdo nezpochybnil a co se týče mykotoxinů, tam si pamatuju, jak Svijany vyhrožovaly, dTest nevyměknul a Svijany to údajně měly hnát k soudu. Vy už znáte výsledek, že mykotoxiny uvádíte jako příklad blábolů "dost často" šířených dTestem?
Za pul roku nejmene dva pochybne testy (vic to nesleduju, mozna jich bude vic - spekuluju stejne jako vy o tom, co delaji za nekalosti vyrobci). A ano, i tenhle jeden test bez verejne metodiky je pro mne bezcenny a dukazem neverohodnosti Dtestu, at uz soud probehne nebo ne.
Samozřejme, že v jogurtech je umelé ovoce, umele vyrobená želatina.Stačí si koupit jogurt např. Jogobellu jablkovou, kousky
"jablek" vyplivat a uvidíte, jaké to jsou pravidelné kostičky! Jedna jak druhá! Nebo "zrníčka" z malin v jogurtu, taky jedno jak druhé! Kde by se taky takové množství ovoce do jogurtů pestovalo. Ty plantáže malin, borůvek, jahod...Stačí jenom přemýšlet a všímat si...
Další zajímavý článek tohoto autora: http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=3731&idreturn=9