jenže před pytlíky se (až do 70. let) prodávalo mléko ve skleněných lahvích a ještě předtím (až do 50.-60. let) se chodilo pro mléko s bandaskou do mlékárny. Tehdy obchodníci nebyli líní vozit čerstvé mléko denně a to pak chutnalo mnohem lépe než dnešní několik měsíců staré trvanlivé mléko. Víme přesně, co ve stárnoucím mléce probíhá? A víme přesně, zda nejsou ve hře i jiné faktory než chemické složení? (Viz vitaminy - ukazuje se, že ty přírodní jsou účinnější než ty syntetické se stejným chemickým vzorcem.)
Je mi jedno, v čem je mléko balené, ale v kysání nevidím problém, nýbrž přednost. Vždyť z jedné hodnotné potraviny tak vzniká jiná, možná ještě hodnotnější! V tetrapaku je ale mléko zabité, nekysá, ale ani nevoní, nechutná, podle mne tedy ani moc neprospívá. Je prostě mrtvé a popírá všechny důvody, které já osobně ke konzumaci mléka mám.
S tím by se dalo i souhlasit, nicméně podstata článku je v té poslední větě, totiž v tom, že si spousta lidí myslí (a papouškuje v diskusích), že je trvanlivé mléko plné chemie atd. Což je poměrně bez diskuse nesmysl, trvanlivosti se dociluje daleko přirozenějšími postupy...
To ale přirozeně nevylučuje jiné argumenty proti, taky jsme v dětství občas vyráběli ze zkyslého mléka sýr, nebo se dalo přímo použít do lívanců, atd. Pokud někdo jako argument pro neupravené mléko bere podobné věci, tak to plně respektuji. Jenže v reálu se spíš pořád straší chemií...
To bude ale zřejmě jen tím, že se v okolí vašeho otevřeného mléka (u vás doma) prostě ty správné bakterie nevyskutují. Případně je tam přemíra neprospěšných baktérií (to by se vám ale mělo rychle kazit i každé otevřené mléko).
Já když nechám mléko otebřené tak klasicky "nabřáskne". Ale je pravda, že celé roky jsem dělal vlstní kefíry, jogurty a zakysaná mléka.
Také dělávám kváskový chléb. Tyto bakterie nemají na mléko vliv, ale věřte že i ten kvásek se zakládá o poznání snadněji dnes než před dvěma lety. Prostě ty bakterie v okolí (a zřejmě i ve vás) neviditekně stále přetrvávají.
Podobně můžete pozorovat například i kolonizaci pařezů a mrtvých stromů dřevokaznými houbami.
P.S.
Osobně dlouhodobě uchovávm potraviny zejména sušením a kvašením, v menší míře zavařováním a cukrem/solí.
Ne, jen bakteriemi ve vzduchu to fakt není. Když naliju do jednoho hrnku trvanlivé mléko z tetrapaku a do druhého čerstvé mléko z PET lahve (od fy Miltra) a postavím je vedle sebe na polici, mám druhý den z jednoho skoro průhledný sliz a z druhého hustou nakysle vonící kyšku. Že by nějaké zvláštní proudění vzduchu?