James Kennedy je australský středoškolský profesor chemie. Jeho vášní vždy byla právě tato věda a také grafický design. A tak se pokusil spojit oboje dohromady – vytváří vědeckou infografiku a plakáty, které publikuje na svém webu (Jameskennedymonash.wordpress.com). Jeho plakát „stoprocentně přírodního banánu“ se stal hitem.
Chemie je všudypřítomná
O co jde? Na plakátech „stoprocentně přírodního banánu“ a dalších potravin (v originále „All – natural…“) vypsal chemické složení těchto potravin, a to je mnohdy delší než na lecjaké průmyslově vyrobené náhražce. Chce tak ukázat na to, že chemie je všudypřítomná, a i v těch nejpřírodnějších produktech se najdou barviva, konzervanty a další „éčka“ – ačkoli samozřejmě stoprocentně přírodní.
„Dnes se každý až panicky bojí ´chemie´ v potravinách. Jako učitel chemie jsem cítil povinnost pokusit se ukázat, že příroda často vytváří mnohem složitější a ´chemičtější´ produkty, než bychom my byli vůbec schopni stvořit v laboratoři,“ říká James Kennedy. Cílem je lepší porozumění, nikoli podpora „syntetických potravin“, kde původní – dražší – surovinu nahrazují všemožné přídavné látky a další aditiva ještě maskují pochybnou kvalitu. „Mé plakáty chtějí ukázat, že chemie není jen umělá a nebezpečná, ale naopak, že je naprosto běžná a všudypřítomná. Chemie každodenních věcí, jako je například můj banán, je mnohem zajímavější a komplikovanější než chemie pesticidů a bomb,“ napsal autor pro server Vitalia.cz.
I borůvka je modrá díky „éčku“
V rozhovoru pro The New York Times James Kennedy popisuje: „Plakáty jsem začal vyrábět pro své studenty jako úvod do studia organické chemie. Jsou na nich rozepsaná chemická složení oblíbených přírodních potravin. Ve složení používám označení ´éčky´ a chemickými zkratkami, namísto laických a mnohdy známějších názvů. Takže např. antokyany, které z borůvek dělají právě ony modro-fialové plody, můžeme jinak zapsat jako E163.“
Složení jednotlivých potravin získával jak vlastními pokusy, tak hledáním ve starší odborné literatuře a encyklopediích, v nichž ještě nebyly zavedeny a používány dnes ve značení potravin tak nepopulární chemické vzorečky, „éčka“. Tak vlastně spároval chemické zkratky s původními označeními.
„Nikdo přede mnou se nepokusil popsat kompletní chemické složení přírodních potravin, takže jsem při práci vyhledával z mnoha zdrojů a ve finále je poskládal dohromady s vlastním výzkumem.“
Emulgátory – katalog hodných a zlých éček:
Chemie není zlá
Když lidé budou vnímat chemikálie jako něco špatného, potom je logické, že začnou stejně tak vnímat i chemii jako „vědu zla“, myslí si James Kennedy.
Chemie jako věda dostala podle něj v posledních letech špatnou vizitku: „Veřejnost si ji začala spojovat zejména s pesticidy, jedy, drogami a výbušninami, zatímco ostatní vědy tuhle démonickou nálepku nezískaly. Podle mého názoru totiž chemii chybí charismatický vůdce – biologie má Davida Attenborougha, fyzika Briana Coxe…, zatímco chemie má Waltera Whitea z Breaking Bad.“ (pozn. populární seriál, v češtině Perníkový táta, jehož hrdinou je učitel chemie, který si začne vydělávat výrobou drog).
Do budoucna plánuje ve své práci pokračovat – kromě plakátů se složením stoprocentně přírodních potravin chce rozebrat i přesné složení kávy a čaje. Na jeho stránkách je k vidění kromě plakátů ze série „stoprocentně přírodní“ také rozbor pachů a vůní.