Tak jsme si na jeho stránkách našel složení banánu. A pochopil jsem, v čem dezinformuje.
Stejným způsobem udělám plakát, že kyanid draselný, který je prudkým jeden, je neškodný. Stačí napsat:
Kyanid draselný obsahuje:
1) Draslík
2) Uhlík
3) Dusík
Když všechno bohatství miliónů druhů bílkovin srazil do několik názvů „Amino-acids“, pak je to jasné. Tedy bílkovinám nasekal molekuly na aminokyseliny, tedy stejně jako já jsem to uděla výše s kyanidem draselným.
Jenže ony bohužel ty bílkoviny mají sakra jiný účinek, než jednotlivé aminokyseliny.
Zase další dezinformace.
Čím to, že tolik lidí chce lhát, podvádět a manipulovat a přivádět lidi do lživých informací. A ještě si k tomu oblíbili infografiky?
Miloslav Ponkrác
Myslím že jste vůbec nepochopil hlavní myšlenku. Cílem bylo ukázat, že ty strašné chemikálie s nečitelnými názvy jsou úplně normální věci které se běžně vyskytují v kdečem.
Pokud si běžný spotřebitel uvědomí, že podivné názvy věcí ve složení výrobku nemusí nutně znamenat něco špatného, pak to bude dostatečný úspěch. Teprve pak se dá rozumně bavit o škodlivosti a neškodnosti.
Cílem byl zcela regulérní podvod. Tečka.
Ty infografiky jsou manipulace, před kterou by smekl a uznale pískl i Goebbels.
Chtít přesvědčovat někoho podvodem je špatné, nemorální, a mělo by se to tvrdě potírat a odsuzovat.
To příště třeba může chtít lidi přesvědčit třeba tím, že jich 10 zastřelíme. Pak také lidi budou mít jiné starosti, než se znepokojovat nad éčky a splní to účel. Účel světí prostředky, ne?
Jednoduše sorry, tohle neberu. Ono se dá hrát i čestně, ne lží.
Podivné názvy ve složení znamenají vždy něco špatného. Především to, že výrobce pančuje či zakrývá původní nekvalitu potraviny.
To, že se lidí znepokojují nad přídatnou chemií je proto, že se to poněkud vymklo s rukou – a reakce lidí je jen důkazem zdravého pudu sebezáchovy.
On chcel dokázať, že chémia je aj v prírode, chémia je dobrá, nemáme sa báť Ečok, lebo sú aj v ovocí, ktoré je chutné a zdravé.
Tak šup šup kupovať zmrzlinu s banánovou príchuťou bez banánov, chemicky konzervované potraviny, dofarbované, dochucované ečkami, lebo Ečka sú aj v prírode. V banánoch je ich viac ako v tých sypkých veciach vo vrecúšku.
Načo kupovať poctivé pivo z kvalitného chmelu a sladu, keď aj pivo sa dá urobiť z Ečok. Načo zeleninová polievka zo zeleniny, keď si dáte pár Ečok (farba, chuť, zvýrazňovač, konzervant) a máte to to isté.
Chémia je dobrá, chémia je zdravá, aj na vitalia.cz to píšu.
Tak nech na vitalia.cz vezmú všetky tie Ečka čo má banán, či z toho vznikne banán.
To sa potom nasmejeme.
Ale botulotoxin v banánu není. V banánu jsou bílkoviny které tělo dokáže rozštěpit v pohodě. Má cenu vypsat jednodušší části protože nerozdělené by to složení bylo nepoužitelně dlouhé.
Ono to složení zanedbává i spoustu dalších věcí jako rozložení jednotlivých látek v objemu. A to má taky zatracený vliv na vlastnosti toho jídla.
Každý popis bude vždycky nějak zjednodušený. Budete to vždycky označovat za manipulaci a lhaní?
Botulotoxin je bílkovina, a přesto jí tělo v pohodě nerozštěpí na aminokyseliny a nevyužije. Pročpak?
Protože než dojde k rozštěpení na aminokyseliny, projde to několika orgány lidského těla. A těmi to rozhodně neprojde jako balík aminokyselin, ale jako daleko komplexnější řetězce bílkovin.
Tudíž zjednodušení typu, že vše působí jako aminokyseliny a jinak to nepůsobí je velmi daleko od pravdy.
A to zanedbávám, že řada látek je schopná projít i různými sliznicemi a vstřebávat se přímo. A to rozhodně ne jako aminokyseliny.
Jinak řečeno, bílkoviny působí na tělo i v původní podobě. Představa, že se pouze rozloží na aminokyseliny a působí jen tak – to je velmi daleko od pravdy.
Ten botuloxin jsem vám dal jako příklad, abyste si to uvědomil. Botuloxin je čistá bílkovina. Přitom prakticky nejjedovatější látka na světě. 1 kg botulotoxinu by stačilo k vyhlazení celého lidstva.
Zjednodušení neoznačuji jako manipulaci.
Pokud ovšem cílem je veřejně se vysmát někomu, a dokázat to na základě lží, pak to za manipulaci označuji. V tomto případě těm, kterým se nelíbí, že chemizování potravin už dosáhlo hysterického stupně a hodně se přehání.
To, že by bylo nepraktické uvádět dlouhý seznam – no a co? Zase je lživé uvádět seznam krátký a vydávat ho za úplný seznam a manipulačně tím obhajovat chemické šílenství chemického průmyslu. Neřekl bych ani popel, kdyby na každém plakátu pod hvězdičkou bylo, že tento seznam není správný, a že byly provedeny tyto a tyto úpravy proti skutečnosti. Ale to by se asi nehodilo do krámu, výsmát se těm, kterým se nelíbí tuny chemie v jídlech. Tak se raději zalže.
No jo, zase clanek pro prumerneho Americana, co nema poneti, co je to H2O nebo ze HCl mame v zaludku a OMG vitamin C je KYSELINA !
Mnozstvi aditiv v potravinach dosahuje neskutecnych vysin a rozmanitosti a nebude se mi to libit dokud budu dychat. A je mi jasne, ze s nevzdelanou populaci jde manipulovat mnohem jednoduseji...bohuzel,a nekdy taky bohudik.
Btw uz jsem si vsimla ze nazev techto stranek je ponekud zavadejici.
Ponkráci. Vy sám manipulujete s lidma jako šarlatán a taháte z nich peníze za astrologické "zákroky". Být Vámi, tak bych mlčel a sekal latinu. Jste obyčejný podvodník, který si takovými příspěvky na internetu chce akorát vytvořit auru svátosti jako pánové Mašek nebo Baudyš.
V infografice jsou uvedeny názvy chemicky čistých látek, což je naprosto v pořádku. Nevšimnul jsem si, že by tam byla periodická tabulka prvků. Vaše porovnání naprosto pokulhává, protože z chemického hledidka je mezi draslíkem, uhlíkem, dusíkem a kyanidem draselným zásadní rozdíl. Kdežto, když smíchám sůl s vodou, tak mám směs soli a vody, ale žádná nová chemická látka nevzniká.
Lukáš Dokoupil