Co je to za nesmysl? Přídatné látky a aditiva, lidově zvaná "Éčka", jsou látky uměle vyrobené a přidané tam, kde se nevyskytují. Vitamin C v ovoci NENÍ éčko. Syntetická kyselina askorbová v nějakém instatním nápoji JE éčko. A jak prokázaly různé studie, ten přírodní vitamin C má jiný účinek na organizmus než ten syntetický (ještě markantnější rozdil je mezi účinky přírodně se vyskytujícího a syntetického glutamanu). Takže v banánu nejsou žádná éčka (kromě těch z nějakých postřiků proti škůdcům, jejichž zbytky se tam jistě najdou)! Jsou tam jen přírodní látky, které pokud se vyrobí synteticky a přidají někam, kam nepatří, můžou třebas cosi způsobovat.
Gratuluji k získání titulu Neználka!
"Éčka" nejsou látky uměle vyrobené, ostatně uměle vyrobit by znamenalo dát energii a něco by vzniklo jen z té energie, ale zkratky zjednodušující název. A je skutečně zcela jedno, jestli se jedná o člověkem vytvořený nebo přírodní produkt.
Aha, takže třeba PVC (linoleum), o kterém ví i malé děti, že se vyrábí synteticky, vzniká z pouhé energie? Jako vážně??
Éčka jsou látky, které jsou získány syntetickou cestou, klidně třeba z původně přírodních látek. Příkladem budiž karmín (košenila, červené barvivo z broučka - červce nopálového), nebo kurkumín (zase žluté barvivo extrahované z rostlin).
Já s tímto souhlasím. Je jedno, zda se v praxi za éčka považují i ty přírodní přísady, většinou stejně bývají syntetické. A obecně se jako chemie přeci označují syntetické složení nebo celé produkty, ač se všechno dá označit chemickým vzorcem, složením prvků... V banánu bych tedy jako chemii označila to, co se tam dostalo synteticky - postřiky při pěstování, zpracování, dopravě aj. Ale o tom článek není.
Základní problém by byl, že kdybyste skutečně chtěla vypsat seznam přírodně se vyskytujících chemických látek třeba v banánu, nebo v jiném ovoci či zelenině, musel by takový seznam obsahovat milióny položek.
Musely by tam být poctivě vypsány mnohačetné seznamy organických látek a zejména počet různých druhů bílkovin a peptidů by byl enormní. Od staveních látek, přes hormony, enzymy, přenašeče signálů, obranné látky a mnohé další.
Každá z miliónů látek obsažená v banánu se chová v těle a živých organismech jinak.
Infografika není nic jiného, než manipulace, lež a křivárna. Snaha zdiskreditovat poukaz na přehánění umělé chemie v průmyslových potrasvinách.
Je otázkou, zda autor infografiky je hlupák, který naivně neví, že lže, nebo naopak podovodník, kterému je lež ukradená.
V seznamu také navíc chybějí rezidua po postřicích, umělém hnojení, ošetření při dopravě.
Manipulace ve stylu, že rozsekám molekuly látek na měnší kousky a uvedy jen ty zlomky je hloupost. Rozsekané molekuly se chovají jinak, než původní molekuly.
Milý Jiří, prosím o citaci relevantního zdroje o tom, že ma syntetický (mimochodem vyráběný biotechnologicky a tedy přírodními mechanizmy) askorbát (vitamin C) jiné účinky než ten přírodní... Z meho hlediska, pokud zmerim jeho hmotové, IR i NMR spektrum jde o zcela identickou molekulu a to i co se týče její optické aktivity...taktéž při všech chemických reakcích se chová identicky. A pokud by jste vzal vzorek syntetického a z přírodního materiálu izolovaneho vitaminu C tak je jakýmikoliv metodami nerozlisite...
"A pokud by jste vzal vzorek syntetického a z přírodního materiálu izolovaneho vitaminu C tak je jakýmikoliv metodami nerozlisite..."
BINGO!
přírodního materiálu IZOLOVANÉHO vitaminu C
V ktorom banáne je vitamín C izolovaný? Preto píše že prírodný vitamín C nie je totožný zo syntetickým, izolovaným. Preto vitamín C nenahradí ovocie. Preto ľudia nedokážu prežiť len na Ečkach, ale musia mať komplexné potraviny, nie len izolované zložky.
Preto tvrdí, že prírodný pôsobí na človeka inak, lebo prírodný nie je izolovaný. Je to komplex látok. Vitamín C z ovocia je iný ako ten z továrne. Nie je izolovaný.
Označení přírodní Vitamin C je ovšem zavádějící, protože Vitamin C je sám o sobě konkrétní chemicky čistá látka kyselina L-askorbová bez ohledu na způsob toho, jak jej konzumujete. Mezi tím je asi takovej rozdíl jako mezi minerálkou a destilovanou vodou. První je směs minerálních látek s vodou.
Tady máte informace o synteticky vyrobeném "vitamínu c":
http://www.naturalnews.com/040147_vitamin_C_ascorbic_acid_synthetic_vitamins.html