Dva čínští lékaři a jeden český pracovali od roku 2015 v Centru Tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Nejčastěji zde pomáhali lidem s léčbou pohybového aparátu. „Dalšími častými léčenými zdravotními potížemi jsou migréna, alergická a kožní onemocnění a potíže se zažíváním,“ řekl nám již dříve tamní odborník Ma Wen. Centrum též nabízelo nabízelo pacientům metody prevence, vyšetření a léčby, které vycházely z tradiční čínské medicíny (TČM), mezi metody léčby patřila například akupunktura či cvičení.
Od března už ale tito a další zájemci o tuto alternativní léčbu budou muset docházet jinam. Centrum Tradiční čínské medicíny totiž k 28. únoru 2019 ukončí svou činnost.
Galerie: Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny
Proč Centrum čínské medicíny v Hradci Králové končí?
Důvody, proč bude centrum uzavřeno, jsou zřejmé; tím první je jednoznačně příprava nového zákona o léčitelství. V něm má být jasně uvedeno, že TČM už nadále nebude považována za obor zdravotnictví. Dalším problém je podle České televize ztrátovost ordinace TČM, a to navzdory tomu, že jí za uplynulé tři roky prošlo na tři tisíce pacientů.
Zákon o léčitelství
Připravované znění navrhuje:
- určit základní definici léčitelství a stanovit jasná pravidla pro léčitele, stanovit základní odborné podmínky pro výkon léčitelství,
- uzákonit základní předpoklady pro osoby vykonávající činnosti v oblasti péče o zdraví (např. občanskou bezúhonnost či zdravotní způsobilost),
- zavést povinnou registraci léčitelů,
- odpovědnost léčitelů za jejich činnost, včetně povinnosti nahradit případnou škodu,
- dodržování základních principů informovaného souhlasu,
- vedení dokumentace o použitých metodách a doporučeních klientovi, ev. o vydaných produktech,
- pravidla pro reklamu, z níž by mělo vyplývat, že léčitel není poskytovatelem zdravotních služeb,
- sankce za výkon péče o zdraví bez oprávnění a bez vedení evidence.
Více v článku Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry.
Pacienti se mohou léčit v Praze
Současní pacienti i další zájemci o metody TČM se budou moci od března obrátit na dosavadního vedoucího královehradeckého centra Františka Musila, který bude nadále poskytovat akupunkturu, nebo mohou kontaktovat Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ v Praze.
„Jsme připraveni zájemcům o TČM poskytnout informace o možnostech léčby metodami TČM v České republice,“ řekl zakladatel fondu Jan Hovorka a dodal: „Náš fond má smlouvu o mezinárodní spolupráci s významnou nemocnicí Shuguang TCM Hospital v Šanghaji, která je garantem Centra Tradiční čínské medicíny. Tříletá skvělá práce ve FN Hradec Králové si zaslouží, abychom dále pomáhali zdokonalovat podmínky pro vědecký projekt, který zhodnotí dosavadní výsledky a ideálně v klinickém prostředí bude zkoumat a analyzovat metody, které běžně na celém světě doplňují západní medicínu.“