Je možné tradiční čínskou medicínou (TČM) řešit pylové alergie a alergie vůbec?
„S léčbou alergie je nejlépe začít na podzim, nyní je možné mírnit příznaky,“ popisuje Štefánia Ebenová možnosti tradiční čínské medicíny
TČM lze alergie léčit velmi dobře. Nyní je alergická sezóna v plném proudu, a proto pomáháme pacientům zvládnout nepříjemné příznaky, jako je svědění očí, pálení v krku, rýma nebo ucpaný nos. Toto lze řešit jak tělovou akupunkturou, tak i akupunkturou ucha.
TIP: Od ARO k akupunktuře. Lidé jehličky milují, říká lékař
Současně používáme i bylinnou léčbu. Tímto způsobem se snažíme alergii a její projevy udržet tzv. na uzdě. K léčbě kořene nemoci přistupujeme až po odeznění těchto akutních příznaků. Další léčbou se zaměřujeme na posílení orgánů, které s alergií souvisí, jsou to ledviny, plíce, případně slezina. U každého klienta po podrobné diagnostice postupujeme individuálně.
Kdy je nejvhodnější začít s léčbou?
S léčbou je nejlépe začít na podzim, zhruba v září, v říjnu. Léčba pokračuje až do následující alergické sezóny. V jarních a letních měsících, kdy je pylová sezóna v plném proudu, jsme schopni klientům příznaky zmírnit, nebo případně úplně zastavit.
Téma Zkřížené alergie: časté je spojení alergie na břízu a na jablka
Jak dlouho léčba trvá a dokáže TČM alergie úplně zbavit?
Léčba trvá v závislosti na tom, jak dlouhou dobu je klient alergikem. Důležité je důsledně léčit alergii v tu dobu, kdy nejsou žádné příznaky, což je právě zmiňovaný podzim a zima. V následující alergické sezóně jsou již příznaky až o polovinu nižší, popřípadě žádné. Léčba dále pokračuje další rok až do vymizení obtíží.
Jaké nástroje TČM používá?
Používáme všechny dostupné nástroje k léčbě. Kombinujeme celotělovou i ušní akupunkturu, bylinnou léčbu, dietetiku i cvičení Qi qong.
Po mnohaleté praxi v oborech všeobecná chirurgie, cévní chirurgie a kardiochirurgie (IKEM) se začala věnovat tradiční čínské medicíně. Působí jako vedoucí lékařka Kliniky Meridian – klinika tradiční čínské medicíny, www.klinikameridian.cz.