"Zatímco západní medicína se vypořádává až s následky, čínská se snaží odhalit příčinu onemocnění."
Tenhle omyl se opakuje tak často, až tomu spousta lidí bohužel věří.
Bakterie nejsou důsledek, ale příčina nemoci. Pokud je vybiju nějakou chemikálií, tak neřeším následky, ale příčinu. Příčinu některých nemocí ještě neznáme, ale nedá se říct obecně, že západní medicína řeší jen následky.
Někteří radikální příznivci alternativní medicíny se odkazují na její tisíciletou tradici, ale zároveň bez problémů ignorují stovky let po které se vyvíjela ta naše západní.
"Bakterie nejsou důsledek, ale příčina nemoci."
Ale právě z pohledu alternativní medicíny, resp. z holistického pohledu, bakterie, viry apod. nejsou pravými příčinami nemocí. Tyto mikroorganismy jsou neustále přítomné v našem těle, ovzduší apod. a my s nimi normálně koexistujeme. Nebezpečné se stávají, když vůči nim ztratíme imunitu z nějakého důvodu, např. v důsledku stresu.
Dovolím si stejnou argumentaci použít na jinou oblast.
"Pravá příčina loupeže není zloděj, ale zámek který tu jeho urputnou snahu nevydržel. Důsledným potíráním zlodějů řešíme jen následky. Dokud drží zámek, nerozbijou okno, neprokopou se zdí, nebo si na nás nepočíhají v parku, tak s nimi normálně koexistujeme."
Přijde mi, že se tenhle směr úvah silně blíží k vlastnímu významu slova "příčina".
Nemoc, stejně jako cokoliv jiného, vzniká jako souhra mnoha okolností. Jsou potřeba jak ty bakterie, tak to selhání imunity a možná i další věci. Říct o jednom, že je to ta pravá příčina a o druhém, že je důsledek toho prvního je hodně velké zjednodušení. Ony se ty bakterie nevyskytují vždy, všude a za všech okolností, aby se daly bez mrknutí oka zanedbat.
Prevencí se zabývá i západní medicína a to dost důkladně. Očkování, nebo třeba propagace zdravého životního stylu, neřeší důsledky ani při využití hodně vykloubené logiky.
Souhlasim, ze je to mnohem komplikovanejsi, nez to klise o pricinach a nasledcich. Hlavni chybou zapadni mediciny je podle me predevsim atomizace jednotlivych oboru, oddelovani psychiky od telesneho zdravi a potom snaha stavet na teoriich vice nez na praxi (staci jako posledni priklad uvedeny zde na vitalii teorie o vitaminech jako antioxidantech - cim vice, tim lepe vs. realne dusledky jejich naduzivani).
Ona ta zaliba ve "vedeckych teoriich" je take jednou z pricin nevrazivosti mnohych zapadnich doktoru vuci alternativnim smerum, protoze je vidi predevsim jako (nesmyslne) teorie a opomiji jejich praktickou stranku. Me se taky zda "teorie" na pozadi cinske mediciny obcas az smesna, ale nijak kvuli tomu neopovrhuji jejimi postupy.
Stovky let- ale v co se to zvrhlo v posledních desetiletích? Např. původní myšlenka farmacie izolovat z rostlin účinné látky a pak je vyrobit synteticky a podávat jako léky- no možná je to přijatelné. I když spousta látek působí jen v komplexu, v bylince tam, kde patří. Izolovaná chemikálie nemůže mít totožný účinek. Ale chci hlavně říct, že ty šílené závody farmaceutických firem vrhat na trh nová léčiva, nemohou skončit dobře: léčiva není čas testovat- tlak konkurence je hrozný. Léky už mají pramálo společného s původními přírodními vzory a jsou to čistá syntetická chemoterapeutika. Každý má plno vedlejších účinků, a akce vyvolává reakci: brát zase další léky. Ano, dnes je normální být nemocný, zdravých lidí ubývá. Tak kam jsme se to dostali s tou naší zpupnou civilizací?
Samozřejmě je k alternativní medicíně třeba přistupovat s rozumem (stějně jako ke všemu jinému :). Na některé nemoci je skrátka nejlepší západní medicína, na jiné ájurvéda a na další akupunktura..
Tady je zajímavý test pěti elementů podle čínské medicíny: http://www.vylecimse.cz/index.php?id=cinska-medicina/pet-elementu