TTIP je špinavý podvod na občany EU a proto se dlouhodobě projednává v utajení. Povšimněte si, že předmětem jednání nejsou rakety středního doletu nebo jaderný arzenál které by si nějaké utajení zasluhovaly, ale mimo jiné brambory a mrkev, přesto se veřejnost může seznámit s průběžným stavem textu smlouvy jenom když to někdo vynese. Důkazem je i tento článek, nikde v něm není odkaz na text :-)
Cíl TTIP je nad Slunce jasný a to vrhnout na trh EU zboží z USA, které díky tamní mírné legislativě má nízké výrobní náklady a nižší kvalitu a tím zdecimovat výrobce v EU a poškodit spotřebitele v EU.
Ano, takhle je to vždycky. Napřed se veřejnost nemá čeho bát, když to vlastně ani neexistuje a stejně by to nemělo žádný praktický informační přínos a až se to potají v rychlosti schválí nejlépe v Pátek v 17 hod před Vánočními Svátky a následně zveřejní ve Sbírce Zákonů, tak už se s tím nedá nic dělat.
Je to právě zveřejnění, byť dílčích částí textu, které by definitivně rozptýlilo strašení a konspirační teorie a právě neexistence těchto dílčích výstupů je jasný důkaz že to s námi tvůrci TTIP nemyslí dobře, že plánují něco velkého.
myslite jako se treba ted ratifikovala umluva o mistnim hlasovacim pravu pro privandrovalce? kde jste o tom cetl? nikde, kdyby si nekdo nevsimnul jakehosi dokumentu rady evropy, tak to nevite vubec.
ale tak ono to bylo nejspis konkretni a jiste to bylo v obecne rovine, ze to nemelo zadny informacni prinos.
a zrovna volebni pravo je myslim secsakramensky silna agenda, aby se o takove veci vedla verejna diskuse.
USSA to nikdy s nikym dobre nemysleli. Nevim, proc ma nekdo pocit, ze tentokrat to muze byt jinak.
___
zdroj:http://www.freepub.cz/2014/5-duvodu-proc-odmitnout-ttip/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10782831463-nedej-se-plus/214562248410015-tajna-dohoda/
atd atd atd
LEŽ PRVNÍ: Existuje pracovní, velmi pokročilá verze.
LEŽ DRUHÁ: Jádrem není (další) snížení kvality potravin, ale zrušení pravomoci parlamentů jednotlivých států, i parlamentu EU, jakožto zákonodárného sboru. TTIP zavádní nad zákony rozhodčí soudy. Ty budou rozhodovat, zda nějaký zákon nesnížil firmě budoucí zisk.
Což jsou zákony ekologické, třeba povinnost čističky u fabriky, pracovní, třeba délka pracovní doby, nebo nakonec i ta kvalita a bezpečnost potravin. Například limit DDT je v USA 50x vyšší, nežli u nás. A podle TTIP nebude nově nutno dodržet ani ten limit platný v USA, takže i tam dojde ke zhoršení. Dále tímto padají zákony antimonopolní.
LEŽ TŘETÍ: nejedná se fakticky, byť formálně ano, o dohodu mezi USA a EU. Protože na TTIP budou tratit i USA. Jediný kdo získá jsou nadnárodní firmy. Proto je ta dohoda utajovaná, hlavně její proces, aby nebylo vidět, kdo ji ve skutečnosti píše a napsal.
se zabrání dovozu GMO potravin, budu celkem ráda i nadále platit o 30% vyšší ceny za potraviny.
Pokud je někdo fandou GMO potravinových experimentů, ať se odstěhuje do Ameriky a užívá si je tam. Většina Evropanů je ovšem naštěstí proti, protože mají ještě nějaký ten zdravý rozum.
Ano, já se docela bojím případného dovozu neoznačovaných potravin z USA. Nestojím o GMO potraviny ani o maso "vylepšené" růstovými hormony. Už takhle je kvalita potravin u nás hodně nízká a jen úplný hlupák by chtěl tu laťku ještě víc snižovat.
Tohle je jasný a nevyvratitelný důkaz toho, že s GMO asi nebude vše tak úplně košer, jak se nám snaží namluvit autor článku, pan agrární analytik Havel, jinak též nekritický příznivec genetické manipulace. Kdyby totiž bylo, proč by se korporace bránily označování GMO na potravinách? Něco tady velmi, ale opravdu velmi nevoní.
Myslím, že porovnáváte 2 velmi odlišné věci. Indiáni neodmítali zemědilství kvůli jemu samotnému, ale kvůli tomu, že jim bílý muž zabral jejich půdu a je z ní vyhnal. U GMO je to protest proti nahrazení přírodních plodin umělými s možnými nebezpečnými následky. A to nejen zdravotními, ale hlavně ekonomickými.
Mě osobně GMO ze zdravotního hlediska nevadí, vadí mi ale licenční politika. Když si vypěstujete GMO, tak nemůžete použít část úrody jako osivo, ale musíte si od dodavatele koupit nové a tím se na něm stáváte závislý. Pokud to porušíte, tak po vás tvrdě půjdou (v USA se to hodnotí stejně jako nelegální kopírování) a navíc většina GMO už je dnes modifikované tak, že vám z toho nic nevyroste, nebo to pojde po pár generacích.
Dokud je GMO v minoritě, tak si samozřejmě výrobci nemůžou vyskakovat protože jim je jasné, že by se farmáři okamžitě vrátili ke standardním potravinám. Pokud ale bude GMO v budoucnu v majoritě, tak si budou výrobci moct s farmáři dělat co chcou, protože "normální" osivo prostě nebude (nebo ho bude málo a bude drahé). Můžou zničit malé farmáře a s velkými se domluvit. Třeba jak to udělalo Monstanto v Indii s pěstitely bavlny. Levně všem prodalo GMO osivo i s bonus programem za přivedené další farmáře, po sklizni několikanásobně zdražili a malé farmáře tím zrujnovali protože "normálního" osiva bylo málo. Samozřejmě, s velkými se domluvili na slevě. Někteří malí farmáři to zabalili a prodali pole velkým, někteří spáchali sebevraždu (http://naturalsociety.com/monsanto-caused-291000-suicides-india/), no a někteří to zkusili zasét znovu a Monsanto je za to zažalovalo. A pokud žíjí soudí se dodnes
EU je kompletně přeregulovaná, vůči víceméně laxně regulovanému trhu v USA nemají evropské firmy s EU regulací šanci. Největší rozdíl je díky zdanění práce, síle odborů a struktury pracovní síly. Zdanění práce je v EU několikrát vyšší, krom toho USA má spoustu levné pracovní síly díky imigrantům z Mexika, my máme v EU taky imigrantů dost, akorát ti místo levné pracovní síly představují přítež v sociálním systému