ČR se již podesáté přidává k mezinárodní kampani s názvem Evropský týden testování na HIV a žloutenky. A to znamená, že na konci listopadu proběhne týden testování na infekci HIV, žloutenky typu B a C, případně na syfilis.
Testování je možné podstoupit od pondělí 20. do pondělí 27. listopadu. Do kampaně se zapojilo zhruba sto pracovišť, kam lze na bezplatné testování zajít. Poradny jsou ve všech krajích.
Kde najít nejbližší testovací místo
Můžete podívat do této interaktivní mapy.
Nebo jej můžete najít v tomto seznamu dle jednotlivých krajů.
Zdroj: Tadyted.com
Kampaň zastřešuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) pod záštitou Ministerstva zdravotnictví. Do Evropského týdne testování se zapojují státní i nestátní organizace.
„Testování je dostupné pro všechny, zdarma a anonymně. V poradnách příchozího zaregistrují jen pod číselným kódem,“ vysvětluje ředitelka SZÚ Barbora Macková. Na test stačí odběr krve, výsledky se lidé dozví rychle.
Čas bude i na konzultace
Odborníci budou ovšem připraveni nejen testovat, ale také zodpovědět dotazy a poradit. „Zájemce může například konzultovat svou konkrétní životní situaci. Zodpoví mu otázky, zda může být ohrožen některou z pohlavně přenosných chorob, případně zda může kohokoli ohrozit on sám,“ popisuje Barbora Macková.
S tím souvisí také odstraňování komunikačních bariér. V poradně HIV při SZÚ se lidé v ordinacích domluví také ukrajinsky a anglicky. Trojjazyčně jsou k dispozici i plakáty informující o akci.
Najít radu či pomoci lze také prostřednictvím bezplatné Národní linky pomoci. Funguje na telefonním čísle 800 144 444.
Podle portálu Nzip je možné na ni volat ve všední dny. A v to v pondělí až čtvrtek od 9 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin, v pátek od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.
Hledají se stovky lidí, kteří o HIV neví
Důvod pro konání bezplatného testování i samotné kampaně je nasnadě. Podle SZÚ je v tuzemsku aktuálně až jeden tisíc lidí, kteří nevědí o své HIV pozitivitě. Odhalit ji včas je přitom zásadní. Nejen kvůli zabránění dalšímu přenosu, ale také proto, že pokud je zahájena včas léčba, zůstává zachována kvalita života pacienta. Včasnou léčbou je možné předejít také nežádoucím komplikacím, protože organismus na ni odpovídá lépe než při léčbě pokročilých stadií. Pokud naopak léčba nezačne, HIV vede k rozvinutí onemocnění AIDS, které stále patří k těm smrtelným.
„Mnozí se mohou domnívat, že se jich testování na takové nemoci netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci? Pokud ne, je lepší se ujistit,“ zdůrazňuje Anna Kubátová, manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.