„Stará dobrá“ rychlovarná konvice dosloužila před dvěma lety a od té doby měním a měním. U první konvice se silou vroucí vody a páry samo otevíralo víčko, takže přístroj nepoznal, že je čas se vypnout. A vařil a vařil a horká pára se valila a valila…
Druhému exempláři sice víčko nevyskakovalo, ale již po pár dnech konev nevařila jen vodu, ale i kousky sebe samé. Malé dílky plastu se uvolňovaly z vrchní části výrobku a padaly do vody.
Pokus číslo tři nedopadl o moc lépe. Při nalévání teče horká voda z konvice nikoli jen hubičkou k tomu určenou, ale všude okolo. Stejný model u známých byl ještě o poznání nebezpečnější – hned při prvním vaření vytekla voda z konve do podstavce s přívodem elektřiny. I když podle výrobců a technických požadavků by konvice měly ustát i situaci, kdy se voda dostane na základnu, takový výrobek jistě doma nikdo mít netouží.
Ve všech případech šlo o nákup ve velkých prodejnách elektrospotřebičů, žádná tržnice. Nebyly nejlevnější, ani nejdražší. Ostatně, jak již dříve ukázaly testy rychlovarných konví, cena nemusí být zárukou kvality a levnější modely mnohdy konkurovaly ve sledovaných parametrech dražším modelům.
Nebezpečný výrobek
Asi je zřejmé, že všechny uvedené neduhy rychlovarných konvic jsou pro spotřebitele nebezpečné a ohrožují ho na zdraví, v krajním případě na životě. Hrozí opaření horkou párou (samovolné otvírání víčka) nebo vroucí vodou (vytékání mimo hubičku), polknutí cizího tělesa nebo poranění úst (uvolňování plastu do konvice), i úraz elektrickým proudem (to v případě vytékání vody z konve do podstavce).
Vzhledem ke špatným zkušenostem mě zaujala informace o stanovení rychlovarné konvice zn. Professor coby nebezpečného výrobku. Přehled takto označených produktů najdete na webu ministerstva zdravotnictví v sekci nebezpečné výrobky. V minulosti jsme se již na serveru Vitalia.cz věnovali tomu, jaké předměty se tu nejčastěji ocitají. Nejhůře dopadá kosmetika, následuje nádobí, bohužel ocitají se tu pravidelně i hračky a potřeby pro děti (viz 100 nebezpečných výrobků loňského roku).
Nyní tedy první vlaštovka ze sortimentu rychlovarných konví. „Již při čtvrtém použití výrobku došlo k viditelnému narušení povrchu výrobku a odlupování laku v oblasti pod víkem a u hubičky. Uvolněné částečky laku mohou kontaminovat ohřátou vodu a při následné konzumaci mohou poranit ústa nebo trávicí ústrojí spotřebitele,“ uvádí v ustanovení hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Právě do kompetence hygieniků totiž kontroly konvic spadají. „Pro segment výrobků určených pro styk s potravinami, tedy i v případě rychlovarných konvic, jsou orgánem dozoru orgány ochrany veřejného zdraví (krajské hygienické stanice),“ říká Jarmila Rážová, ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví MZ ČR a zástupkyně hlavního hygienika.
Lidé si u konvic nejvíce stěžují na zápach
Byl uvedený nález náhodný, nebo svědčí o zhoršené kvalitě rychlovarných konvic? „Rychlovarné konvice jsou šetřeny v rámci běžného zdravotního dozoru a na podněty spotřebitelů. V současné době nemáme signály o zhoršující se situaci v tomto segmentu“ říká Jarmila Rážová. Podněty na možné ohrožení zdraví způsobené těmito výrobky jsou podle hygieniků ojedinělé. Jejich příčinou je v převážné většině případů obtěžující zápach. Zdrojem zápachu mohou být použité těsnící materiály ve výrobku. „Samozřejmě, je-li v rámci odborného posouzení senzorických vlastností výrobku potvrzeno následné zhoršení organoleptických vlastností připravených potravin, je takový výrobek posouzen jako nevyhovující pro styk s potravinami. V krajním případě, pokud jsou splněna všechna kritéria, je takový výrobek vyhlášen jako nebezpečný a informace o něm je předána ostatním členským státům Evropské unie prostřednictvím systému rychlého varování RASFF,“ vysvětluje Jarmila Rážová. V roce 2014 byla zatím ministerstvem jako nebezpečný výrobek vyhlášena pouze zmíněná rychlovarná konvice zn. Professor, což ale neznamená, že potenciálně nebezpečných konví je mnohem více. Jen je většinou nehlásíme hygienikům.
Například Kaufland ČR letos v únoru na základě žádosti německého dodavatele Kaufland Warenhandel GmbH informoval Českou obchodní inspekci (ČOI) o stažení nebezpečného výrobku. „Zjistili jsme potenciální bezpečnostní riziko u rychlovarné konvice zn. Tristar. Může se stát, že vnitřní vodiče rychlovarné konvice se během používání protaví krytem základny,“ uvedl Kaufland. Nebezpečné rychlovarné konvice se pravidelně objevují také v evropské databázi nebezpečných výrobků Rapex.
„Pokud má spotřebitel podezření na možné ohrožení zdraví vinou používání zakoupené rychlovarné konvice, může podat podnět místně příslušné krajské hygienické stanici,“ doporučuje Jarmila Rážová.
Kam oznámit nebezpečnou rychlovarnou konvici
- podejte podnět krajské hygienické stanici
- nutné jsou základní informace o výrobku (např. název, šarže, EAN kód, výrobce/dovozce/distributor, místo zakoupení atd.)
- pomůže fotografie výrobku a jeho etikety
- komunikaci urychlí uvedení kontaktních údajů (e-mail a telefon)
Krajské hygienické stanice
- HS hlavního města Prahy
www.hygpraha.cz - KHS Středočeského kraje se sídlem v Praze
www.khsstc.cz - KHS Libereckého kraje se sídlem v Liberci
www.khslbc.cz - KHS Královéhradeckého kraje se sídlem v Hradci Králové
www.khshk.cz - KHS Pardubického kraje se sídlem v Pardubicích
www.khspce.cz - KHS kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
www.khsjih.cz - KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích
www.khscb.cz - KHS Plzeňského kraje se sídlem v Plzni
www.khsplzen.cz - KHS Karlovarského kraje se sídlem v Karlových Varech
www.khskv.cz - KHS Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem
www.khsusti.cz - KHS Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě
www.khsova.cz - KHS Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně
www.khszlin.cz - KHS Jihomoravského kraje se sídlem v Brně
www.khsbrno.cz - KHS Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci
www.khsolc.cz
Pokud tedy jako já máte smůlu a narazíte na konvici, která je nebezpečný šunt, nahlaste to. Už to budu taky dělat, věčně reklamovat konve mě nebaví.