V čínských jídlech bych to chápal, ale naši výrobci to bohužel cpou i spousty českých polotovarů - rybičky v omáčce, vinná klobása, různé saláty a nevím co ještě. Určitě je dobré číst složení - ať je E621 škodlivý či ne, každopádně je dokladem toho, že výrobce použil nekvalitní suroviny a musí chuť dohánět chemií. Doporučuji takové výrobky nekupovat!
Možná mám lehkou alergii na glutaman, ale poznám ho v jídle, aniž bych četl nějaké složení.
Příznak číslo 1:
Nic nechutná jako obvykle. Vše přebíjí glutaman a pokud někomu přijde chuť glutamanu jako lahodná, tak já si myslím že je pěkně hnusná. Tisíckrát lepšími zvýraznovači chuti jsou pepř nebo česnek.
Příznak číslo 2:
Chuť "jídla" se mi vrací třeba i 3 hodiny po požití. To platí zejména u českých salámů, ale tak obecně u všech řeznických uzenin apod.
Jelikož už jsem si doma vyráběl vlastní klobásy a tlačenky, tak můžu říct, že mi nezpůsobují žádné zažívací potíže, ale hlavně jsou dobré.
Takže diskuze o tom, jestli je glutaman závadný nebo ne je trochu mimo. V tlačence nebo klobáse prostě nemá co dělat, ať si je klidně v sojovkách, kde ho lidé čekají. Uniformní chuti moc nemusím. Si tak myslím, že kdybyste vzali hov.. a přidali k němu glutaman, tak bude chutnat stejně jako české salámy.
Ta všeobecná hysterie okolo glutamátu mě neuvěřitelně vytáčí. Tenhle článek byl přeci jen trošku fundovanější než obvyklé bláboly, ale ani v něm se autor nevyhnul nesmyslům jako je rozlišování "přírodního" a "chemického" glutamátu.
Proboha lidi, pokud mám nějakou konkrétní látku, tak je zcela irelevantní jestli ji získám extrakcí z přírodních zdrojů nebo vyrobím uměle, pokud bude mít stejné chemické složení je to jedno a to samé! U glutamátu mohu maximálně rozlišovat jestli se jedná o glutamát volný (to je ten co odpovídá tomu "chemickému") nebo vázaný (z kterého si stejně tělo udělá ten volný). Nicméně i ten volný (tedy úplně to samé co "chemický") se vyskytuje v některých potravinách zcela přirozeně a to ve velkém množství. Např. takové zralé tvrdé sýry obsahují přirozeně okolo 1,2 g volného glutamátu a až 10 g vázaného glutamátu na 100 g sýru. Kvasnice (a ještě více kvasnicové extrakty) obsahují volného glutamátu ještě podstatně více než ty sýry (podobně také sojová omáčka, která je produktem fermentace).
Dovoluji si oponovat ohledně chemického složení. To, že dvě látky mají totožné složení ještě nemusí znamenat že mají stejné vlastnosti.
Uměle vyráběné ekvivalenty přírodních látek mívají strukturu (tvar molekuly) jinou než přírodní. Potom může být problém, že je v těle jinak zpracovávaná. Podobné to je u umělého vitaminu C. K tomu se doporučuje "přikusovat" přírodní vitamín v podobě ovoce.
To máte trochu pomotané. Vitamin C má samozřejmě levotočivou i pravotočivou verzi. V lékárně ale koupíte vždy levotočivou, tedy tu "správnou", verzi. Doporučení dát si s tabletkou vitaminu C i nějaké ovoce je užitečné proto, že flavonoidy obsažené v ovoci zlepšují vstřebávání vitaminu C. Většina slušných vitaminových doplňků dnes flavonoidy obsahuje.
co teprve budete delat, az si prectete o tom, ze americanka zemrela po vypiti galonu destilovane vody. kdo by to byl rekl, ze vas muze zabit i vypita voda.
http://www.astm.org/DIGITAL_LIBRARY/JOURNALS/FORENSIC/PAGES/JFS13331J.htm
Vzdy a vsude jde o to v jakem mnozstvi jakou latku prijmate. To, ze si telo syntetizuje samo glutamat sodny je fakt. To, ze kdyz do tela prijmete oralne dalsi, tak se kratkodobe zvysi jeho hladina a zdrave telo na to reaguje jako ostatne u vsech latek zpomalenim nebo zastavenim syntezy vlastniho glutamatu a pouzije ten prijaty v potrave je taky fakt. Drobny detail je jen ten, ze telo si vyrabi ten glutamat v prubehu celeho dne. Kdezto v potrave prijmete v kratkem casovem intervalu davku ktera se telo normalne vyrabi nekolik hodin. Tato zvysena koncentrace se pak projevi i v miste "urceni" tedy tam, kde glutamat vyrabeny telem vykonava svou fukci. Vysledek? "Otravite" si centralni nervovou soustavu, protoze primarni ucel glutamatu je fungovat jako "neurotransmitter". K popsanym problemum patri nejen bolesti, ale take nesoustredenost, zhorsena pamet (kratkodoba i vzpominky). Zde mate shrnuti vyzkumu s potlacenim receptoru hladiny glutamatu, ktery ma za nasledek jeho nadprodukci a vede ke schyzofrennimu chovani. http://www.innovations-report.com/html/reports/medicine_health/glutamate_a_good_thing_schizophrenia_121133.html Dobrou chut.
Toto byl velmi přínosný příspěvek. Máte pravdu i v to, zda je glutamát vyroben z přírodních surovin nebo uměle. V podstatě je vyroben uměle z vypěstovaných surovin.
Škodlivost Glutamátu není pro všechny lidi stejná, ale je prokázaná. Pro lidi, kteří jsou citlivější/méně odolnější je důležité, že vyvolává demenci, Alzheimerovu nemoc, degeneraci sítnice a u dětí poruchy (jedna z nich je autismus).
Kdo zná kořenící přípravek bez glutamátu, který obsahuje inosinát a guanylát sodný (bývají řazeny i jako 5´-ribonukleotidy)?
No a proto bych raději produkty, kde jsou tyto extrakty a glutamáty nekupovala. Ono je sice moc hezý, že je ta látka stejná, ale tady jde o koncentraci a ta je mnohonásobně vyšší než v potravinách s přírodním glutamátem. Je zbytečné dodávat jídlu glutamát, když už tam v přirozeném stavu je. Cukr je taky fajn, ale nezblajznete ho 2 kg na posezení, protože víte, že by vás zabil. Dva litry vody deně je taky v poho, ale víte že 10 litrů už by vás oddělalo.... je to o míře a přirozenosti... tak proč to tam cpát???!!! Je to jen marketingový tah. Nelíbí se mi, že se musím pídit, jaká všechna jména tato látka dostala. Je to nefér a mělo by to být trestné!
To je právě úplně zásadní rozdíl. Syntetické látky nejsou totéž co přírodní, protože jsou izolované, blbě stravitelné a tělo si s nima dobře neporadí. Krásným důkazem jsou ty alergie a syndrom čínské restaurace. Kdyby glutaman byl vyroben z řas, jako to bejvávalo, věřím, že těch alergiků ubyde. To zase člověk chtěl být chytřejší než příroda a vyrobil umělinu, a teď se to obrací proti němu. Jez jen pilulky místo přírodní stravy a špatně skončíš.
Ano. Míněno rozdílné, pokud jim říkáme potrava nebo potravinová přísada. Izolovaná chemická látka menůže nikdy fungovat dobře jako potrava. Beta karoten v mrkvičce je blahodárný, o tom není pochyb, ale o beta karotenu, vyrobeném v chemičce a přidávaném do potravin jako barvivo, mám velké pochybnosti a radši se mu vyhnu.
Omyl. Syndrom cinske restaurace byl pozorovan i v tech vasich zlatych dobach, kdy se jeste pouzvaly "prirodni" suroviny. Je to ptakovina. Na glutaman nikdo alergii nevidel. Krom toho maximalni doporucena denni davka glutamanu je vyssi nez maximalni doporucena davka soli. Ma to svuj duvod. Prectete si treba jen tu obycejnou wikipedii. Doporucuji anglickou verzi. Je delsi a tim i ucelenejsi. Ale cteni neceho takoveho samozrejme vyzaduje uvazovani. Kdyz nekdo zakrici do davu "Glutaman vas vsechny zahubi!" je to samozrejme jednodussi odpoved a snaze se podle ni ridi... je to kazdeho rozhodnuti, jestli chce uvazovat, nebo byt ovce, kterou vystrasi kazdy kdo vyvolava na rohu o konci sveta...
Ono to je hlavne nesmysl proto, ze podstatna cast 'umeleho' glutamatu se dnes vyrabi vlastne 'prirodne' - fermentaci skrobu vhodnymi bakteriemi, tedy podobne, jako se vyrabi alkohol ci ocet. Ukazalo se, ze to je levnejsi nez chemicka synteza, ktera se pouzivala pro vyrobu glutamatu nekdy v 80. letech.
Glutamát je obsažen ve všech sojovkách, i v těch "přírodních" jako je shoju, tamari a podobné a v japonských je ho nejvíc, protože používají právě řasy na výrobu a dochucení. V podstatě se dá říct, že pokud se tím necpete denně tak je tělo schopné dávku jedné porce jídla bez problémů zpracovat.
Zkuste si udělat čínu bez sojovky, je to hnus, te není čína...
Jednou, dvakrát týdně proč ne.
Stejné hysterie jsou z cukrem, který tělo potřebuje jinak prostě nejede...a děti obzvlášť.
Podobné hysterie jsou skutečně nebezpečné pro "stádo", viz.- jezte hodně ovoce a zeleniny....
.... ale to, že 80% produkce v super-hyper-marketech je GMO původ ze Španělska, Holadska a Itálie nikoho neděsí ? Je přirozené jíst v zimě čerstvé jahody, nebo rajčata?
Navíc je obrovský problémto, že to nevidí slunce a dozrává to ve skladech. Pak je to všechno napadené plísní, navíc to horší co v německu likvidují právě pro zvýšený obsah mykotoxinu jde na český trh :) A taková otrava mykotoxinem je 100x horší než otrava sodíkem, cukrem, nebo jak se píše glutamanem. Jaké má člověk šance ... asi nejíst :-)
Pro mne je to otázka očisty, pokud se tělo pravidelně zbavuje bordelu, nemáte problém.
Tělo je dokonalý organismus a snese téměř všechno pokud se pravidelně čistí.
Očista jater, ledvin, krve, střev. Protiparazitální procedury apod...
Pokud se Vám ucpe odpad je potřeba ho pročistit, jinak budete mít sr.čky v obýváku a nakonec v celém baráku.