Lékaři učí umělou inteligenci, jak poznat infarkt i podle méně nápadných příznaků

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Měření tepové frekvence, okysličení krve, tlak nebo EKG umí naše chytré hodinky, hrudní pásy, náramky nebo prsteny. V medicíně jdou ale lékaři dál a software vedou k tomu, aby se naučil rozpoznat třeba infarkt nebo srdeční selhání.

Umělou inteligenci využívají od letoška například kardiologové z Fakultní nemocnice v Motole. Pilotně testují její zapojení do vyhodnocování EKG u pacientů s bolestí na hrudi. Pracujeme se speciální aplikací, která se snaží určit, zda má člověk akutní uzávěr věnčité tepny, popisuje Michael Jenšovský, kardiolog z Motola a předseda pracovní skupiny mladých kardiologů České kardiologické společnosti.

Jde zpravidla o pacienty, kteří mají akutní infarkt a potřebují neodkladnou péči. Rychlost a přesnost zdravotní péče, s níž může pomoci právě i umělá inteligence (AI), jsou proto více než žádoucí. Umělá inteligence dokáže odhalit i změny, které jsou méně nápadné a doposud pro nás byly při běžném vyšetření jen obtížně rozpoznatelné, vysvětluje Michael Jenšovský. A dodává, že výsledky pilotního testování jsou zatím velmi dobré, protože aplikace je v rozpoznání akutního uzávěru věnčité tepny přesná.

AI umí předpovědět riziko chorob, ale empatie jí zatím chybí Přečtěte si také:

AI umí předpovědět riziko chorob, ale empatie jí zatím chybí

Lékaři proto už myslí na další využití AI v kardiologii. Mimo jiné by z EKG a výsledků dalších vyšetření mohla předpovídat, jak vysoké je u pacientariziko srdečního selhání. To by přitom byla výrazná pomoc, neboť, jak jsme psali zde, pacientů s touto diagnózou razantně přibývá.

O tom, jak se prosazuje umělá inteligence v medicíně, jsme psali už několikrát. Umí třeba vyhodnotit snímky z mamografu, kde hledá sebemenší odchylky od normálu, jež by mohly vést k diagnóze rakoviny prsu. Takové využití AI navíc již hradí Oborová zdravotní pojišťovna. Všeobecná zdravotní pojišťovna zase iniciovala hrazení umělé inteligence v ordinacích diabetologů. Díky ní mohou některé provádět preventivní oční vyšetření a vyhledávat pacienty s podezřením na diabetickou retinopatii.

Vítáte využití umělé inteligence v medicíně?

Pozadu nechtějí zůstat ani kardiologové. „Potenciál umělé inteligence do budoucna je obrovský – pokud budeme schopni pomocí AI vyhodnocovat data z běžných vyšetření, která v nemocnici děláme, může nám to velmi pomoci zrychlit a zpřesnit diagnózu i následnou léčbu pacientů se srdečními obtížemi,“ potvrzuje Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Tomu, aby lékaři mohli AI více využívat, aktuálně brání chybějící výsledky jejího použití v klinické praxi. Právě to by měly změnit pilotní testy a studie. Dalším krokem pak jsou vzdělávací akce pro nejen mladé lékaře, které zdravotníky naučí, jak AI efektivně využívat.

Vysoký tlak si můžete pravidelně měřit mobilním telefonem
Vysoký tlak si můžete pravidelně měřit mobilním telefonem
0:00/

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).