Léto bez čerstvých zeleninových salátů si snad ani neumíme představit. Zelenina je nejen chutná, osvěžující, dietní, ale představuje i významný zdroj minerálních látek, vitaminů a vlákniny. V zelenině jsou obsaženy i další důležité ochranné látky, které podmiňují správnou funkci jednotlivých orgánů.
Zelenina je zdravá a můžeme ji využít nejenom k jídlu, ale i ke kosmetickým účelům
Rajčata
Rajčata jsou bohatá na vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, vlákninu, draslík, železo a zinek. Nejcennější je však mimořádně silný antioxidant zvaný lykopen. Tento přírodní lapač volných radikálů je až dvanáctkrát účinnější než vitamín E a dvojnásobně předčí betakaroten. Pro náš organismus i pokožku je velmi cenný, protože podporuje regeneraci buněk.
Rajčata působí lehce močopudně, čistí a jsou antitoxická. Jedna sklenice bio protlaku denně celkově posiluje organismus. Občas se objeví diskuze, zda rajčata nejsou škodlivá. Do určité míry jsou, protože všechny lilkovité plody (rajčata, brambory, paprika, baklažány) zhoršují u některých lidí artrotické potíže. Navíc jsou obvykle, tedy kromě bio rajčat, ošetřována silnými chemickými postřiky proti plísním. Nejvhodnější alternativou je si rajčata pěstovat doma bez chemie či kupovat v bio kvalitě nebo si alespoň vždy oloupat slupku, ta je nejvíce dráždivá.
Rajčatová kosmetika
Sluneční tonikum
Na červenou a podrážděnou pokožku po opalování rozetřeme uklidňující prostředek, který si připravíme s 1 šálku vychlazené zakysané smetany, do které přimícháme 2 lžíce rajčatové šťávy. Naneseme na postižená místa a necháme půl hodiny působit. Poté opláchneme.
Rajčatová šťáva pomáhá zklidnit akné
Při akné nebo mastné pokožce si 3 x týdně potíráme obličej plátkem rajčete a vše necháme 15 minut působit. Poté opláchneme.
Čistící rajčatová maska
Potřebujeme: 1 rozmačkané rajče, 1 lžíci tvarohu, 5 kapek citronové šťávy
Postup: Všechny uvedené ingredience rozmícháme, hotovou směs si naneseme na obličej a necháme 25 minut působit. Pak opláchneme teplou vodou.
Mrkev
K nejcennějším látkám této zeleniny patří beta-karoten, předstupeň vitaminu A. Dále vitaminy E, D, K, vláknina, mnoho cukru, selen, lecitin, draslík, vápník, vodík, hořčík, železo, měď, fosfor, kobalt a jód. V semenech mrkve se nachází především silice a kvalitní olej, který je luxusním kosmetickým preparátem. Obsahové látky mrkve jsou schopny zvyšovat odolnost organismu hlavně proti infekcím.
Mrkvová šťáva nakopne celý organismus. Šťáva z mrkve tvoří základ léčebných postupů se zeleninovými a ovocnými šťávami. Neměla by chybět při léčbě ischemické choroby srdeční, včetně doléčování následků po překonání infarktu myokardu. Mrkev působí velmi močopudně a projímavě a je také výborným prostředkem pro harmonizaci střevní mikroflóry, zejména po delší léčbě antibiotiky.
Mrkvová šťáva obsahuje poměrně velké množství vápníku, který je užitečný pro naše kosti a zuby. Docela neznámou zůstává skutečnost, že v mnoha případech pomáhá pravidelné dlouhodobé pití úspěšně proti neplodnosti. Tato zelenina také zlepšuje zrak, zvláště účinná je při šerosleposti, která je charakteristická právě nedostatkem vitaminu A. Mrkev je rovněž vhodnou potravinou při jaterní dietě.
Přečtěte si: Nesnáším mrkev, miluju mrkev
Mrkev pro zdraví
Koktejl na regeneraci žlučníku a jater
Potřebujeme: 2 dl mrkvové šťávy, 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z citronu
Postup: Vše smícháme dohromady. Tento nápoj popíjíme denně po dobu 6 týdnů.
Mrkvová šťáva s medem zvyšuje imunitu
Šťáva s příměsí medu podávaná jako prevence, na zvýšení odolnosti organismu v množství 2 x denně 0,15 litru šťávy s čajovou lžičkou kvalitního medu. Tuto směs můžeme podávat v rámci léčby chřipky a jiných viróz, v těchto případech podáváme 3 x denně.
Mrkev podporuje tvorbu mateřského mléka
Tato zelenina by měla být důležitou složkou výživy těhotných žen a kojících matek, při chudokrevnosti i celkovém oslabení organismu. Tvorbu mléka podporuje nahrubo nastrouhaná mrkev mírně upražená na olivovém oleji nebo ohřátá mrkvová šťáva s trochou smetany.
Mrkvová kosmetika
Mrkvová šťáva zklidní kožní problémy
Čerstvě vylisovaná šťáva z mrkve je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji 1 x denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.
Čistící mrkvové mléko
Potřebujeme: 100 ml podmáslí, 2 lžíce najemno nastrouhané mrkve
Postup: Ve vodní lázni ohříváme podmáslí s mrkví po dobu 20 minut. Pak odstavíme a ještě 15 minut necháme louhovat. Poté scedíme, nalijeme do skleněné nádoby a uschováváme v ledničce. Tento kosmetický přípravek vydrží asi týden.
Výživná pleťová maska z mrkve
Potřebujeme:2 lžíce smetany, 1 žloutek, 1 lžičku čerstvé mrkvové šťávy.
Postup: Všechny přísady smícháme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a necháme 20 minut působit, potom pokožku opláchneme teplou vodou.
Cuketa
Cuketa obsahuje řadu vitaminů, cenných minerálních látek a větší množství draslíku. Jsou bohaté na vlákninu, vodu, mají nízkoenergetickou hodnotu a podporují trávení. Tato zelenina má jemnou poživatelnou slupku, v níž je také nejvíce živin – především karoteny a hořčík. Cukety také ovlivňují vylučování vody z těla, pomáhají tělu zbavovat se kyselin, spolupůsobí při hubnutí, zvyšují peristaltiku střev, a tím odstraňují jejich ochablost a zácpu.
Cuketa pro zdraví
Cuketová očista
Po dobu 2–3 dní konzumujeme pouze dušenou cuketu, a to v jakémkoliv množství. Připravíme si ji tak, že ji nahrubo nastrouháme, podusíme s troškou vody a nakonec jemně osolíme. Nesmíme zapomenout ještě během dne vypít 2,5 litry čisté neperlivé vody.
Cuketa – balzám na naše střeva
Cuketa obsahuje slizy, které působí hojivě na střevní stěny. Lidé, kteří mají problémy se střevy, by měli tuto zeleninu konzumovat ve velkém množství. Právě střevní sliznice jsou přední a nejdůležitější obrannou imunitní hrází před lidskými nemocemi, a tím významnými garanty našeho zdraví.
Cuketový šejk
Potřebujeme: 3 dl šťávy z cukety, 1 dl šťávy z mrkve, ½ šálku jemně mletých ovesných vloček
Postup: Ovesné vločky přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme je 15 minut odležet. Pak je smícháme s ostatními přísadami a pečlivě rozmixujeme. Tento nápoj bychom měli popíjet po 7 dní.
Cuketové projímadlo
Tento přírodní „čistič střev“ můžeme používat po celou letní sezónu. Cuketo-lněnou směs konzumujeme nejlépe večer. Ráno je pak úspěch zaručen.
Potřebujeme: 3 lžíce nahrubo nastrouhané cukety, 1 lžičku lněného semene
Postup: Cuketu podusíme s troškou vody doměkka, pak odstavíme a přidáme lněné semeno. Vše necháme 10 minut odpočívat, poté sníme. Účinek je zaručen.
Cuketová kosmetika
Cuketová šťáva zklidní kožní neduhy
Čerstvě vylisovaná šťáva z cukety je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji 1 x denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.
Regenerující pleťová maska
Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhané cukety, 3 kapky citronové šťávy a 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček.
Postup: Vločky přelijeme 3 lžícemi vroucí vody a necháme vychladnout, pak přimícháme cuketu a citronovou šťávu. Směs naneseme na obličej, krk a dekolt a necháme 20 minut působit. Potom dobře smyjeme. Tato maska pleť projasní a vypne.
Okurka
Okurka obsahuje až 98 % vody, organické kyseliny, cukry, menší množství chlorofylu, železo, hořčík, draslík, křemík, fluor, vitaminy skupiny B, C a řadu dalších cenných látek. Tato zelenina podporuje správnou funkci střev, ledvin, působí pozitivně na krevní oběh.
Okurka pro zdraví
Výživný koktejl
Potřebujeme: 10 koleček okurky, 1 jablko, 3 mrkve a 2 listy zelí.
Postup: Všechny ingredience společně rozmixujeme. Nápoj podáváme ve vysokých sklenicích.
Okurkovo-zeleninový koktejl na vyčištění krve
Kombinace čerstvých šťáv z okurky, mrkve, červené řepy je úžasná především pro vyčištění krve a tak tedy i jater a žlučníku.
Potřebujeme: 2 dl šťávy z okurky, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Všechny přísady smícháme a hotový nápoj popíjíme po douškách po dobu 3 týdnů.
Koktej na ledvinové potíže i revma
Potřebujeme: 2 dl šťávy z okurky, 1 dl šťávy z citronu, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Všechno smícháme a rozmixujeme, nápoj popíjíme po douškách po dobu 4 týdnů.
Zhubněme s okurkami
Okurkami se můžeme i při minimu přijímaných kalorií zasytit, zásobit své buňky vitaminy a stopovými prvky, a přitom hubnout. Kouzlo spočívá v tom, že potřebné tuky si metabolismus odebírá z tukových polštářů na břiše a bocích. Dieta vypadá tak, že po dobu 2–4 dnů jíme pouze okurky a to v neomezeném množství. Na snídani, svačinu a oběd si uděláme pořádnou mísu okurkového salátu a večer ji budeme zase chroupat s troškou soli. Nesmíme zapomenout na pitný režim, a to 2,5 litru čisté neperlivé vody. Již po pár dnech se budeme cítit úžasně.
Okurka v kosmetice
Okurky díky vysokému obsahu vody a kyseliny křemičité jsou blahodárným prostředkem pro péči o pleť. Okurková maska pokožku osvěžuje a napíná.
Hydratující okurková maska
Potřebujeme: 1 menší najemno nastrouhanou okurku, 1 polévkovou lžíci smetany, 2 polévkové lžíce jemně mletého lněného semene
Postup: Silnou vrstvu směsi naneseme na obličej, krk a dekolt a necháme 25 minut působit, pak opláchneme.