Jak informuje Státní zdravotní ústav, v důsledku teplého počasí na začátku minulého týdne byla v ovzduší vyšší koncentrace pylových zrn. Aktuálně se ve vzduchu vyskytují silně alergenní pylová zrna olše a lísky, začala sezóna cypřišovitých a byla zaznamenána i první pylová zrna topolu. Na přelomu března a dubna se objeví nejsilnější alergen jarního období – pyl břízy.
Když oči pálí a řežou
Alergici už teď pláčou, a to doslova. Během časného jarního období totiž právě alergicky nejvíce trápí pyly stromů a keřů. Dráždí jejich oči, které otékají, slzí a pálí. Takové projevy alergií jsou nejen nepříjemné, ale například neléčená oční alergie může být pro zrak nebezpečná. Jak se alergických reakcí zbavit? Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují nejčastěji během jarního období, mohou vznikat po celý rok,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie, nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka.
První pomoc pro alergiky
- Výplach očí studenou vodu
- Akutní příznaky zmírní oční kapky s obsahem antihistaminik
- Oteklá víčka zmírní studený obklad
Já nikdy alergii neměl…
Člověk může začít být alergický kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se o alergii jedná. Jak nám již dříve řekla vedoucí lékařka Alergologické ambulance z FN Brno Bronislava Novotná, příčiny nárůstu zvýšeného výskytu alergických onemocnění se celosvětově intenzivně studují. „Alergická onemocnění se řadí do onemocnění imunitního systému, kde v případě alergie dochází ke ztrátě imunologické tolerance k alergenům (faktorům převážně bílkovinné povahy), které nealergičtí pacienti tolerují, tj. nevytvářejí proti nim alergické protilátky,“ uvedla vedoucí lékařka z FN Brno.
Mluví se o řadě faktorů, které mohou způsobit ztrátu imunologické tolerance: zlepšení hygienické úrovně přináší nižší výskyt infekcí, zvl. parazitárních, změny mikrobiomu, tj. bakteriálního osídlení našeho těla, změny ve způsobu přípravy potravin, změny zevního prostředí (např. znečištění výfukovými plyny). Uvažuje se také o nárůstu porodů císařským řezem, kdy dítě neprochází „správným“ mikrobiálním poševním prostředím.
Když už alergii máte, s léčbou neotálejte
„Pokud má člověk pocit, že trpí oční alergií, měl by co nejdříve navštívit očního lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky alespoň výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může však vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.