Tak jsem se zase pobavil. Výrobce uvedl spoustu marketingových žvástů, ale má pravdu a souhlasím s rozšířením jablek. A co na to odpůrci? Žádný argument, nechtějí je :) To je legrační, proto bych potraviny označil "může být GM" a prodával.
Cena by byla samozřejmě nižší, než normální (díky tomu, že jsou odolnější) a kvalita někde jinde, takže bych to kupoval a smál se těm, kteří to odmítají. :) 10 let přísných studií je dle mého dost dlouho na to, aby se odhalili problémy.
Stejně by byla legrace, jestli by byly povoleno pěstování brambor, kdyby to byl nový (klidně i ne GM) výdobytek - pravděpodobně ne, na to jsou moc toxické.
A čo si takého predstavujetě pod pojmom "přísné studie", a "vědci"?
No, ono tu bylo už dost chemikálií, léčiv atd, které úspěšně prošly lety testování, zkoumání vědců, certifikáty... a potom se rodily zmrzačené děti, lidé dostávaly rakovinu....
Mě tohle přijde jako pěkná pitomost. Delší skladovatelnost rozkrojeného jablka v podstatě nikdo nepotřebuje, to je jen marketingové lákadlo pro hlupáky. Oproti tomu jsou zde rizika.
Já rozumím tomu, že je možno podstoupit riziko tam, kde je proti němu skutečný přínos. Ale tady žádný není.
Jsem asi opet omylem zabrousil na diskuzi materske skolky. Prinos je ten, ze je to konkurencni vyhoda. Abysme se vyhli nejake diskuzi o nesmyslech, tak nezpochybnitelny prinos(pro producenta) je ten, ze kdyz si budu vybirat mezi jablkem co bude hnednout a tim co nebude, tak si vyberu to druhe.
Proč nakousnuté nebo nakrojené jablko zhnědne?
Příčinou je chemická reakce některých chemických látek (např. žlutých barviv flavonoidů) se vzdušným kyslíkem. Když jablko rozřízneme nebo nakousneme, poškodíme buněčné stěny a obsah buněk se dostane do kontaktu se vzduchem. Sloučeniny vzniklé reakcí těchto látek s kyslíkem (oxidací) mají hnědou barvu. Také hnědnutí brambor nebo banánů má stejnou příčinu. Padaná a otlučená jablka hnědnou, i když nemají protrženou slupku. Nárazem se rozdrtily buňky a jejich obsah podlehl oxidaci, protože i přímo v jablku je mezi buňkami velké množství vzduchu. (Proto se jablka ve vodě nepotopí.) Ponoříš-li čerstvě nakrájená jablka do vody, ochráníš je před kyslíkem a tím i před zhnědnutím. Nebo je můžeš pokapat citronovou šťávou. Ta blokuje enzym, jenž za normálních okolností oxidaci urychluje; hnědnutí se proto výrazně zpomalí. Enzym se ničí i varem, proto např. vařené brambory na vzduchu nehnědnou.
Tak a teď ještě vědět, k čemu ten enzym je, či není, v jablku dobrý, jaké to má důsledky. Jenže to se od výrobce GMO nedozvíme.....
Ostatně i kdyby jen k tomu hnědnutí, je to dobře, že byl vyřazen? Dříve jsme poznali snadno, co je nezkažené, bez plísní a podobných škodlivin. Od teď to bude těžší....
Co to vlastně spotřebiteli přináší, kromě vyššího rizika že si zničí játra toxiny?
Kdyby veškeré potraviny byť i jen nepřímo pocházející z GMO byly všude označené a pěstované v dostatečné vzdálenosti od odrůd vzniklých klasickým křížením, přítomnost takových jablek v obchodě by mi ani tolik nevadila. (Testování vypadá OK, hrozba rozmnožení mimo pěstované oblasti se jeví minimální). Ale vzhledem k rizikům, které představují naši zkorumpovatelní zákonodárci a výrobci GMO, kteří jimi dlouhodobě (a pravděpodobně úmyslně) zamořují přirozené prostředí, považuji GMO za problém, který je potřeba eliminovat, protože je zde příliš vysoké riziko zneužití.
Souhlas. GMO povazuji za dalsi metodu slechteni rostlin. Ozarovani poli gama zarenim, aby se vyvolaly mutace apod., podle me neni o moc lepsi. Navic jsem byla nadsena, ze diky teto metode mame sanci zbavit se pesticidu. Ale s pesticidy je to nakonec naopak jeste horsi (Roundup) a patenty a legislativa kolem GMO nahani hruzu. Takze diky, nechci :(