Pokud držíte předvelikonoční půst, omezili jste tučné potraviny a alkohol, váš žlučník jásá.
Jak na to? 5 metod půstu a detoxikace
Poděkuje vám i za to, že jej nezatěžujete mezi jedenáctou hodinou v noci a jednou hodinou ráno – tuto dobu je jeho aktivita nejvyšší a měli bychom jej nejvíce šetřit. Právě kolem půlnoci je nejčastější riziko žlučníkových záchvatů.
TIP serveru 120na80.cz: Žlučníkový záchvat: první pomoc musí přijít rychle
Jak se hlásí oslabený žlučník
Bolestivý žlučníkový záchvat už je většinou poslední signál, že s tímto orgánem není něco v pořádku. Žlučník o sobě dává vědět mnohem dříve:
- bolestí hlavy, migrénami, závratěmi
- bolestí kloubů
- nadýmáním
- problémy se spánkem
- bílým povlakem na jazyku
- zežloutnutím očního bělma
Čemu se vyhnout?
Zlaté pravidlo pro zdravý žlučník zní: čerstvost a střídmost. Vynechte tučná a ostrá jídla. Přestaňte na pár týdnů používat bílou mouku, mléko a cukr. Omezte i kávu a černý čaj, stejně jako polotovary a instantní potraviny. Zkuste nesmažit a negrilovat, potraviny raději duste, vařte v páře nebo pečte v troubě.
„Používejte kvalitní oleje – olivový, dýňový, lněný, sezamový. Zařaďte lehce stravitelné obiloviny, jako jsou jáhly a pohanka, z luštěnin zejména červenou čočku, která nenadýmá,“ doporučuje výživová poradkyně Zuzana Komůrková. „Žlučníkářům“ také radí, aby se vyhnuli agresivním potravinám. „Neprospěje vám ani mák, datle, fíky a ořechy. Ovoce jezte raději bez slupky,“ doplňuje poradkyně.
Co zařadit do jídelníčku
„Ze začátku měsíce bych doporučila ještě spíše vařenou a dušenou zeleninu, ale postupně začněte zařazovat do jídelníčku opět i čerstvou. Zvláště mladé výhonky rostlin, kopřivy, pažitku, řeřichu, špenát, dále mrkev, cuketu, chřest a červenou řepu,“ říká Zuzana Komůrková.
Další tipy pro zdravý žlučník
- Pijte hořké byliny – kořen pampelišky, ostropestřec, pelyněk nebo schizandru.
- Zařaďte kurkumu – je to antioxidant, který podporuje trávení a pomáhá odstraňovat žlučové kaménky.
- Doplňte zinek – chroupejte dýňová semínka a používejte dýňový olej.
- Zásobte se vitaminem A – nakupte mrkev, čerstvý špenát nebo rakytník.
Galerie: Vitamíny v potravinách:
Žlučník ukazuje na emoce
Podle čínské medicíny je jeho hlavní emocí hněv. „Dlouhodobá nespokojenost se svým životem, partnerem, prací, frustrace z naší neschopnosti to vyjádřit a řešit – to vše může být základem k tomu, aby nám žlučník drsně ukázal, že se musíme naučit s nahromaděnou agresí pracovat,“ vysvětluje terapeutka Miriam Kmotrasová.
Protože žlučník je podle ní „agresivní“ orgán, je i člověk, který má se žlučníkem problémy, často podrážděný a vzteklý. Podle Miriam Kmotrasové nás žlučník učí pracovat s agresí, kterou v sobě má každý z nás. „Pokud umíme vnímat svůj život pozitivně, jako příležitost, školu a cestu, nemusíme se zlobit a rozčilovat chováním druhých, jejich názory a hodnotami,“ říká.
Rizikové faktory žlučníkových onemocnění
- zatěžující životospráva
- kouření
- chronická zácpa
- nezpracované emoce
Jak to vypadá ve žlučníku? Podívejte se:
Tipy pro zdravý žlučník z lékárny
- Žlučníkový čaj – obsahuje směs hořkých bylin (pampelišku, ostropestřec a další).
(např. Grešík, 20 nálevových sáčků za 36 Kč) - Rabanon – dvacetidenní kúra se šťávou z černé ředkve. Pomáhá detoxikovat žlučník a játra.
(Phytoderma, 20×10 ml, 256 Kč) - Přehled žlučníkových čajů najdete na serveru 120na80.cz: Speciální léčivé čaje – na žlučník
Odborná spolupráce:
Zuzana Komůrková
Zaměřuje se na výživové poradenství pro vegetariány a vegany, vytváří i recepty bez použití lepku nebo laktózy. „Velice ráda vařím, peču kváskový chléb a jím… občas i nezdravě. Vyvažuji to cvičením jógy, prací na zahrádce a společností lidí, které mám ráda,“ říká o sobě.
Miriam Kmotrasová
Zabývá se na kraniosakrální terapií a psychickými příčinami nemocí.