Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno je největším porodnickým pracovištěm v České republice, každoročně se zde narodí téměř polovina dětí v Jihomoravském kraji. V roce 2017 tu proběhlo 6199 porodů a narodilo se 6285 dětí. Ve srovnání s rokem 2016 se jedná o nárůst o 144 porodů a 103 novorozenců, což je nejvíce narozených dětí za posledních šest let.
V rámci kliniky funguje Perinatologický útvar, který se zaměřuje na patologické stavy a rizikové, například předčasné porody. „Dlouhodobě se v našem regionu daří koncentrovat v Perinatologickém centru více než 95 % předčasných porodů, což jsou výsledky, které i v zahraničí vyvolávají pozornost. V loňském roce bylo na Gynekologicko-porodnické klinice odvedeno 629 předčasných porodů (10,1 %), z nichž nejzávažnější jsou ty v hmotnostní kategorii do 1000 g, ve které se narodilo 78 dětí, což tvoří 12,4 % z celkového počtu předčasných porodů,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.
Upozorňuje také na trend v moderním porodnictví, kdy se komplikacím předchází včasnou indukcí porodu. „V loňském roce jich bylo na našem pracovišti 1131 (18,2 %), což je pokles ve srovnání s předchozími roky. Mezi nejčastější důvody k indukci porodu patří potermínová gravidita a další mateřské choroby, které zvyšují riziko pro plod, jako např. těhotenská cukrovka nebo vysoký krevní tlak.“
Méně císařských řezů
Každé čtvrté dítě u nás se narodí císařským řezem. Počet provedených císařských řezů v České republice sice klesl na 24,9 % (oproti 25,2 % Evropské unie), ale toto číslo odborníci stále považují za příliš vysoké. „Optimální interval císařských řezů, doporučený i WHO, je mezi patnácti až devatenácti procenty,“ vysvětluje gynekoložka Ivana Bydžovská v článku, který se zabývá problematikou císařských řezů a jejich prevencí.
Počet těhotenství ve FN Brno, které bylo potřeba ukončit císařským řezem, v loňském roce klesl na 1312 (21,2 %). Na Gynekologicko-porodnické klinice se jedná o dlouhodobý trend snižování celkového počtu císařských řezů, který byl v loňském roce již následován i z celostátního pohledu, kde došlo po mnoha letech k mírnému poklesu počtu císařských řezů.
Mezi další porodnické operace patří kleště (forceps) a vakuumextrakce. Oba výkony jsou nezbytně nutné pro řešení hypoxie nebo nepostupujícího porodu ve 2. době porodní, kdy je již hlavička plodu vstouplá v pánvi a případný císařský řez by již byl pro matku i pro plod velmi rizikový. „V roce 2017 bylo na našem pracovišti provedeno 259 (4,2 %) extrakčních výkonů, z toho 57 (0,9 %) forcepsů a 202 (3,3 %) vakuumextrakcí,“ říká mluvčí.
V loňském roce bylo na Gynekologicko-porodnické klinice porozeno 126 dvojčetných těhotenství (2,0 %) a jedno trojčetné. Ve srovnání s předchozím rokem je to pokles o 31 vícečetných těhotenství. Tento pokles znamená velmi výrazné ulehčení pro intenzivní neonatologickou péči a stojí za zlepšením celkových perinatálních výsledků v letošním roce.
Epidurální analgezii v loňském roce využilo během porodu 1691 (27,3 %) rodiček.