V horku pijte, i když necítíte žízeň

7. 7. 2015

Sdílet

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje: V současných vedrech pijte minimálně dva až tři litry tekutin denně!

Lidé by v tomto počasí měli vypít minimálně dva až tři litry tekutin za den. S rostoucí teplotou je potřeba hlídat pitný režim zejména u malých dětí, varuje ministr zdravotnictví. Předejít dehydrataci organismu je ale důležité u všech věkových skupin,“ upozorňuje Svatopluk Němeček.

„Klidně pijte i více, za normálních klimatických podmínek by měly ženy vypít více než jeden a půl litru tekutin denně, muži pak litry dva. Není to tedy nic přehnaného. Nejvhodnějšími nápoji jsou pitná voda, slabší nesycené minerálky a neslazený čaj. Doporučuji vyhnout se přemíře alkoholu a kofeinových nápojů,“ říká hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Voda tvoří podstatnou část lidského těla (u dospělých jedinců cca 60 %); kromě celé řady jiných funkcí pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje tak přehřívání našeho organismu (úpal).

Příjem tekutin

Množství tekutin, které by měly za běžných klimatických podmínek zkonzumovat děti:
  • od 2 do 3 let 1,3 litru tekutin,
  • od 4 do 8 let 1,6 litru tekutin,
  • od 9 do 13 let 1,9 (dívky) – 2,1 (chlapci) litru tekutin,
  • (děti od 14 let jsou považovány za dospělé).
Množství tekutin, které by měl zkonzumovat dospělý jedinec:
  • Za běžných klimatických podmínek se množství nachází v rozmezí 2 (ženy) až 2,5 (muži) litrů tekutin za den, přičemž 80 % tohoto množství by mělo pocházet z nápojů (tj. 1,6 a 2 l).

Mezi hlavní faktory, které potřebné množství tekutin ovlivňují, například patří zdravotní stav, běžné aktivity, které během dne provozujeme, sportovní aktivity i prostředí, v němž se nacházíme (horký suchý vzduch apod.).

Důležité pravidlo říká, že tekutiny, které ztratíme, bychom měli zase zpátky přijmout.

Dejte pozor na přehřátí dítěte

Musíme pamatovat, že dětský organismus je mnohem citlivější na ztráty tekutin, než organismus dospělého člověka, a také je k nim náchylnější.

Čím je dítě menší, tím relativně větší má jeho organismus obsah vody a zároveň vyšší nároky na příjem tekutin. Dítě má v porovnání s dospělými také větší tělesný povrch a i povrch dýchacích cest, kterými se voda z těla také ztrácí.

Dejte pozor na přehřátí dítěte při aktivním sportování anebo při hře, pohlídejte, aby se dítě pro velký zápal ze hry nezapomínalo pořádně napít.

Pijte, i když necítíte žízeň

Pocit žízně je u některých jedinců oslabený. Netýká se to jen dětí, ale zejména starších lidí. Nižší pocit žízně mívají často také ženy.

Za běžných klimatických podmínek ztrácí naše tělo asi 1,85 – 2,6 litrů tekutin denně, a to močí, dýcháním či pocením. Teplé letní počasí, které nás nyní provází, riziko dehydratace ještě zvyšuje, neboť právě zvýšeným pocením snižujeme teplotu našeho těla.

Dehydratace, nízký obsah vody v těle, ohrožuje náš fyzický i psychický výkon. Může zhoršovat zdravotní stav jedince či průběh onemocnění.

Doporučení ministerstva zdravotnictví

  • omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu, která je spojena se zvýšením vnitřní teploty (zahřátím) organismu, a tím pádem i zvýšenou ztrátou tekutin,
  • nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách, nosit pokrývku hlavy (šátek, kšiltovku),
  • nenechávat děti v autech na parkovištích,
  • nenechávat děti v kočárku na přímém slunci,
  • při chronickém onemocnění dýchacích cest a onemocnění srdce a cév omezit vycházky,
  • zejména pak v poledních a odpoledních hodinách,
  • místnosti nejlépe větrat ve večerních, nočních a ranních hodinách.

Cukr zvyšuje pocit žízně

K nejvhodnějším nápojům, které dle ministerstva můžeme využívat ke stálé konzumaci, patří obyčejná pitná voda z vodovodu, vody balené (kojenecké, pramenité či slabě mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého), neslazené a ne moc silné čaje (zelené), vodou ředěné ovocné či zeleninové cukrem nepřislazované přírodní šťávy.

Vhodnými zdroji tekutin jsou také ovoce a zelenina jako například rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy.

Slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, či slazené ovocné nápoje) nejsou vhodným zdrojem tekutin, protože obsažený cukr zvyšuje pocit žízně. Navíc jimi přijímáme zbytečně velké množství energie, které často ani nevyužijeme. Bylinné čaje by se měly pít slabé a střídat druhy bylin, z nichž jsou připravovány. Případně je možné volit různé směsi bylin a rozhodně je nepít denně. Důvodem k tomu jsou léčivé účinky bylin, které by mohly negativně ovlivnit náš zdravotní stav. Obzvláště pozor by si měli dát lidé, kteří trpí nějakým onemocněním, a pití různých bylinných čajů konzultovat se svým lékařem. Čtěte také pozorně návody k jejich použití.

Pro doplnění příjmu tekutin můžeme využít středně mineralizované přírodní vody. Dospělý jedinec by jich ovšem neměl vypít více než 500 ml za den, dítě samozřejmě méně. Zároveň by se měly různé druhy tohoto typu vody střídat, a to z důvodu jejich rozdílného a mnohdy nevyváženého obsahu minerálních látek. Silně mineralizované přírodní vody by dospělí měli konzumovat jen výjimečně a v omezeném množství. V případě dětí se jedná o naprosto nevhodný zdroj tekutin. Informaci o tom, o jaký druh vody se jedná, nalezneme na etiketě láhve, neboť každá musí být v souladu s příslušnou legislativou náležitě označena. Léčíte-li se pro nějakou nemoc, poraďte se s lékařem o tom, zda vůbec, či případně jaké druhy a množství mineralizovaných přírodních vod můžete vypít. Některé mineralizované přírodní vody nemusí být pro vás totiž vůbec vhodné.

U velmi oblíbených bublinkových nápojů, které jsou sycené oxidem uhličitým, je třeba myslet také na to, že mohou citlivějším jedincům způsobit různé zdravotní obtíže (např. nevolnost, průjmy či nadýmání).

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).