Již prakticky před deseti dny skončila akce „sto vzorků“ na vyšetření přítomnosti koňské DNA, popřípadě koňského masa, jak ji vyhlásila Komise. Dnes jsou k dispozici jedny z posledních výsledků.
„V březnu jsme odebrali 112 vzorků různých výrobků, z toho 104 na přítomnost koňské DNA a 8 vzorků na přítomnost reziduí zakázaného léku fenylbutazon. Z tohoto množství byla koňská DNA prokázána ve třech případech výrobků ze zahraničí,“ uvedl Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy (SVS).
Fenylbutazon dostávají dostihoví koně, v potravinách je zakázaný
Nyní byla ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě při vyšetření prokázána přítomnost reziduí fenylbutazonu v koňském výsekovém mase původem z Polska, které bylo odebráno v řeznictví v Moravskoslezském kraji. „Momentálně se došetřuje distribuce masa, následně SVS odešle informaci polským kolegům prostřednictvím evropského systému rychlého varování RASFF,“ říká mluvčí.
Fenylbutazon je lék tišící bolesti, podávaný dostihovým koním buď perorálně, injekčně, nebo může být obsažen v masti. Je zakázaný pro použití u potravinových zvířat kvůli negativnímu vlivu na krvetvorbu. Právě proto se do průkazu koně musejí uvést vyjmenované veterinární léčivé přípravky, aby se vyloučila všechna zdravotní rizika pro konzumenty. A také proto se na jatkách věnuje této problematice patřičná pozornost.
„Ještě očekáváme v následujících dnech výsledky posledních 6 vzorků. Počítáme i nadále s vyšetřováním na základě vyhodnocení rizik a podle plánu monitoringu cizorodých látek, i když nikoli v takovém rozsahu, jako tomu bylo v měsíci březnu,“ uzavírá Josef Duben.
Použité zdroje: TZ SVS