Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu část zásilky mražených filetů z mečouna. Ryby obsahovaly zvýšené množství rtuti, což prokázalo laboratorní vyšetření.
Mražený mečoun pocházel z Vietnamu, do České republiky zásilku dovezla firma AG Seafood od belgické společnosti Oceanwide.
Identifikace výrobku:
- Sashimi Swordfish Loin
- Šarže: VN/257/III/012
- Datum spotřeby: 3. 4. 2017
- Datum spotřeby po rozmražení: 7. 2. 2016
Celá zásilka měla hmotnost 1 320 kg. 1140 kg bylo distribuováno do obchodních společností Makro CZ, Metro SK a Metro HU. 1 013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016.
„Je možné, že někteří spotřebitelé výrobek zakoupený jako rozmražený následně zamrazili a uchovali v mrazicím zařízení. V takovém případě mohou rybu vrátit v místě, kde ji zakoupili,“ upozorňuje mluvčí SVS Petr Pejchal.
Rtuť patří do skupiny tzv. „kumulativních jedů“, které mohou způsobovat celou řadu komplikací. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle se objevují zažívací problémy, potíže s ledvinami, příp. neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví, popř. k úmrtí.
Laboratorní vyšetření zjistilo ve vzorcích zhruba dvojnásobné množství rtuti, než povolují limity. Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost. „Z uvedených řetězců bylo staženo celkem 127 kg. Toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kg rybího výrobku bylo pozastaveno ve skladu Fjord Bohemia v Praze. Tato část zásilky bude zlikvidována, nebo vrácena do Vietnamu,“ informoval mluvčí.
Na bezpečnost potravin dohlíží v ČR vedle veterinářů také hygienici a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta v posledních dvou letech odhalila celkem šest případů nebezpečné potraviny s obsahem rtuti, vždy se jednalo o ryby.
Zdroj: TZ SVS