Jednalo se o běžnou kontrolu, která však ukázala na nebezpečnou potravinu. Při odběru vzorků v prodejně společnosti Lidl zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) mleté maso napadené bakteriemi salmonely.
Jedná se však o opakovaný případ ve stejném řetězci a výrobek se stejným názvem, inspekce našla salmonelu v „Čerstvé porci“ z Lidlu již letos v květnu. Tehdy šlo rovněž o polského – byť jiného – výrobce.
Nebezpečná potravina:
- Vepřové mleté maso 100% v balení 500 g
- označení šarže: 211
- datum použitelnosti: 04.08.2016
- výrobce: Zaklady Miesne Henryk Kania S.A., Oddzial w Mokrsku, Mokrsko 343, 98–345 Mokrsko, země původu: Polsko
Laboratorní analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella.
Vzhledem k tomu, že výrobek byl označen údajem „spotřebujte do: 4. 8. 2016“, v tržní síti se již nenachází. „SZPI však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv,“ varuje mluvčí Pavel Kopřiva.
„Naše společnost obdržela výsledky laboratorního rozboru Státní zemědělské a potravinářské inspekce v pátek 12. 8. 2016, tedy osm dní po uplynutí data spotřeby do 4. 8. 2016. V tuto dobu nebyl výrobek již v prodeji. V uvedeném rozboru byla zjištěna kontaminace u jednoho z pěti vzorků odebraného v jedné prodejně, a to v Jihlavě. Nález SZPI u tohoto vzorku řešíme s dodavatelem a zákazníkům se omlouváme. Pokud některý zákazník tento výrobek uchovává i nadále v mraženém stavu, může jej samozřejmě v kterékoli prodejně vrátit, i bez příslušné účtenky,“ uvádí mluvčí Lidlu Zuzana Holá.
Salmonela je odolná vůči teplotě
Bakterie salmonely jsou velmi odolné vůči teplotě – ideální pro jejich množení je nicméně pokojová teplota, kolem 20 °C, při přípravě jídla je třeba dbát na to, aby vařené potraviny přešly teplotou 70 °C, při níž se bakterie nejsou schopné dále rozmnožovat, a to alespoň po dobu pěti minut.
Bakterie salmonely se do těla dostávají trávicím traktem, odkud se přenesou do lymfatického systému a dále do krve. Nakolik se salmonela v těle rozbují, závisí i na odolnosti organismu – k onemocnění salmonelózou jsou náchylnější lidé s nízkým imunitním systémem, děti, staří lidé a lidé trpící dlouhodobými onemocněními.
V případě potíží a podezření na nemoc se podívejte na hlavní příznaky onemocnění salmonelózou a podrobnosti o nemoci včetně léčby.
Zdroj: SZPI