Hydroponických rajčatových "lahůdek" ze Španělska či Nizozemí je na našem trhu dostatek. Proč by právě ta česká měla být něčím lepší?
Já osobně takové věci nepodporuji a čerstvá rajčata kupuju jen v sezóně a jako doplněk k těm doma pěstovaným. Jinak kupuju konzervovaná v bio kvalitě a i to jen občas. V zimě je dostatek jiné, sezónní zeleniny.
Jsou to výborná rajčata od německé firmy Alnatura, cena je celkem mírná.
Vaši reakci nějak nechápu. 90% bio věcí, které kupuju, je ze senzorického hlediska daleko lepší než zdejší průměrná produkce, a proto nejspíš i kvalitnější. Počínaje masem, vejci a konče právě třeba těmi rajčaty. Ceny jsou až na málo výjimek vyšší jen o nemnoho. Pro mně je to jasná volba.
Ale to autor přece vysvětluje. Rajčata z Moravy budou dozrávat na větvi a druhý den budou na pultech. Rajčata ze Španělska dozrávají v meziskladech v bednách a cestou v kamionech. Tak to snad nějaký rozdíl bude. Pozdní rajčata která dozrávají na ošatce za oknem taky nic moc ve srovnání s těmi co uzrály na zahrádce.
tsd
to je zajímavé. já skleníkové okurky nejím, protože jsou gumové a bez chuti:-)ale to asi závisí spíš na odrůdě než způsobu pěstování.
Nechápu jaký by měl být rozdíl mezi rajčaty pěstovanými ve skleníku normálně a hydroponicky? Do půdy taky můžete nalít hnojiva a živné roztoky, ale pořád to budou jen skleníková rajčata. Výživové a senzorické vlastnosti tedy asi budou stejné.
Česká rajčata z hydroponie budou lepší v tom, že budou bez chemie, čerstvější a nebudou se muset dovážet přes půl Evropy, s tím se dá jistě souhlasit.
Jak už jsem naznačil, výsledek ale taky hodně ovlivňuje odrůda. Dneska se pěstují hlavně odrůdy odolné vůči škůdcům, výnosné, trvanlivé a dobře vypadající, což obvykle nejsou zrovna ty nejchutnější a nejvýživnější. Takže ani na sezónní místní produkci si kolikrát moc nepochutnáte.
Zajímalo by mne, jak je možné, že, ač nemáme ideální podmínky k pěstování, přesto vyvážíme rajčata za 300 milionů!!! A na pultech člověk naše rajčata nenajde! K rajčatům z hydroponie - jaká bude oproti těm "normálním" chuť a vůně? Čím dál víc - a platí to hlavně u rajčat - jíme "amarouny"!!!
Představte si, že by někdo obdobně navrhl pěstování vinné révy. Vinaři se předhánějí, jak ji pěstují na tom a onom svahu, v takové a onaké půdě, jen aby spotřebitele přesvědčili, že jejich víno je to nejlepší.
Skutečně se domníváte, že výživný roztok je lepší než půda? Možná omezíte plísně, ale přírodu tím nenahradíte.
Hydroponie je fakt hodně rozšířená a určitě má velkou budoucnost - pěstování touto technikou není zase tak náročné a hlavně to zvládneme i doma, což je fajn... kdyby si někdo nevěděl rady, tak uceleně je to popsáno v jednom e-booku, co jsem si nedávno stáhl - http://magazin.specialnizahradnictvi.cz/vysel-e-book-revolucni-hydroponie/ fakt doporučuju, pokud o tom někdo uvažujete. :)
Mám osobnú skúsenosť s takýmito rajčinami, pozri na stránke www.farmakamenicany.sk.
Kupujeme ich do domácnosti/ sortu hranáčik/, cca pol roka. Majú vynikajúcu chuť, sú sladké, dozreté a hranaté. Cena je 4,5€/kg, cez zimu 6€/kg - treba viac svietiť .
V poslednej dobe však akosi poklesla ich kvalita, už nie sú hranaté ani tak sladké, ale červené /dozreté/ sú.