Hydroponických rajčatových "lahůdek" ze Španělska či Nizozemí je na našem trhu dostatek. Proč by právě ta česká měla být něčím lepší?
Já osobně takové věci nepodporuji a čerstvá rajčata kupuju jen v sezóně a jako doplněk k těm doma pěstovaným. Jinak kupuju konzervovaná v bio kvalitě a i to jen občas. V zimě je dostatek jiné, sezónní zeleniny.
Jsou to výborná rajčata od německé firmy Alnatura, cena je celkem mírná.
Vaši reakci nějak nechápu. 90% bio věcí, které kupuju, je ze senzorického hlediska daleko lepší než zdejší průměrná produkce, a proto nejspíš i kvalitnější. Počínaje masem, vejci a konče právě třeba těmi rajčaty. Ceny jsou až na málo výjimek vyšší jen o nemnoho. Pro mně je to jasná volba.
Ale to autor přece vysvětluje. Rajčata z Moravy budou dozrávat na větvi a druhý den budou na pultech. Rajčata ze Španělska dozrávají v meziskladech v bednách a cestou v kamionech. Tak to snad nějaký rozdíl bude. Pozdní rajčata která dozrávají na ošatce za oknem taky nic moc ve srovnání s těmi co uzrály na zahrádce.
tsd
to je zajímavé. já skleníkové okurky nejím, protože jsou gumové a bez chuti:-)ale to asi závisí spíš na odrůdě než způsobu pěstování.
Nechápu jaký by měl být rozdíl mezi rajčaty pěstovanými ve skleníku normálně a hydroponicky? Do půdy taky můžete nalít hnojiva a živné roztoky, ale pořád to budou jen skleníková rajčata. Výživové a senzorické vlastnosti tedy asi budou stejné.
Česká rajčata z hydroponie budou lepší v tom, že budou bez chemie, čerstvější a nebudou se muset dovážet přes půl Evropy, s tím se dá jistě souhlasit.
Jak už jsem naznačil, výsledek ale taky hodně ovlivňuje odrůda. Dneska se pěstují hlavně odrůdy odolné vůči škůdcům, výnosné, trvanlivé a dobře vypadající, což obvykle nejsou zrovna ty nejchutnější a nejvýživnější. Takže ani na sezónní místní produkci si kolikrát moc nepochutnáte.