V Olomouci začali léčit inkontinenci neurostimulací. Pomáhá při úniku moči i stolice

4. 12. 2023

Sdílet

Olomoucká fakultní nemocnice se zařadila mezi zařízení, která provádějí tzv. sakrální neurostimulaci. Ta umí vyřešit potíže s inkontinencí. O úniku moči či stolice se téměř nemluví, uvádí se přitom, že trápí až šest až deset procent lidí.

Inkontinence umí pořádně otřást s psychikou člověka, často vede až k sociální izolaci, kdy se nemocný bojí vycházet, aby ho nezastihla „nehoda“. V indikovaných případech se přitom nabízí elegantní řešení pomocí neurostimulátoru. Jde o speciální implantát s elektrodou, který elektrickými impulzy stimuluje nervy v pánvi. Nyní tuto metodu začali využívat i chirurgové ve FN Olomouc.

Střevní inkontinencí sice nejčastěji trpí starší lidé, ale problém se týká i pacientů po různých chirurgických intervencích či žen s poporodními traumaty. „Inkontinenční potíže mohou nastat i po operacích konečníkové praskliny, hemoroidů nebo výhřezu konečníku,“ doplňuje doktor Pavel Zbořil z I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Jak lze léčit inkontinenci?

Konzervativní léčba střevní inkontinence obvykle spočívá v úpravě jídelníčku, používání inkontinenčních pomůcek a předepsání vhodných léků. Únik stolice se ale řeší také chirurgicky a mezi inovativní metody patří tzv. sakrální neuromodulace.

„Je to léčebná procedura, která využívá k ovlivnění funkce sakrálních nervů elektrické impulzy. Sakrální nervy jsou spojeny se svalovinou močového měchýře, rekta a análním svěračem. Díky implantaci stimulátoru, který vysílá slabé impulzy a pomáhá posílit spojení mezi mozkem a pánevním dnem, můžeme ovlivňovat funkci uvedených orgánů,“ popisuje Tomáš Řezáč z I. chirurgické kliniky, který společně s doktorem Zbořilem sakrální modulaci nedávno ve FN Olomouc poprvé provedl.

Netrapte se obavami z úniku moči. Pomoc máme pro každého, říká specialista na inkontinenci Přečtěte si také:

Netrapte se obavami z úniku moči. Pomoc máme pro každého, říká specialista na inkontinenci

Neurostimulace jako standardní léčba

„Efekt metody vyhodnocujeme již během operace. Zjišťujeme, zda díky stimulaci dochází k sevření zevního svěrače. Poté stimulaci testujeme ještě následující týden nebo dva. A pokud je i nadále efekt pozitivní, pacienty indikujeme k trvalé stimulaci,“ vysvětluje postup Pavel Zbořil s tím, že sakrální neuromodulace je již odbornou veřejností vnímána jako standard.

„A z dlouhodobého sledování a hodnocení výsledků včetně hodnocení kvality života pacientů je patrné zlepšení,“ zdůrazňuje.

Při operaci se využívá i 3D tisk

Na první sakrální neuromodulaci ve FN Olomouc se lékaři důkladně připravovali a využili i své zkušenosti s 3D tiskem přesných a detailních anatomických modelů orgánů, kostí nebo tkání.

Únik moči trápí každou třetí ženu. Dá se přitom léčit. Jaké jsou možnosti? Přečtěte si také:

Únik moči trápí každou třetí ženu. Dá se přitom léčit. Jaké jsou možnosti?

„I při jiných operacích využíváme 3D rekonstrukci pánve k lepšímu objasnění anatomických poměrů a v tomto konkrétním případě jsme měli k dispozici model pánve pacientky, kterou jsme vytiskli na 3D tiskárně. Právě správné zavedení a poloha elektrody má totiž pro úspěch této metody zcela zásadní význam,“ zdůrazňuje Tomáš Řezáč.

Lékaři: Své potíže hlavně neskrývejte

Oba lékaři se přitom shodují, že lidé trpící inkontinencí stolice by své potíže rozhodně neměli skrývat. Měli by navštívit svého praktického lékaře, který je před případnou implantací odešle k důkladnému gastroenterologickému došetření. Někdy může být řešením také rehabilitace, která je efektivní a bez rizik.

„Pokud konzervativní léčba nezabere, může se obrátit na naši Poradnu pro onemocnění konečníku,“ uzavírá Pavel Zbořil.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).