U starších rodičů jsou nejméně dva velmi podstatné problémy -
1. Starší člověk už nemívá takovou trpělivost pro výchovu.
2. Řekněme, že v době porodu má maminka a tatínek 50 let.
Když dítě dospěje do VŠ věku, již mají téměř 70 let. Nemají dostatečné finance pro podporu jejich dítěte a je i možné, že jejich zdravotní stav donutí dítě se o ně starat.
Nevim,jak je to s tou trpelivosti, ale absolutne souhlasim s tim problemem s vekem rodicu, kdyz dite dospeje.
Teoreticky sice by dite melo byt samostatne po 18-tem roku veku, ale prakticky rodice v Evrope podporuji zhruba do 25 (tedy alespon vysokoskolaky).
Navic byt kolem 25 a nemit uz ani jednoho rodice (zemreli starim) a pripadne i vyrustat bez prarodicu a sourozencu, tak to uz je skoro na psychiatra.
Clovek si opravdu nevybere. Jestli ono nakonec neni lepsi ze sobeckeho pohledu jednotlivce, mit deti ve 20ti, a mit je z domova kdyz je cloveku 38 a pak si konecne zit vlastni nezatizeny zivot (alespon do doby, nez prijdou vnoucata).
Proc to pisu? Vychazim ze situace spoluzaku z moji stredni skoly: Spoluzacka mela deti, kdyz ji bylo 18 a 19. Kdyz ji bylo 34, tak deti uz byli prakticky odrostle a potrebovali jen omezeny dohled. Mela cas se venovat svym vecem. Do te doby ho nemela. Do te doby take byla „chuda“. Jeji zivot vlastne zacal az po 35.
Naproti tomu jsou dalsi spoluzaci, kteri ve 35ti jeste deti nemeli, pripadne byli svobodni/svobodne. Do te doby pomerne bezstarostny financne zabezpeceny zivot vymenili na dalsich 15 let za zivot s malymi detmi.
Kdo z nich je na tom lepe? Nektere zivotni otazky opravdu nemaji jednoduche odpovedi …
Vzhledem k tomu, ze podstatou zivota je zajistit pokracovani zivota, tak jsem vasi variantu neuvazoval.
Proc jsou deti dulezite? Ono je hezke, ze clovek za 40 let vyznamne prispeje k poznani lidstva, ale pokud to nema kdo pouzit nebo neni nikdo, kdo by na tom stavel dale, tak to k nicemu nebylo a cely poznatek upadne v zapomneni (tech znalosti, co predchozi civilizace vymyslely, abychom je jako lidstvo opet zapomneli, skoda mluvit).
Nehlede na fakt, ze 100 lidi v prumeru prijde na vice veci, nez jeden.
O jakych „poznatcich“ tady pisi? Pochopeni (fyzikalnich) zakonu prirody (sveta), kde zijeme (vesmir), jak ho prozkoumavat, proc zijeme, jaky je smysl vesmiru a nasi existence v nem atd. Kazdy i maly poznatek je krokem k objeveni a pochopeni techto otazek.
> proc by kazdy nemohl zvazovat vsechny varianty vcetne toho, ze dite mit nebude.
Je pro me tezke si predstavit, ze na jedne strane budu predstirat, ze rozumim tomu, jak je nezbytne pokracovani lidstva pro to, abychom se dobrali podstaty nasi existence a pritom na druhe strane sobecky ocekat, ze se o to postaraji jini lide. Prostrednictvim deti mame prave sanci prispet k dalsimu rozvoji. Psal jsem vyse, ze 100 lidi vymysli v prumeru vice nez 1 (nebo 80).
Prave v Evrope bychom to pritom meli brat za jistou samozrejmost, protoze vymirame. Pocet obyvatel se zvysuje jen diky imigraci z mimoevropskych statu (jihovychodni Asie, Afrika).
Sice porad nechapu, proc by na ty vase „zasadni otazky“ nemohl prijit nejaky Asiec nebo African a proc by vubec jednotlivec mel tohle vsechno zvazovat ve chvili, kdy si planuje budoucnost, ale presto vam drzim palce. Presvedceni o tom, ze cim vic lidi, tim vic hodnotnych myslenek, chce pomerne dost odvahy. Ja vidim zase jinou umeru: cim vic lidi, tim vic problemu. Ale to uz je mozna vec nejake zivotni zkusenosti.
Miluju děti, ale nemyslím si, že život musí být chudý, pokud nemáte vlastní děti…
Někdo si svůj život naplní vlastními potomky, pro jiného může existovat jiná cesta. – To, že se člověk rozhodne nemít vlastní děti, není akt sobectví, jak se často tvrdí. – Je to mnohem zodpovědnější, než pořídit si děti „protože tak to přece má být“ a potom se topit ve výčitkách, že jim nemůžete dát, co by si zasloužily (dosadit si můžete cokoliv, co pro šťastný život dítěte považujete za důležité)…
Jsou rádoby matky do pětatřiceti a jsou horší než macechy,tak proč by matkou neměla být žena,která porodí své dítě od srdce a z lásky k přírodě starší věkem a zdravá na duchu.Každý normální psycholog musí potvrdit,že pro svět je vždy bezpečnější človíček vyrůstávající a vedený pro život vedle někoho,kdo již má co druhému nabýdnout a to jak hmotne tak vědomostně,ale hlavně od srdce.Jsem chlap a zarazila mě ta 60ti%ní demagogicky smýšlející skupina barbarů či závistivců,či těch co se bojí přiznat,že nejsou dnes již schopni,možná díky honbě za mamonem starat se ani o psa.Sám jsem táta krkavec,jelikož jşem vlastní blbostí o vše přišel,ale proč nedopřát všem těm co učiní své děti i adoptované,šťastnými tvory a těmi šťastnými můžou i býti v neštěstí i štěstí osudu i nový adoptivní rodiče.
Celá koncepce umělého oplodňování je zalžená na „oprávněném“ (čti „nekompromisním“) požadavku mít dítě ať to stojí, co to stojí. Pokud příroda rozhodla, že po určitém věku nebo určití jedinci nemají mít potomky, vřele bych doporučoval ji respektovat, jinak mohou být následky nedozírné. Prozatím nejstarší dítě ze zkumavky má přibližně 30 a následky umělého oplodňování na populaci se tedy dají těžko hodnotit, přesto se ví, že uměle plozené děti nesou ve srvnání s běžně počatými jedinci mírně odlišnou (defektní) genetickou informaci.
Nezlobte se na mne,ale matka ,které zemře dítě, ho bude chtít mít i v 45.letech,nebo která ho doposud nemohla mít.Myslím si,že je to každého soukromá věc.Kolik mladých rodičů se pořádně nestará o své děti a starají se o ně babičky?Moji rodiče mne měli v 22.letech a neužila jsem si jich tak jako moje sestřenice svých rodičů,kteří ji měli kolem 40let.Je to o lidech a ne o věku.Já sama jsem měla dceru ve dvaceti a věřte,nic by se nestalo, kdybych ji měla o deset či více let později.
Ještě by to chtělo anketu „Fandíte starým otcům?“…:)
Jinak se mi líbí, jak je článek napsaný.
Je pravda, že se nedá život „normálního smrtelníka“ srovnávat s životem Madonny, tudíž ani její mateřství ne, ale na druhou stranu je myslím stejný nonsens srovnávat život kohokoliv s životem někoho jiného a mluvit při tom o objektivitě… Takže nechme každého, ať se zařídí dle svých možností a tužeb, pokud tak nečiní na náš účet…
Fandím těmto maminkám. Jsou odvážné a chytré: půjdou na mateřskou v šedesáti, zatímco jejich kolegyně se budou dřít v práci a také v práci i nejspíš umřou, jak to vlády mají dobře naplánované. Na to, aby žena v 65 letech ještě pracovala na plný úvazek- např. učila děti, a vykonávala různé jiné profese- proti tomu není žádné dovolání, prostě musí!!
Myslim si ze zena ma mit dite kdy ona si to sama urci a proto je jedno jestli ve 20 ve 30 ve 40 nebo v 50 nebo v 60 spolecnost by mela akceptovat jeji nazor a muze si to urcit kdy ona bude chtit.protoze kazdy ma svuj zivot a uplne jiny nez jeji kamaratka proto nelze srovnat vsechny stejne.