Clovek si opravdu nevybere. Jestli ono nakonec neni lepsi ze sobeckeho pohledu jednotlivce, mit deti ve 20ti, a mit je z domova kdyz je cloveku 38 a pak si konecne zit vlastni nezatizeny zivot (alespon do doby, nez prijdou vnoucata).
Proc to pisu? Vychazim ze situace spoluzaku z moji stredni skoly: Spoluzacka mela deti, kdyz ji bylo 18 a 19. Kdyz ji bylo 34, tak deti uz byli prakticky odrostle a potrebovali jen omezeny dohled. Mela cas se venovat svym vecem. Do te doby ho nemela. Do te doby take byla „chuda“. Jeji zivot vlastne zacal az po 35.
Naproti tomu jsou dalsi spoluzaci, kteri ve 35ti jeste deti nemeli, pripadne byli svobodni/svobodne. Do te doby pomerne bezstarostny financne zabezpeceny zivot vymenili na dalsich 15 let za zivot s malymi detmi.
Kdo z nich je na tom lepe? Nektere zivotni otazky opravdu nemaji jednoduche odpovedi …
Vzhledem k tomu, ze podstatou zivota je zajistit pokracovani zivota, tak jsem vasi variantu neuvazoval.
Proc jsou deti dulezite? Ono je hezke, ze clovek za 40 let vyznamne prispeje k poznani lidstva, ale pokud to nema kdo pouzit nebo neni nikdo, kdo by na tom stavel dale, tak to k nicemu nebylo a cely poznatek upadne v zapomneni (tech znalosti, co predchozi civilizace vymyslely, abychom je jako lidstvo opet zapomneli, skoda mluvit).
Nehlede na fakt, ze 100 lidi v prumeru prijde na vice veci, nez jeden.
O jakych „poznatcich“ tady pisi? Pochopeni (fyzikalnich) zakonu prirody (sveta), kde zijeme (vesmir), jak ho prozkoumavat, proc zijeme, jaky je smysl vesmiru a nasi existence v nem atd. Kazdy i maly poznatek je krokem k objeveni a pochopeni techto otazek.
> proc by kazdy nemohl zvazovat vsechny varianty vcetne toho, ze dite mit nebude.
Je pro me tezke si predstavit, ze na jedne strane budu predstirat, ze rozumim tomu, jak je nezbytne pokracovani lidstva pro to, abychom se dobrali podstaty nasi existence a pritom na druhe strane sobecky ocekat, ze se o to postaraji jini lide. Prostrednictvim deti mame prave sanci prispet k dalsimu rozvoji. Psal jsem vyse, ze 100 lidi vymysli v prumeru vice nez 1 (nebo 80).
Prave v Evrope bychom to pritom meli brat za jistou samozrejmost, protoze vymirame. Pocet obyvatel se zvysuje jen diky imigraci z mimoevropskych statu (jihovychodni Asie, Afrika).
Sice porad nechapu, proc by na ty vase „zasadni otazky“ nemohl prijit nejaky Asiec nebo African a proc by vubec jednotlivec mel tohle vsechno zvazovat ve chvili, kdy si planuje budoucnost, ale presto vam drzim palce. Presvedceni o tom, ze cim vic lidi, tim vic hodnotnych myslenek, chce pomerne dost odvahy. Ja vidim zase jinou umeru: cim vic lidi, tim vic problemu. Ale to uz je mozna vec nejake zivotni zkusenosti.
Miluju děti, ale nemyslím si, že život musí být chudý, pokud nemáte vlastní děti…
Někdo si svůj život naplní vlastními potomky, pro jiného může existovat jiná cesta. – To, že se člověk rozhodne nemít vlastní děti, není akt sobectví, jak se často tvrdí. – Je to mnohem zodpovědnější, než pořídit si děti „protože tak to přece má být“ a potom se topit ve výčitkách, že jim nemůžete dát, co by si zasloužily (dosadit si můžete cokoliv, co pro šťastný život dítěte považujete za důležité)…