To ze vanilkova zmrzlina neobsahuje pravou vanilku neni vzdy pravda. Jsou nektere (zpravidla ty nejdrassi) kde neni problem vanilku najit (obsah vanilkoveho "lusku" pozna kazdy kdo to potkal.)
Na druhou stranu neni vzdy pravda, ze cena mleka zmrzlinu ovlivnuje. Stale castejsi je totiz zmrzlina uplne bez mleka (nahrazeno rostlinym fujtablem).
pravy lusk vanilky obsahuje tytez chemicke
latky (http://en.wikipedia.org/wiki/Vanillin), ktere
se dnes uz ovsem vyrabeji synteticky.
takze chemicky je to identicke.
To je sice hezké, že to má stejný vzorec, ale syntetika nikdy nemůže nahradit přírodní látku svým účinkem. Naše tělo zatraceně dobře rozezná izolovanou chemickou látku od přírodní,(kde je vázaná v přirozeném komplexu,) a obvykle zaprotestuje. Otázka je, jestli ty protesty těla ignorujeme nebo vyslyšíme.
Už jste někdy ochutnal pokrm s vanilkou? A necítil jste náhodou rozdíl mezi ostrým nahořklým vanilinem a jemnou chutí pravé vanilky?
Představa, že nějakou přírodní chuť nahradíme uměle vyrobenou hlavní komponentou té přírodní, zato však v desetinásobné koncentraci, je poněkud naivní. Přesto to však výrobci dělají, často dokonce v tisícinásobných koncentracích.
Většina lidí vůbec neví, jak vanilka chutná. Vanilkovou chuť si totiž spojují s vanilinem. A dokonce i jinak bdělé úřady v tomto případě zmatek podporují, když povolují vanilinovým výrobkům nést hrdé označení vanilkový.
Bohužel, arovanilín, ethylvanilín, české jazýčky jsou na tohle zvyklé po léta a tak když sem Italové dorazili s polotovary na pravou Vanilkovou, neuspěli s tím "popelem" ve zmrzlině. Myslím, že už se někteří pro náš trh přizpůsobili. :-)
No a navíc dnes dělat pravou recepturu na zmrzlinu tak jak se kdysi dělala z vajíček, jednak nikdo nechce riskovat, pokud nemá pastér, a taky kalkulačně by nemohl konkurovat tak zvaným "Balkánským" zmrzlinám v našich regionech hojně zastoupených. Bohužel ve většině jejich náklady jsou hodně nižší než náklady jak na poctivou, ale i z kvalitních italských komponentů vyrobenou zmrzlinu!
Zhruba pro porovnání složení oněch zmrzlin.
"Balkánská" a podobná : voda, cukr, aroma dané zmrzliny, potravinářská barva v hojném množství, kyselina citrónová taky v hojném množství, emulgátor, našlehávací tuk, případně, sušené bílky, sušená syrovátka s palmovým olejem a její název. Někdy vynechávají i aroma.
Zdá se, že je to hodně věcí, ale jsou to malé cenové položky.
Složení pravých Italských : sušené mléko 26%, cukr, originál práškový základ pro výrobu zmrzliny (nahrazuje vejce), koncentrát ovoce nebo jiných.
Je zde sice méně položek, ale podíl koncentrované složky plně nahradí případné čerstvé ovoce. Tento koncentrát, práškový základ a sušené mléko 26%, jsou nejdražší položky a pokud jsou ve zmrzlině v předepsaném množství, pak se může zmrzlina nazvat skutečně OVOCNOU nebo MLÉČNOU !
Viz výtažek z předpisu:
• mléčné - musí obsahovat nejméně 2,5 % mléčného tuku, nesmí obsahovat rostlinný tuk
• smetanové - obsahují alespoň 8 % mléčného tuku, nesmí obsahovat rostlinný tuk
• s rostlinným tukem - používá se rostlinný tuk, nejméně 5 %
• vodové - neobsahují tuk
• ovocné - vyrábí se z vody, obsahují nejméně 15 % ovocné složky (pokud se jedná o citrusy a exotické ovoce, dolní hranice je 10 %), nesmí se do nich přidávat tuk
• sorbet - musí obsahovat nejméně 25 % ovocné složky (pokud se jedná o citrusy a exotické ovoce, dolní hranice je 15 %), nesmí se do nich přidávat tuk
Pokud je zmrzlina ochucena aromatizující látkou (a ne např. ovocem nebo ovocnou šťávou), musí být výsledný výrobek označený “s příchutí”. Meruňková zmrzlina má tedy chuť z meruněk, ale zmrzlina s meruňkovou příchutí má chuť z meruňkového aroma. Toto pravidlo může porušit jen vanilková zmrzlina, která, i když obsahuje jen aroma, se může jmenovat vanilková.
To u těch předešlých nelze podle nařízení, a přesto nabízejí dokonce i "SMETANOVÉ" !
Bohužel informovanost našich lidí o složení jejich zmrzlin je mizivá a tak tito "Zmrzlináři" převálcovali spoustu poctivých. No a státní kontrolní orgány, . . . . . . ?