Štědrý večer nastal. Jedinečný večer po jedinečném dni, na který se většina dětí těší celý rok.
Osmiletá Petra ovšem nemusí čekat dalších 365 dní. Ozdobeného stromečku a pod ním mnoha dárků se dočká hned druhý den, jen za ním musí o několik bloků dál. Je totiž z rozvedené rodiny a 25. prosince má druhé kolo „Štědrého dne“ u táty a jeho nové přítelkyně.
Petřin táta se jen těžko smiřuje s tím, že je až „ten druhý“. Už samotné plánování svátků bylo ve znamení hádek. Hádal se se svojí ex manželkou – ta by nejraději chtěla, aby byla dcera na Boží hod u babičky – bylo to tak přece každý rok, tak proč by to mělo být letos jinak? S tatínkem může trávit až druhý svátek vánoční. Nebo může přijít bývalý manžel na Štědrý večer „domů“, když tedy chce být s dcerou. Tento návrh se pochopitelně nelíbí nové přítelkyni. Hádku s bývalou manželkou vystřídala hádka se současnou přítelkyní. Nakonec ustoupila babička, která malou Petru uvidí až na Štěpána.
Přečtěte si: Proč, u Santy, právě stromek?
Dva stromečky se rovnají dvěma várkám dárků
Petřin táta ale chce, aby na předchozí večer pokud možno zapomněla a „ty pravé Vánoce“ prožila až s ním. Na Boží hod se tedy dodrží stejné tradice jako na Štědrý den. Drží se půst, protože se zlaté prasátko může přece zjevit i 25. prosince. Na stole čeká jablíčko na rozkrojení a lodičky ze skořápek z vlašských ořechů. Bytem zní „Štědrý večer nastal“ a milá Petra v tom začíná mít trochu maglajz.
Naštěstí Štědrý den (i když je to vlastně Boží hod) = vánoční stromeček a hromada dárků pod ním. Táta se jde po slavnostní večeři (jak jinak – kapr s bramborovým salátem) podívat, zda už náhodou nepřišel trochu opožděný Ježíšek. Z vedlejšího pokoje se ozve zvonek a malé slečně se rozsvítí oči. Všechny dárky, které tam uvidí, budou totiž její. Ještě dezert – Petruščina oblíbená zmrzlina s jahodami a šlehačkou a po dlouhém dni do postele. Zítra musí brzy vstávat, jede přece k babičce.
Dětští psychologové nedoporučují, aby rozvedení rodiče trávili vánoční svátky pohromadě. Může to v dětech vzbudit falešné naděje, že se dají znovu dohromady. Po následném odchodu jednoho z nich pak následuje opětovné zklamání.
„Tatínek mi dal víc dárků než maminka“
Vánoce nadvakrát mohou někomu připadat trochu zvrhle. V posledních letech však nejsou ničím výjimečným a stávají se běžnou součástí vánočních svátků pro stále více dětí. Podle statistik se v České republice rozvádí každé druhé manželství.
Čtěte dále: Rozvody – mýty a fakta
Jsou Češi opravdu přeborníky v rozvodovosti?
Kromě toho, že se rodiče dohadují při plánování svátků, leckdy se i předhánějí, kdo dá dítěti dražší dárky. „Nejde ani tak o hecování a dokazování si, že jsem na tom lépe, než můj bývalý partner nebo partnerka, jako spíš o kupování si dětské přízně,“ říká dětský psycholog Tomáš Hájek a dodává, že to bohužel funguje téměř spolehlivě.
Dvanáctiletá Tereza líčila své tetě, jak strávila Vánoce, kdy byla – stejně jako Petra – nejprve doma s maminkou a jejím novým mužem, druhý den pak měla druhý Štědrý večer u táty a jeho přítelkyně. „Představ si, teto, od táty jsem dostala 32 dárků! Od mámy jenom 28, a to bylo ještě i od babiček a tet a tak. Takže mnohem míň! Máma byla dost naštvaná, když jsem jí to řekla.“ Terezčina máma nebyla ani tak naštvaná, jako spíš smutná, a ne proto, jak si to vyložila Tereza, že jí dala míň dárků než táta.
Jak se na podobné situace díváte vy? Má být Štědrý den něčím výjimečným? Nebo je v pořádku, že jej některé děti slaví nadvakrát? A co si myslíte o „kupování si dětské přízně“?
- Jak Vánoce ke jménu přišly?
- Zvrhlý advent
- Adventní věnce – symbol, nebo prostě dekorace?
- Tajemné vánoční postavy – bubáci pro Erbena
- Něco kapřích tipů a triků
- Trocha vánočního čarování – jednoduché jak facka
- Mor! Koledníkům vstup zakázán!
- Betlém – předchůdce pokojíku Barbie a Kena
- Proč, u Santy, právě stromek? (Od větví k plastu … a zase zpátky)
- Kdo nosí dárky? Vždycky jenom chlapi
- Štědrý den, konečně