Jak se slavily Vánoce před 40 lety? Obyčejné víno, kolekce a fronty i na brambory

24. 12. 2022

Sdílet

Vůbec nechceme nostalgicky vzpomínat na Vánoce před rokem 1989 a tvrdit, že tehdy bylo to či ono lepší – protože si to zkrátka nemyslíme. Nesdílíme nadšení pro doby, které už jsou naštěstí pryč. Ale pokud byste chtěli například svým dětem či vnoučatům ukázat, jak to tehdy vypadalo, díky naší galerii můžete.

Pamatujete na svátky před čtyřiceti až padesáti lety? Na dobu, kdy se stály fronty na mandarinky, ale občas i na brambory, na dobu, kdy se kupovaly neoloupatelné kubánské pomeranče a kapr se salátem byl jedinou přijatelnou variantou štědrovečerního menu? 

Na stole nechyběla láhev Svatováclavského, případně Buška z Velhartic. Po večeři muži vybalovali Pitralon, zatímco ženy se dočkaly třeba broušených skleniček a děti stolního fotbalu a mončičáka. 

Vánoce našich prababiček aneb Co se kdysi jedlo na Štědrý den Přečtěte si také:

Vánoce našich prababiček aneb Co se kdysi jedlo na Štědrý den

Dobu, kde se do zdejších vánočních tradic – naštěstí neúspěšně – snažil proniknout děda Mráz, připomíná i aktuální expozice pražského Retro muzea věnovaná právě těmto svátečním dnům. 

Návštěvníkům mimo jiné ukazuje vánoční výzdobu, která byla pro 70. a 80. léta v Československu typická, připomene nejoblíbenější hračky, ikonické stojánky na stromeček, sváteční tabuli a další informace o Vánocích v době normalizace, kdy se komunisté tvářili, že tyhle svátky nemají nic společného s křesťanstvím. 

Byť byl všeho nedostatek, vánoční kolekce musely být. Lidé je často dostávali od svých zaměstnavatelů, přesněji řečeno od odborů neboli ROH ve firmách, v obchodech jich zase tolik k mání nebylo. 

Vánoční kolekce už nejsou jen duté, Orion má na trhu novinku Přečtěte si také:

Vánoční kolekce už nejsou jen duté, Orion má na trhu novinku

Kolekce, které byly československou specialitou, vyráběly firmy jako Orion Praha, Maryša Rohatec či Zora Olomouc a začínaly s tím již v létě, aby uspokojily poptávku. Fondánové salonky, lanýžové figurky nebo želé arabesky byly k dostání v baleních o váze 250–1000 gramů. Ty nejluxusnější, několikapatrové, se prodávaly v Tuzexu.

Pokud jde o dárky, naprostým fenoménem byla autodráha, ideálně s autíčky, jako bylo Porsche 917 nebo 911, Škoda Favorit, Mirage, McLaren nebo dobové náklaďáky. Autodráha tehdy stála pro někoho až půlku platu. 

Mezi žádané dárky rovněž patřily lyže, kolo značky Eska, stavebnice Merkur nebo panenky. Ne každý ale všechny tyto dárky pod stromkem našel. Zato většinou nechybělo teplé oblečení. 

Kupujete vánoční kolekce a věšíte je na stromeček?

Stejně jako dnes i v období 70. a 80. let dominoval o Vánocích obývacímu pokoji vánoční smrk či jedle. Populární byla výroba foukaných skleněných ozdob, které se vyvážely do celého světa díky firmě Jablonex. 

V expozici Retro muzea Praha můžete zhlédnout hned několik typů zdobení vánočního stromu, které symbolizují rozdílné tradice a zvyky v různých regionech. Zatímco pro severní Čechy byly typické již zmíněné skleněné ozdoby, pro Moravu to byly zase slaměné dekorace, sušené ovoce a oříšky.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).