Dobrý den, jedná se o hovězí tuk. V britských supermarketech se běžně prodává http://www.sainsburys.co.uk/shop/gb/groceries/atora-beef-suet-200g a Britové z něj dělají například i těsto na klasické britské páje. Těsto má potom poměrně netradiční chuť a myslím, že ne pro každého cizince úplně přijatelnou. Přiznávám ale, že netuším, kde lůj sehnat v ČR a zda se u nás vůbec něco takového prodává. Možná bych místo toho použila vepřové sádlo.
Otázka je, zda mí cenu se to snažit napodobit. Ne nadarmo se říká, že krása a kuchařské umění anglických žen udělaly z jejich mužů výborné námořníky.
A ano, oni sami říkají, že... na to musí být člověk zvyklý.
Vepřové sádlo je na pečení velmi neutrální tuk - pokud tedy není z starého kance, to potom dost čpí, a k jídlu to není.
"Ne nadarmo se říká, že krása a kuchařské umění anglických žen udělaly z jejich mužů výborné námořníky."
:))
Něco na tom bude, neb po shlédnutí naučného TV pořadu J.Olivera (ve kterém přítomnému i vzdálenému publiku vysvětloval, že z prasete lze využít i jiné části, než kýtu), musí každý Čech padat do mdlob
... V tomto konkrétním díle ukazoval, že poživatelný je dokonce i bůček ... vzal tedy bůček, hojně ho prosolil, nakydal na něj spousty různých koření, uložil do vhodného pekáče a zalil ho - fakt nekecám - litrem olivového oleje !?!?!?
Ač od té doby uplynulo již hodně let, zanechal v mé mysli nesmazatelnou stopu :)))
Kdysi jsem četl knihu vzpomínek k 2. světové války z Anglie. Tam letec, jakožto důstojník dostal pod palec kuchyni. I bylo mu líto nádherných hřibů všude v okolí, tak nechal udělat smaženici. Angličani nejedli a neznali z hub nic jiného, nežli žampióny.
No byl z toho strašný poprask a průser, že se je snaží otrávit. Dokonce personál musel vyvyřit hrnce a pánve, co s tou smaženicí přišly do styku, pročež na něj byli dost naštvaní.
Jestli si dobře vzpomínám, byla to tahle: http://www.databazeknih.cz/knihy/zbylo-nas-devet-33420
Vzpomínáte si špatně, bylo to ve vzpomínkách radisty 311. peruti M. Vilda, "Osud byl mým přítelem", viz http://www.databazeknih.cz/knihy/osud-byl-mym-pritelem-48463 (zcela určitě).
Jinak si ale neodpustím poznámku, že zrovna tohla až tak specificky britská reakce není, naopak sběr lesních hub je v dost ohledech typicky česká (československá) úchylka, téměř jistě v Evropě není jiná země, kde by to bylo podobně populární, naopak varianta "skoro neznámé" je velmi častá.
Německo, Rakousko, Polsko, Ukrajina, Rusko, ale i Francie, sever Itálie, tam je houbaření zcela běžné. A jistě i další.
Možná o trochu méně populární, ale zcela běžné. Ostatně i Slovensko je trochu jiná kultura, oproti Čechám, není to tam tak časté. Například tam nejsou tolik rozšířené turistické výlety do okolí, ježdění na řeky (když jsme jeli Hron, místní sami říkali, že Slováků to moc nedělá, většínou Češi, občas Maďaři. Ale to neznamená, že by to neznali a nedělali.
Aby houbaření bylo něco zcela neznámého, tak takových zemí v Evropě opravdu mnoho není. Ono to bude asi souviset i s majetkovými poměry. Anglie (Skotsko atd.), tam je vše oplocené, samý zákaz vstupu, tak asi ani nejsou podmínky.