Vědci se snaží vyvinout technologie, které by dokázaly napodobit schopnosti zvířecího čichu. Už vícekrát se prokázalo, že s pomocí svého mimořádně citlivého čichu umí pes zareagovat i na přítomnost zhoubného nádoru u svého pána mnohem dřív než nejmodernější medicínské metody, které jsou dnes k dispozici. Informoval o tom server iHned.cz.
Zatím totiž žádný elektronický ani chemický detektor nedosahuje kvality čichu většiny zvířat. U některých druhů obratlovců jsou totiž čichové buňky v nose schopné zachytit i přítomnost několika málo molekul určitých látek a pro speciálně vycvičené psy proto není problém vyhledat drogy, výbušniny, ale také buňky rakovinného bujení.
Ty mají společnou jednu vlastnost: uvolňují do svého okolí malé množství molekul, jimiž se mohou prozradit i v případě, že jsou zdánlivě dobře ukryté.
O vývoj umělého nosu se pokouší například Doron Shabat, profesor z katedry chemie na telavivské univerzitě. Se svým týmem vyvinuli prototyp umělého „molekulárního nosu“, který pracuje na podobných principech jako skutečný čich živočichů. Zareaguje i na velmi malé množství molekul hledané látky, protože mnohonásobně zesiluje reakce, kterými se projevují. Cílem týmu je získat signály, které budou milionkrát až miliardkrát silnější než původní projevy těchto molekul.